CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Meclis’e taşındı: ‘Hasta tutuklu ve hükümlüler yaşamsal haklarından mahrum bırakılıyor’ “

01.12.2020 tarihinde Ileri Haber’de yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“HDP’li Şevin Coşkun, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin, iktidarın ve ilgili Bakanlıkların hiçbir kalıcı çözüm üretmeyişi, var olan hak ihlallerinin giderek kalıcı bir hale gelmesine ve çözümsüzlüğe neden olduğunu belirtti.

HDP’li Şevin Coşkun, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumunu Meclis gündemine taşıdı. “Tahliye başvuruları reddedilen hasta tutuklu ve hükümlüler en temel yaşamsal haklarından mahrum bırakılmaktadırlar” diyen Coşkun, Adalet Bakanı Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Türkiye’de uzun süredir cezaevlerindeki hak ihlalleri kamuoyu tarafından bilinirken, hasta hükümlü ve tutukluların durumu yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte kritik bir hal aldı. AKP-MHP koalisyonu tarafından Meclis’ten geçirilen “infaz düzenlemesi” ile çeteciler serbest bırakılırken, hasta hükümlü ve tutukluların durumu göz ardı edildi.

Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun,  cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin, iktidarın ve ilgili Bakanlıkların hiçbir kalıcı çözüm üretmeyişi, var olan hak ihlallerinin giderek kalıcı bir hale gelmesine ve çözümsüzlüğe neden olduğunu belirtti. Özellikle hasta tutuklu ve hükümlülerin gerekli tedavi koşullarına erişememesi, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalamaz” raporunun savcılıklar tarafından göz ardı edilmesinin durumu içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini ifade eden Coşkun, “Tahliye başvuruları reddedilen hasta tutuklu ve hükümlüler en temel yaşamsal haklarından mahrum bırakılmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerini hatırlatan Coşkun, “Türkiye cezaevlerinde 604’ü ağır olmak üzere, en az bin 605 hasta tutuklu bulunmaktadır” derken bazı hasta tutuklu ve hükümlülerin durumlarını aktardı:

– Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mide kanseri, kemik erimesi ve dizlerindeki damar tıkanıklığına rağmen 11 yıldır cezaevinde olan hasta tutuklu  Bedri Çakmak bunlardan yalnızca biri. Çakmak, sık sık cezaevinde fenalaşarak hastaneye kaldırılmakta, son alınan bilgilere göre 35 kiloya kadar düştüğü bilinmektedir. Ayrıca Çakmak’ın,  ATK’nin “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tutukluluk hali devam etmektedir.

– Yine Metris R Tipi Cezaevi’nde bulunan ve boynundan aşağısı felç olan Abdullah Turan’da, Adli Tıp Kurumu’nun  “cezaevinde kalamaz”  raporu vermesine rağmen tahliye edilmemekte, durumu ağırlaşmaktadır. Turan sık sık cezaevinde fenalaşmakta ve hastane dönüşünde karantinadan kaynaklı yalnız kalmaktadır. Avukatının aktardığı son bilgilere göre Turan; günlerdir kan kusmakta, yoğun baş dönmeleri ve sindirim problemleri yaşamaktadır. Boynundan aşağısı tutmayan ve hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamayan Turan’ın cezaevinde tutulması yaşam hakkı ihlalidir.

– Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin 28 Kasım’da yapmış olduğu açıklamaya göre; Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Ramazan Durmaz’ın durumu da her geçen gün kötüleşmektedir. 2009 yılında Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan toplumsal olaylar esnasından başına isabet eden gaz fişeğiyle ağır yaralanan ve sonrasında tutuklanan Durmaz’ın cezaevinde böbrekleri iflas etmiştir. Durmaz, haftanın üç günü diyalize girmek zorunda kalmakta ve acilen böbrek nakli olması gerekmektedir.

ADALET BAKANINA SORULAR

Coşkun, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

– Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Bakanlığınız tarafından yapılmakta olan çalışmalar nelerdir?

– Bakanlığınızın bilgisi dahilinde cezaevlerinde toplam hasta tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? ATK’den “Cezaevinde kalamaz” raporu bulunmasına rağmen tutukluluk hali devam eden kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır?

– Ocak 2020 itibariyle cezaevilerinde kaç hasta tutuklu ve hükümlü yaşamını yitirmiştir?

– Bakanlığınızın gündeminde hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliyelerinin sağlanmasına ilişkin bir çalışma var mıdır?

– Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bedri Çakmak’ın durumundan haberdar mısınız? Çakmak’ın ATK’den “Cezaevinde kalamaz” raporu bulunmasına rağmen tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir?

– Metris R Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Turan’ın durumundan haberdar mısınız? Turan’nın günlerdir cezaevinde kan kustuğu ve durumunun ağırlaştığı bilgileri doğru mudur?

– Abdullah Turan’ın ATK’den “Cezaevinde kalamaz” raporu bulunmasına karşın tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir? Belden aşağısı tutmayan ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan bir kişinin cezaevi koşullarında tedavi edilebilmesi mümkün müdür?

– Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ki Ramazan Durmaz’ın durumundan haberdar mısınız? Haftanın üç günü diyalize girmek zorunda olan ve böbrek nakli olması gereken Durmaz’ın tahliye edilmeme gerekçesi nedir?

Haber linki: https://ilerihaber.org/icerik/cumhurbaskani-yardimcisi-fuat-oktay-konusma-yaptigi-sirada-fenalasti-120922.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21 Aralık 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.340 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: