CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Mersin Tabip Odası: Gökalp serbest bırakılsın”

11.01.2021 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:  

“TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın tutukluluğuna ilişkin açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Meslektaşımızın tutuksuz adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz” dedi. Mersin Tabip Odası, 23 Kasım 2020’de tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın serbest bırakılması için basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, SES Mersin Şubesi Eşbaşkanı Özge Göncü de açıklamaya katıldı. 

‘HUKUKSUZCA TUTUKLANDI’ 

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Gökalp’ın çıkarıldığı mahkeme tarafından haksız, hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayanmadan tutuklandığını söyledi. 2016 yılında teslim olan bir itirafçının söylediklerinin tutuklamaya gerekçe yapıldığını belirten Antmen, “Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür beyanların suç olmayacağı yönünde bağlayıcı kararları var. Ancak tüm bunlara rağmen hukuksuz bir şekilde Gökalp, serbest bırakılmıyor” dedi. 

GÖKALP SERBEST BIRAKILSIN 

Dünya Tabipler Birliği (WMA), Avrupa Hekimler Daimi Komitesi (CPME), İşkence Mağdurları Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi (IRCT), Dünya İşkence ile Mücadele Örgütü (OMCT) ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) ortaklığındaki İnsan Hakları Savunucularının Korunması İçin Gözlemevi gibi kurumların yanı sıra Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ndeki büyükelçilerine hitaben kaygılarını içeren ve Gökalp’ın serbest bırakılmasını talep eden mektuplar kaleme aldıklarını hatırlatan Antmen, Gökalp’ın serbest bırakılmasını istedik. Antmen,  “Yüksek Onur Kurulu Üyemiz Dr. Şeyhmus Gökalp suçsuzdur, haklı mücadelesinde yanındayız. Haksız hukuksuz ve pandemi koşullarında başlı başına cezalandırmaya dönüşmüş cezaevi koşullarında tutukluluğuna bir an önce son verilerek tutuksuz olarak, adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.”

Haber linki: http://mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/121386?page=2&key=4ae274461967501e89c8ccc666b58dcf?page=1&key=4ae274461967501e89c8ccc666b58dcf

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Ocak 2021 by in Uncategorized and tagged , , .

Sayaç

  • 276.343 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: