CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“5 kez kalp kirizi geçiren mahkum tedavi edilmiyor’: Mahkumların şikayetleri neler?”

05.01.2021 tarihinde Euronews’de yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:  

“Türkiye’de tutuklu bulunan mahkumların son yıllarda hapishane koğuşlarında birçok insani haktan mahrum bırakıldıkları, ayrımcılığa maruz kaldıkları ya da yeterli hizmeti alamadıklarıyla ilgili sosyal medyada ve yazılı basında çıkan birçok haber güncelliğini koruyor.

Mahkumlar özellikle koğuşlardaki aşırı kalabalık, hijyen eksikliği, yemeklerin kalitesizliği, yakınlarıyla görüşmelerin oldukça kısa tutulduğu, görevlilerin gerekli hizmetleri ihmal ettikleri ve hastalandıkları zaman yeterli tedaviyi göremedikleri şeklinde birçok konudan şikayetçi.

Türkiye’deki tutuklu ve tutuklu yakınlarıyla ilgili araştırmalar yapan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Aralık 2020’de kendilerinin danışma hattına gelen yüzlerce şikayetle ilgili bir rapor hazırladı.

82’si kapalı ve 48’i açık olmak üzere toplamda 130 farklı hapishaneden gelen şikayetleri derleyen CİSST, mahkum ve yakınlarıyla alakalı bilgileri ise gizli tuttu.

Rapora göre mahkumların çoğunluğu tutuklu bulundukları koğuş ve hücrelerde özellikle hijyen, beslenme, sağlık hakkına erişim, Covid-19 salgını sebebiyle oluşturulan karantina koğuşlarının durumu başlıkları altında onlarca sorunla yüzleşiyor.

Hapishanelerin genel durumuna bakıldığında en çok gelen şikayetler koronavirüs salgını sonrası koğuşların yeterli derecede dezenfekte edilmemesi, kalabalık sebebiyle koğuşlarda temiz hava akışının sağlanamaması, hapishanelerde havalandırmaların keyfi olarak geç açılması, kaloriferlerin yeterince yanmaması, bazı hapishanelerde infaz koruma memurlarının sayım sırasında sosyal mesafeye uymaması ve maske takmaması gibi konular.

Birçok hapishanede mahkumlara sabun ve dezenfektan verilmiyor

CİSST’nin şikayet listesinde Covid-19 sonrası mahkumların büyük çapta hijyen sorunu yaşadığı görülüyor. Buna göre birçok mahkum sabun, dezenfektan ve çamaşır suyu gibi temel temizlik malzemelerine ulaşmakta zorluk çekiyor. Bazı hapishanelerde ücretsiz dağıtılan temizlik malzemeleri bazı yerlerde ücretle satılıyor. Birçok cezaevinde banya ve tuvaletler oldukça kirli ve sular sık sık kesiliyor. Banyo yapmak için verilen sıcak su da oldukça yetersiz.

Yemekler yetersiz ve hijyenik değil, birçok yemek doğrudan çöpe gidiyor

Cezaevlerinden gelen en önemli şikayetlerden biri de verilen yemeklerin kalitesizliği, hijyenik olmaması ve miktar bakımından yetersiz oluşu. Bu sebeple birçok mahkum gıda ihtiyacını kantinlerden karşılıyor. Kantinlerde çeşit az ve fiyatlar pahalı. Önceden yemeklerde karbonhidrat ve et dengesi sağlanırken, şimdilerde pilav ve makarna gibi yiyeceklerin ağırlıklı olarak verildiği gelen şikayetler arasında. Birçok mahkum verilen yemeklerin doğrudan çöpe gittiğini belirtiyor. Bazı hapishanelerde 15 kişilik koğuşlara 10 adet meyve dağıtılıyor ve maddi durumu yetersiz mahkumlar kantinden takviye olarak meyve ve sebze alamıyor.”

Haber linki: https://tr.euronews.com/2021/01/05/5-kez-kalp-kirizi-geciren-mahkum-tedavi-edilmiyor-mahkumlar-n-sikayetleri-neler-rapor

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 13 Ocak 2021 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.341 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: