CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta tutuklunun tedavisi ‘pandemi’ bahanesiyle yapılmıyor”

27.12.2020 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Boğazında yumurta büyüklüğünde şişkinlik oluşan hasta tutuklu Abdulbari Yıldırım’ın tedavisi pandemi gerekçe gösterilerek yapılmıyor.  İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 27 yıllık hasta tutuklu Abdülbari Yıldırım’ın sağlık durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Yıldırım, 6 ay önce boğazında  oluşan yumurta büyüklüğündeki bir şişlik nedeniyle ağır sancılar çekiyor. Cezaevinde tüberküloz, bel fıtığı, mide rahatsızlıkları gibi hastalıklara yakalanan Yıldırım, boğazındaki şişlik nedeniyle tedavisi yapılmıyor. Yıldırım’ın, hastaneye gitmek için cezaevi yönetimine dilekçe yazmasına rağmen pandemi nedeniyle sadece revire götürüldüğü öğrenildi. Yıldırım, sağlık durumunu ailesine aktardı. Yıldırım’ın aktarımları üzerine yakını Türkan Yıldırım, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne başvuruda bulundu.  

BOĞAZINDA CİDDİ ŞİŞİKLİK VAR

 Hasta tutuklu Abdülbari Yıldırım’ın tedavisinin yapılmadığına dikkati çeken Türkan Yıldırım, biran önce cezaevlerinde bulunan hasta tutukluların tedavisinin yapılmasını talep etti. Yıldırım’ın pandemi gerekçe gösterilerek tedavisinin yapılmadığını vurgulayan Türkan Yıldırım, “6 aydır boğazında oluşan bir şişlikten dolayı onu tedaviye götürmüyorlar. Cezaevine başvuru yaptık. Cezaevi yönetimi bize koronavirüs nedeniyle sıra olduğunu söylüyor. En son boğazındaki şişlik için  bir ay önce cezaevi özel kalemiyle görüştüm. Bana, ‘Biz onu en kısa zamanda hastaneye götüreceğiz’ dedi ve götürdüler. Ama hastaneye götürürken tedavisi yapılmadan geri getirilmiş. Cezaevine geri  götürüldükten sonra 14 gün karantinada kalıyor. Sonra onu normal odaya alıyorlar. Şu anda boğazında ciddi bir şişlik var. Şu an onu revire dahi götürülmüyor” diye belirtti.    

‘TECRİTİ KABUL ETMİYORUZ

 Cezaevlerinde birçok hasta tutuklunun tedavisinin yapılmadığını kaydeden Türkan Yıldırım, “Cezaevi yönetimi, hasta tutukluların tedavisini yapmamak için pandemini bahane ediyor. Biz tedirginiz ve endişeliyiz. Demokratik kitle örgütlerine ve Adalet Bakanlığı’na sesleniyorum. Bütün hasta tutukluların tedavileri yapılsın. Cezaevlerinde hasta tutuklular ölüme terk ediliyor” dedi.  Cezaevlerinde tecride karşı devam eden açlık grevlerine dikkati çeken Türkan Yıldırım, şunları söyledi: “Her açlık grevi olduğunda biz canımızdan bir can gidiyor. Cezaevlerinde en makul talepler bile kabul edilmiyor. Tutukluların talepleri haklı taleplerdir ve bizim de taleplerimizdir. Daha nereye kadar cezaevlerinde bu baskılar devam edecek? Baskılar bize geri adım attırmaz. Bütün tutuklu ailelerine şunu söylemek istiyorum; zindanlarda devam eden tecride sessiz kalırsak, tecrit yarın evimize kadar gelir.  Açlık grevindeki insanların sessi ve kulağı olmalıyız, seslerini duyurmalıyız.”

Haber linki: https://ozgurmanset.net/hasta-tutuklunun-tedavisi-pandemi-bahanesiyle-yapilmiyor/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 06 Ocak 2021 by in Uncategorized and tagged , .

Sayaç

  • 276.343 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: