CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD: Riskli grupta olan 62 yaşındaki Kaygusuz’u serbest bırakın”

26.12.2020 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“İHD üyeleri, “F Oturumu” eylemlerinde durumuna dikkat çektikleri 62 yaşındaki hasta tutuklu Duri Kaygusuz için salgın koşullarında hayati riskin bulunması dolayısıyla serbest bırakılmasını istedi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları “F Oturumu”nun 457’ncisini Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden gerçekleştirdi. Bu hafta Batman M Tipi Hapishanesi’nde bulunan ağır hasta tutuklu Duri Kaygusuz’un (62) durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı okuyan Komisyon üyesi Taylan Bekin, salgının mevcut yaşam koşullarını daha da olumsuz etkilediği cezaevlerinin hasta tutuklular için sağlıksız ve güvencesiz yerler olduğunu dile getirdi. 

ATK RAPORU 

Alınmayan hijyen önlemlerine, yetersiz beslenme ve yetersiz havalandırmanın eşlik etmesi ile tutukluların hastalığa yakalanma riskinin arttığı söyleyen Bekin, tedaviye erişimde yaşanan ciddi sorunların da tutukluların ölüme terk edilmesi anlamına geldiğini vurguladı.Bekin, “Yeterince ağır olan yaşam koşulları, Kovid-19 salgını ile daha ağırlaşan hasta mahpuslar, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) ‘cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen tahliye edilmiyor. Salgının tüm mahpuslar için hayati risk yarattığı göz önünde bulundurularak, risk grubunda bulunan tüm mahpusların pandemi süresince serbest bırakılması, serbest bırakılmayacak olanlar için sağlık ve tedavi hakkına erişim önündeki engellerin derhal kaldırılması gerekmektedir. Mahpusların sağlık ve yaşam haklarının korunabilmesi için yetkilileri göreve, tüm insanları duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. 

TEDAVİ ENGELİ 

Batman M Tipi Hapishanesi’nde tutulan 62 yaşındaki Duri Kaygusuz’un durumuna dikkat çeken Bekin, “İleri derecede kalp, şeker ve hipertansiyon hastası olup, bu hastalıklara bağlı olarak ciddi görme kaybı yaşamaktadır. Ayrıca sol memesinde ortaya çıkan ve kanser endişesi yaratan kitle sol kolunu kullanmasına engel olmakta, ancak pandemi nedeniyle tetkik ve tedavileri yapılamamaktadır” belirtti. 

‘ENDİŞELİYİZ’ 

Bekin, ardından  oğlu Azad’ın annesine dair aktardığı şu bilgileri paylaştı: “Düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılması gerektiği için hastaneye gidiş gelişlerde pandemi nedeniyle alınması gerekli koruyucu önlemler yetersiz. Buna bir de hastaneye gidiş gelişlerden sonra uygulanan 14 günlük ağır karantina koşulları  ekleniyor. Havalandırması olmayan, hijyen ve beslenme sorunu olan,  özel eşyalar, gazete, kitap  alınmayan karantina uygulaması annesinin durumunu daha da ağırlaştırıyor. Bu nedenle hastaneye gitmeye çekiniyor, tedavisine devam edemiyor. Annesinin yaşamından endişe ettiklerini söyledi.” 

İNFAZ ERTELENMESİ

 Kaygusuz ve diğer tüm hasta tutukluların sağlık erişim ve tedavileri önündeki engellerin kaldırılmasını talep ettiklerini dile getiren Bekin, yetkililere risk grubundaki tutuklular için infaz ertelenmesine gidilmesi veya tahliye yoluyla serbest bırakılmaları çağrısında bulundu.”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 05 Ocak 2021 by in Uncategorized and tagged , , , .

Sayaç

  • 276.339 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: