CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“F Oturumu’nda hasta mahpus Cengiz’in tahliyesi istendi”

2.01.2021 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

F Oturumu’nda ağır hasta tutuklu Kadriye Cengiz’in artık ayakta duracak halinin kalmadığını belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Cengiz’in bir an önce tahliye edilmesini istedi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları “F Oturumu”nun 458’inci oturumunu da Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden düzenledi. Bu haftaki oturumda, Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Kadriye Cengiz’in (45) durumuna dikkat çekildi. 

YAŞAMLARI TEHLİLKEDE

 Cezaevlerinde hak ihlallerinin artarak sürdüğüne işaret eden İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Mart ayından itibaren tutukluların zor koşullar altında yaşamlarını idame ettirmeye çalıştığını söyledi. Yoleri, “Alınmayan her önlem, hapishanede tutulan her hasta mahpusun sağlık ve yaşam hakkını tehdit ediyor. Hijyen, beslenme, kontrol önlemlerinin yeterince alınmadığı hapishanelerde Covid-19 vaka sayısı ve buna bağlı ölüm gün geçtikçe artıyor. Tüm mahpuslar için hayati risk taşıyan bu durum, hasta mahpuslar açısından ölüme terk edilmeleri anlamına geliyor” dedi. 

AYAKTA DURAMIYOR ARTIK 

 6 yıldır tutuklu bulunan Kadriye Cengiz’in cezasının bitimine 7 ay kaldığını söyleyen Yoleri, Cengiz’in ciddi hastalıkları olduğunu belirtti. Yoleri, Cengiz’in 6 yılda iki defa mide kanaması geçirdiğini bunun yanı sıra meme kanseri ve ardından ise akciğer kanseri teşhisi konulduğu bilgisini aktardı. Yoleri, ayrıca Cengiz’in son bir yıl içinde iki kez de kalp krizi geçirdiğini ve ayakta durmakta dahi güçlük çeker hale geldiğine dikkati çekti.   

DOKTORLAR: İÇERDE HİÇ ŞANSI YOK

Yoleri, Cengiz’in kızı Evin Cengiz’in anlatımlarını da aktardı. Cengiz’in anlatımları ise şöyle: “Hastaneye gidiş gelişlerde 3 kez 14’er gün karantina hücresinde tutuldu bu nedenle sağlık durumu daha da kötüleşti. Annem normal şartlarda 7 ay sonra tahliye edilecek. İki defa kalp krizi geçirdi. Doktorlar, son bir şansının kaldığını söylüyor. Ama hapishanede hiç şansı yok. Bir an önce tahliye edilmesini istiyoruz”  

İKTİDAR GEREKENİ YAPMALI Tüm hasta tutukluların sağlığa erişim haklarının yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Yoleri, bir an önce tedavilerin önündeki engellerin kaldırılması kaydetti. Yoleri, risk grubundaki tutuklularının infazının ertelenerek tahliye edilmesi ve serbest bırakılmaları için iktidara çağrıda bulundu.

Haber linki: https://ozgurmanset.net/f-oturumunda-hasta-tutuklu-cengizin-tahliyesi-istendi/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Ocak 2021 by in Uncategorized and tagged .

Sayaç

  • 276.551 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: