CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“10 ağır hasta tutuklu için acil tahliye çağrısı”

19.12.2020 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 10 hasta tutuklunun durumuna dikkati eken Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, gözleri görmeyen hasta tutuklu Metin Turan için acil tahliye çağrısında bulundu.  Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna ilişkin eylemlerinin 328’inci haftasında video mesaj yayınladı. İnisiyatif adına açıklamayı yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 10 hasta tutuklunu sağlık sorunlarına dikkati çekti. 

‘6 KEZ AKCİĞER AMELİYATI GEÇİRDİ’ 

Hasta tutuklulardan Engin Aydınalp’ın (49) 28 yıldır cezaevinde olduğunu söyleyen Çevirmen, “Cezaevine girmeden önce omurilik kanseri geçirmiş, 4 kez ameliyat olmuş, 3 yıl felç kalmıştır. Omurilik bölgesi zarar görmüş, yürümekte güçlük; boyun, bel ağrısı çekmekte, özellikle geceleri ağrıları artmaktadır. Kol ve bacaklarda, göğüs bölgesinde uyuşma, el, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı oluşmuştur. 10 yıldır çok zor hareket edebilmektedir, riskli olması nedeniyle ameliyat olamıyor. Tüberküloz ve zatürre geçirmiş, 6 kez akciğerlerinden ameliyat olmuş ve ciğer zarı alınmıştır. Solunumda güçlük çekiyor” ifadelerini kullandı. 

‘YÜZDE 10 GÖRÜYOR’ 

Ağır hasta tutuklu Adem Durmuş’un ise sol gözünün yüzde 10 gördüğünü belirten Çevirmen, “Sağ gözü de ağrıyor, tedavi olamıyor. Bacak varislerinde büyüme oluşmuş, doktor tarafından spor yapması yasaklanmıştır. Varis tedavisi için krem verilmiş ancak işe yaramamaktadır. Ayrıca bel fıtığı rahatsızlığı da bulunuyor. Diğer bir hasta tutuklu, Emrullah Gezer’in de kulak zarı incelmesine bağlı iltihaplanma meydana gelmiştir. Ameliyat olması gerektiğinden hastaneye sevki yapılmış, tedavi sırasında kelepçesi açılmadığı için ameliyat olmadan kuruma geri dönmüştür. Mazlum Dinç; sağ elinin baş, işaret ve orta parmak olmak üzere üç parmağı eklem bölgesinden itibaren kopmuştur. Malatya’da tutuklu iken Keratokonus tanısı konulmuş, Samsun’da ise böyle bir hastalığının olmadığı söylenmiştir. Göz bebeğinde küçülme var, aşırı ışıktan rahatsız olmakta ve hatta gün ışığı dahi kendisini rahatsız etmektedir” diye belirtti. 

‘İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR’ 

Çevirmen, aynı cezaevinde kalan diğer hasta tutuklular hakkında da şu bilgileri paylaştı: “Metin Turan; ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nda’ kafasına aldığı darbeler sebebiyle retina-sinir yırtılması önce sol gözünde meydana gelmiş, sonrasında ise sağ gözünde oluşmuştur. Sol gözünde sadece ışık görüyor. Sağ göz merceğinde ameliyata bağlı tahribat meydana gelmiştir. 2015 yılında kurumda tek başına kalamaz raporu verilmiş bu sebeple 2 yıl ceza ertelemesi talebiyle ATK’ya başvuru yapmış, ATK tarafından ‘kol hizasında da olsa görebiliyor’ denilerek talebi reddedilmiştir. 2019 yılında kontrole gitmiş, sağ gözünde organik bozulma başladığı raporlanmış ve hakkında süresiz cezanın ertelenmesine ilişkin rapor verilmiştir. Ayrıca psikiyatri kurulana çıkarılmış, depresif bozukluk tanısı konulmuştur. Gözlerinin görmemesinden kaynaklı kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. 2019’daATK’ya tekrar başvurmuş, ATK ‘raporda yer alan tıbbi tanılar her ne kadar doğru olsa da kişi tek başına hayatını idame ettirebilir’ diyerek talebini tekrar reddetmiştir. 

6 AY ÖNCE VERİLEN RANDEVUYA GİDEMEDİ 

Hasan Kardaş, epilepsi hastalığı var, bu sebeple düzenli ilaç kullanıyor. Ayrıca yavaş, yavaş hafıza kaybı yaşamaya başlamıştır. Bilal Akbaş, uzun yıllardır psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktadır. Ayrı tarihlerde dört hastanede yatmıştır. Rahatsızlıkları devam etmekte, kendisine bipolar duygu durum bozukluğu tanısı konulmuştur. Ayrıca guatr hastasıdır. Düzenli olarak kırmızı reçeteli ilaçlar almakta, 3 ayda bir olmak üzere kan tahlili yapılmakta ve tahlil sonuçlarına göre verilen ilaçları değiştirilmektedir. Okan Ocak; astım hastasıdır. Bağırsak düğümlenmesine bağlı olarak bağırsaklarında yırtılma oluşmuş, ameliyat edilmiş ve 4 ay boyunca kolostomi torbası ile yaşamıştır. 2016 yılında göbek fıtığı ameliyatı geçirmiştir. Hemoroid rahatsızlığı var. 2 yıl önce kendisine sol sinüslerinde 1 mm büyüklüğünde kist olduğu, ayrıca beyninde de leke olduğu söylenmiştir. Leke için MR çekilmesi için 6 ay önce randevu verilmiş ancak pandemi sebebiyle gidememiştir. Psikolojik rahatsızlığından kaynaklı olarak ağır ilaçlar kullanıyor.  

TAHLİYELERİ SAĞLANSIN ÇAĞRISI  

Ömer Çeken, prostat hastasıdır. Karaciğerde damar örülmesinden dolayı kitle oluşmuştur. Kronik bronşit hastası; bel ve boyun fıtığı, boğazda iltihaplı triod bezi var. Varis, kalın bağırsakta polip, ülser ve reflü rahatsızlıkları da var. Şeyhmus Koç; bir elinde bir parmak kopmuş. Göğsünde ve kolunda şarapnel parçası var. Psikolojik rahatsızlıkları bulunmaktadır.” Hasta mahpusların tedavilerinin yapılmadığını dile getiren Çevirmen, “Cezaevinde kalamayacak durumda olan mahpusların tahliyeleri acil olarak sağlanmalıdır” çağrısı yaptı.”

Haber linki: https://ozgurmanset.net/9-agir-hasta-tutuklu-icin-acil-tahliye-cagrisi/  

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.343 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: