CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“TİHV Genel Sekreteri: Mahpusların tümü hasta olma yolunda”

29.11.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, cezaevlerinde bulunan mahpusların neredeyse tamamının koronavirüs salgınına karşı gerekli önlemler alınmadığı için hasta mahpus olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair  ilk vakaların Türkiye’de görülmeye başlandığı günden bu yana, meslek örgütleri ve uzmanlarca yapılan uyarıların kulak arkası edilip, gerekli önlemlerin alınmasında kaynaklı vaka ve ölüm sayıları bugün daha da artmış durumda.

Kış aylarına girilmesiyle büyüyen salgını tehdidi karşısında, en riskli alanların başında ise hapishaneler ve hasta mahpuslar geliyor. Sağlığa erişim imkanları salgınla birlikte daha da kısıtlanan hasta mahpusların durumu, kaygı verici bir hal almış durumda.  Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, pandemi ile birlikte  hapishanelerde yaşanan hak ihlallerini ve hasta mahpusların karşı karşıya bırakıldığı risklerini değerlendirdi.   

KAYGILAR ARTTI 

Hapishanedeki hasta mahpusların durumunun yıllardır zaten kamuoyunu gündeminde olduğunu belirten Üsterci, salgınla birlikte bu kaygıların daha da arttığını ifade etti. Üsterci, hapishaneler gibi kalabalık ortamların özellikle salgın koşullarında yaşlı ve kronik hastalığı olan mahpuslar için ciddi risk taşıdığını vurguladı. 

NET SAYI BİLİNMİYOR 

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün şeffaflıktan uzak tutumu nedeniyle hapishanelerde kaç hasta mahpus bulunduğu bilgisini tam olarak bilemediklerini söyleyen Üsterci, “TİHV olarak biz İHD’nin verilerine itibar ediyoruz. İHD’nin 31 Mart tarihindeki verilerine göre; Türkiye hapishanelerinde halen 590’ı ağır olmak üzere en az bin 564 hasta mahpus bulunmakta. Ancak hasta mahpuslara dair bilgilere ulaşmak giderek zorlaşıyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 8 Kasım tarihinde ‘Kovid-19 Pandemi Sürecinde Ceza İnfaz Kurumları’ başlıklı raporuna göre; 368 cezaevinden 117’sinde koronavirüs testi pozitif çıkan tutuklu var. Ancak testleri pozitif çıkan toplam tutuklu sayısı verilmedi. Söz konusu rapora göre, salgın nedeniyle cezaevlerinde 12 tutuklu yaşamını yitirdi. İHD’nin tespitlerine göre ise; 2020 yılı içinde hastalık nedeniyle yaşamını yitiren hasta mahpus sayısı en az 49. Fakat gerçek sayı bunun çok üzerindedir” diye konuştu. 

CİDDİ SORUNLAR YAŞANIYOR 

Yapılan tüm düzenlemelere rağmen, hapishanelerde kapasitenin üzerinde tutuklu bulunduğunu dile getiren Üsterci, koğuşlarda fiziksel mesafe oluşturmanın imkânsız olduğunu kaydetti. Yine mahpuslara yeterli dezenfektan ve maske gibi temizlik malzemelerin verilmediğini aktaran Üsterci, şunları söyledi: “Bu tür malzemeler cezaevi  kantinlerinde olsa bile fiyatları oldukça yüksek. Bu sebeple tutukluların büyük bir bölümü bunları temin edemiyor. Bunun yanı sıra infaz koruma memurlarının ve görevli diğer personelin koğuş aramaları sırasında fiziksel mesafe kurallarına uymadıkları, ellerine eldiven ve maske takmadıklarına ilişkin bize sık sık şikayetler geliyor. Hastalık belirtileri gösteren mahpuslar koronavirüsü testi yaptırma konusunda ciddi sorunlar yaşamakta.”  

3 MAHPUS KARANTİNADA YAŞAMINI YİTİRDİ 

Üsterci, bu sorunların yanı sıra salgın gerekçe gösterilerek hasta mahpusların hapishane revirine ve ya hastaneye sevklerinin geciktirildiğini de belirtti. Bazı hapishanelerden acil durumlarda bile hastane sevklerinin yapılmadığına dair şikayetler aldıklarını paylaşan Üsterci, “Yine hasta tutukluların ilaçları düzenli verilmediğine dair şikayetler var. Koronavirüs salgını nedeniyle hasta tutuklular hastane sevki dönüşünde karantina koğuşuna konuluyorlar. Bu nedenle pek çok hasta mahpus hastaneye gitmek istememektedir. Dahası dokümantasyon merkezimizin tespitlerine göre usulen yapılan ve etkisiz olan bu tür karantina uygulamaları sonucunda en az 3 tutulu hastane dönüşü tutuldukları karantina koğuşunda yaşamını yitirdi” dedi.  

BİR YILDA 5 HASTA MAHPUS YAŞAMINI YİTİRDİ 

Tedavileri yapılmadığı için yaşamını yitiren hasta mahpusların sayısı hakkındaki veri ve bilgilerin yetersiz olduğunu söyleyen Üsterci, bu konuda şunları ifade etti: “Örneğin, ağır hasta mahpusların karşı karşıya kaldıkları en ciddi sorunlardan biri de ‘cezaevinde kalamaz’ yönünde raporlar verilmesine karşın tahliye edilmiyorlar. Bu durumda olan mahpuslar son aşamaya kadar bekletilip, sağlık durumları iyice ağırlaşınca tahliye edilmektedirler. Dolayısıyla hasta tutukluların  bazıları son aşamaya gelindiği için tahliye edildikten kısa bir süre içinde yaşamlarını yitirmekte. Yine İHD’nin verilerine göre; bu yıl içinde en az 5 ağır hasta tutuklu tahliye edilmelerinden çok kısa bir süre sonra yaşamlarını yitirdi.”  

DİSİPLİN SORUŞTURMALARI  

Üsterci, salgın koşullarında tutukların yaşadıkları hak ihlallerini ancak aileleri aracılığıyla basına duyurabildiğine de dikkat çekti. Hapishane  yönetimlerinin bu nedenle mahpuslara disiplin soruşturması açtığını söyleyen Üsterci, “Bunun son örneği yakın bir zamanda Kayseri-Bünyan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşandı. Burada tutulan bir tutukluya salgın ile ilgili gelişmeleri basına ve bir milletvekiline anlattığı gerekçesiyle disiplin cezası verildi. Hapishanelerde bulunan mahpusların neredeyse tamamı koronavirüs  salgınına karşı gerekli önlemler alınmadığı için hasta mahpus olma yolunda hızla ilerliyorlar. Böylesi bir fikre kapılmamıza yol açan da hapishanelerden basına ve bizlere ulaşan şikâyetlerdir” diye konuştu.”

Kaynak: http://www.mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/117224?page=1&key=7149e6516bb2269e180abc81356910b8

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Aralık 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.550 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: