CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’ndan 77 yaşındaki hasta mahpusun başvurusuna ret: Görevimiz değil”

09.12.2020 tarihinde Duvar’da yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“Bursa Cezaevi’nde tutulan 77 yaşındaki Abdulalim Kaya’nın tahliye edilmesi için çağrılar sürüyor. HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na Kaya’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyleyerek tahliye edilmesi için başvuruda bulundu. Ancak komisyon “Görevimiz değil” diyerek başvuruyu reddetti.

DUVAR – Bursa H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 77 yaşındaki Abdulalim Kaya ile ilgili HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvurdu. Kaya’nın; tansiyon, şeker ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları bulunduğunu belirten Koçyiğit, tek başına bir hücrede tutulan Kaya’nın cezasının ertelenmesi için komisyonu göreve çağırdı. Ancak komisyon, “Bu bizim görevimiz değil” diyerek başvuruyu inceleme almadı. ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nda cezaevinde ağır yaralanan ve solunum sıkıntısı yaşayan 25 yıllık mahpus Mehmet Yamaç için yapılan başvuru da reddedildi.

GERÇEK YAŞI 85

Abdulalim’in Kaya’nın kimlikte gözüken yaşı 77, ancak ailesinin ve kendisinin anlatımına göre 85 yaşında. Geçtiğimiz eylül ayında ameliyat olan ve birçok kronik hastalığı bulunan Kaya şu an Bursa Cezaevi’nde tek başına bir hücrede tutuluyor. Korona virüsü pandemisinde hayatı daha da riske giren Kaya için birçok milletvekili ve sivil toplum örgütü harekete geçti. Ancak bugüne kadar yapılan çağrılara ve başvurulara olumlu yanıt verilmedi.

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit bu durumu Meclis gündemine taşıyan milletvekillerinden sadece biri. Koçyiğit, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na yaptığı başvuruda şöyle dedi:

“Kaya’nın ayakta durmada dahi zorlandığı görülmüştür. Üstelik ameliyatından sonra kendisinin mutlak suretle kullanması gerekli ilaçlar çeşitli bahanelerle cezaevine alınmamıştır.  Ailesi tarafından Abdulalim Kaya’ya PTT yolu ile kıyafet gönderilmeye çalışılırken ilaçların kendisine henüz ulaştırılmadığı belirtilmiştir. Abdulalim Kaya 14 Ekim tarihinden bu yana tek kişilik hücrede tutulmaktadır. Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan yaşlı ve ağır hasta Abdulalim Kaya sağlık sorunları nedeniyle bilhassa Covid-19 salgın hastalığı açısından ciddi risk grubundadır.”

Kaya’nın içinde bulunduğu cezaevi koşullarının ağırlığı, mevcut kronik hastalıkları ve ileri yaşı nedeniyle tahliye edilmesi gerektiğini belirten Koçyiğit’in komisyona yaptığı başvuru ise reddedildi. 

Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu söz konusu başvurunun kendilerinin görev alanına girmediğini belirterek reddetti: “Hastalık nedeniyle infazın ertelenmesini talebini içeren dilekçenizin yargı organlarının görev alanına girdiği yönünde şüphe bulunmamaktadır.”

Mehmet Yamaç

25 YILLIK MAHPUSA DA RET

Koçyiğit. Kayseri Bünyan Cezaevi’ndeki Mehmet Yamaç için de komisyona başvurd. Ciddi sağlık sorunları bulunan ve 25 yıldır cezaevinde tutulan Yamaç’ın tahliyesi yönünde komisyon başkanlığına dilekçeyle başvuran Koçyiğit’in bu başvurusu da aynı gerekçeyle reddedildi.

25 yıldır mahpus olan Yamaç, 19 Aralık 2000 tarihinde ölüm orucundaki mahpuslara yönelik gerçekleştirilen ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nda Adana Ceyhan Cezaevi’ne yapılan baskında ağır yaralandı. Göğüs kafesi kırılan Yamaç’ın akciğerinin bir bölümü, cezaevine atılan gazlar nedeniyle yandı. Tedavi edilmediği için ciddi ağrılar geçiren Yamaç, psikolojik şiddete maruz kalması nedeniyle hasta olmasına rağmen hastaneye gitmeyi defalarca reddetti. Son olarak 28 Eylül’de kendisine solunum cihazı verilmediği için süresiz açlık grevine başlayan Yamaç, idarenin, solunum cihazı talebinin karşılanacağını belirtmesi üzerine eylemini sonlandırdı. Ailesi ise Yamaç’ın hayati tehlikesinin devam ettiğini söylüyor.”

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/insan-haklari-inceleme-komisyonundan-77-yasindaki-hasta-mahpusun-basvurusuna-ret-gorevimiz-degil-haber-1506753

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Aralık 2020 by in Hapisteki Hastalar, Uncategorized and tagged , , .

Sayaç

  • 276.553 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: