CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Yıldırım’ın tedavisi yapılmıyor”

19 Aralık 2020 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Abdülbari Yıldırım’ın durumuna dikkati çekerek, tedavisinin yapılmadığını söyledi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek amacıyla Konak ilçesinde bulunan dernek binasında basın toplantısı düzenledi. İHD Şubesi Yöneticisi Ahmet Çiçek, Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Abdülbari Yıldırım’ın durumuna dikkat çekildi. 

BOĞAZINDA ŞİŞLİK TESPİT EDİLDİ 

Yıldırım’ın 27 yıldır cezaevinde tutuklu bulunduğunu hatırlatan Çiçek, 13 sene önce tüberküloz rahatsızlığı geçirdiğini ve hastalığın onda yarattığı tahribatı ve bilemediklerini söyledi. Uzun süre cezaevinde kalan birçok tutukluda hastalık oluştuğuna dikkat çeken Çiçek, Yıldırım’ın yüksek tansiyon hastası olduğu için ilaç kullandığını söyledi.  Yıldırım’ın bel fıtığı ve mide rahatsızlıkları gibi hastalıklarının da bulunduğunu ifade eden Çiçek, “ Ailesinin bize yaptığı başvuruya göre yaklaşık 5 ay önce boğazında bir yumurta büyüklüğünde bir şişlik oluşmuştur. Bu durumdan kaynaklı hastaneye gitmek için başvurmuş, pandemi gerekçesi ile sadece revire götürülmüştür. Şişliğin nedeni bilinmemektedir.  Ailesi ile yaptığı görüşmede son zamanlarda ağrılarının gittikçe şiddetlendiğini ve dayanılmaz hal almaya başladığını bildirmiştir. Çiğli Araştırma Hastanesi’ne götürülen Yıldırım’dan doktorlar ultrason istemiş ama ultrason çekilmeden geri getirilmiş ve 14 gün karantinaya alınmıştır. Karantinadan çıkmasına ve ağrılarının yoğun şekilde devam etmesine rağmen hala ultrasona götürülmemiş ve dolayısıyla boğazındaki şişliğin nedeni tespit edilememiştir ve tedavisi yapılamamaktadır” diye belirtti.  

YETKİLİLER SORUMLUDUR 

Pandeminin hasta tutukluların tedavisi için bir engel olmadığını ifade eden Çiçek, şunları söyledi: “Hastaneler yoğun olabilir. Hasta tutukluların, pandemi hastanesi olmayan başka bir özel ya da devlet hastanesinde tedavileri yapılabilir. Yıldırım’ın teşhisi bir an önce konulmalı ve tedavisine başlanmalıdır. Erken teşhis, iyileşmeyi kolaylaştırır ve hızlandırır. Geç kalınması durumunda hastalık, telafisi imkânsız hale dönüşebilir. Yaşanacak bir olumsuzluktan yetkililer sorumludur. Hasta tutuklular serbest bırakılsın.” 

Haber linki: https://ozgurmanset.net/hasta-tutuklu-yildirimin-tedavisi-yapilmiyor/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25 Aralık 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.340 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: