CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Böbrekleri iflas eden mahpusa ‘hapishanede kalabilir’ raporu”

28.11.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Böbrekleri iflas eden mahpus Ramazan Durmaz’ın durumuna dikkati çeken İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, “Bir an önce infazı ertelenmeli ve ailesine yakın bir hastanede böbrek naklinin yapılarak tedavisine dışarıda daha sağlıklı koşullarda devam etmelidir” çağrısında bulundu.  

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 325’inci haftada Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Ramazan Durmaz’ın durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şube binasında yapılan basın açıklamasını İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, okudu. Durmaz’ın 2009 yılında Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan toplumsal olaylar esnasından başına isabet eden gaz fişeğinden dolayı ağır yaralandığını, daha sonra hastaneye yatırıldığını hatırlatan Çevirmen, Durmaz’ın taburcu olması ardından Dicle Üniversitesinde öğrenci olmasından kaynaklı tedavisine Diyarbakır’da devam ettiğini belirtti. 

‘NAKİL İÇİN SEVKE İZİN VERİLMEDİ’ 

Tedavisi devam eden Durmaz’ın 2010 yılında tutuklandığını ifade eden Çevirmen, “Cezaevine girdikten sonra yaşadığı rahatsızlık sonucu her iki böbreği de iflas etmiştir. Haftanın 3 günü diyalize girmek zorunda ve böbrek nakli olması gerekmektedir. Nakil için yapılan muayeneler sonucunda annesinin böbreğinin uyuştuğu tespit edilmiştir. Ailenin maddi durumlarının yetersiz olması, Batman’dan Tekirdağ gibi uzak bir mesafeye gidebilme ve nakil işlemleri için orada kalabilme imkanlarından yoksun olmaları nedeniyle 2017 ve 2018 yılında kendilerine yakın cezaevlerine sevk talep edilmiştir. Ancak yapılan bu sevk talepleri Adalet Bakanlığı tarafından bu nakil işleminin Tekirdağ’da gerçekleşmesinin uygun olduğu gerekçesiyle reddedilmiştir” dedi. 

TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR 

Durmaz’ın durumunun kötüye gittiğini vurgulayan Çevirmen, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun buna rağmen “Cezaevinde kalmasında herhangi bir engel yoktur” raporu verdiğini kaydetti. Durmaz’ın böbreklerinin iflas etmesi ve gaz fişeği nedeniyle başından aldığı darbe sonrasında kafa derisi beyninin görünür vaziyette kaldığını aktaran Çevirmen, tutuklunun bakıma ihtiyacı olmasına rağmen tek kişilik hücreye konulduğun söyledi. Çevirmen, şöyle devam etti: “Kendisinin ve arkadaşlarının, koğuşuna alınması için yapmış olduğu başvurulara cevap verilmemektedir. Gittikçe artan sağlık sorunları, psikolojik sorunlarını da artmış, yaşadığı hastalıklardan dolayı kilo vermiş ve bünyesi de zayıflamıştır. Hastalıkları ile ilgili sağlık raporları ve hastane raporlarına rağmen herhangi bir gelişme olmamış ve ayrıca Kovid-19 virüsünden kaynaklı olarak da yaşamı risk altındadır.”

 ‘YAŞAMI RİSK ALTINDA’ 

Durmaz’ın pandemi koşullarında tedavisinin mümkün olmadığını belirten Çevirmen, “Durmaz’ın yaşamı risk altındadır. Bir an önce infazı ertelenmeli ve ailesine yakın bir hastanede böbrek naklinin yapılarak tedavisine dışarıda daha sağlıklı koşullarda devam etmelidir” çağrısında bulundu. 

Kaynak: http://www.mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/117150?page=1&key=7149e6516bb2269e180abc81356910b8

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 02 Aralık 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.340 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: