CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Yıldız’ın serbest bırakılmasını istediler”

28.11.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“F Oturumu”nun bu haftaki eyleminde, ileri derecede kalp, tansiyon ve anemi hastası olan Ruken Yıldız için tahliye çağrısı yapıldı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları “F Oturumu”nun 453’üncüsünü koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Van T Tipi Kadın Kapalı Cezaevinde tutulan Ruken Yıldız’ın durumuna dikkat çekildi. Açıklamada konuşan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, pandemi sürecinin, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinde büyük bir artışa neden olduğunu ifade etti.  

Hak ihlallerindeki artışın Kovid-19 ile ilişkili tedavi ve sağlık hakkı kısıtlamalarını aşarak, temel hakların gasp edilmesine vardığını söyleyen Yoleri, “Kovid-19 süreci hak gaspları için fırsat oldu. Tecrit uygulamaları daha da sertleşti. İletişim, sosyalleşme, sağlık, eğitim, düşünce ve ifade özgürlüğü ve benzeri alanlardaki hak gaspları, mahpusları dış dünyadan kopartarak yanlızlaştırmakta, sosyal dayanışmadan mahrum, savunmasız bırakmaktadır” dedi.  

TOPLU ÖLÜM RİSKİ 

Yoleri, sağlık ve tedaviye erişim, hijyen ve beslenme konusunda yaşanan ciddi yetersizlikler ve olumsuz koşullardaki karantina uygulamaları nedeniyle mahpuslar için toplu bulaş ve ölüm riskinin gündemde olduğunu söyledi. Yoleri, “Nitekim medyaya yansıyan bilgilere göre, İstanbul Maltepe Açık Hapishanesi’nde koronavirüs izinleri nedeniyle mahpus sayısı azaltıldığından, halen hapishanede tutulan bin kadar mahpus izne çıkarılan mahpuslar yerine de çalıştırılmakta ve günlük çalışma süreleri 15-16 saati bulmaktadır. Bu mahpuslardan 150 kadarı Kovid-19 pozitif olmalarına rağmen diğerleri ile bir arada tutulmakta, hapishane idaresi tedavi ve koruyucu önlemler konusunda gerekli özeni göstermeyerek mahpusların yaşamını ve sağlığını tehlikeye atmaktadır” diye konuştu. 

‘TALEPLER KABUL EDİLİRSE YAŞAYABİLİR’ 

Yoleri, hasta mahpus Ruken Yıldız’ın ileri derecede kalp, tansiyon ve anemi hastası olduğunu, son kontrolünde karaciğerinde sorun tespit edildiğini belirtti. Yıldız’ın kardeşiyle yaptığı son telefon görüşmesini aktaran Yoleri, şunları söyledi: “Dört yıla yakındır hapiste bulunan Ruken Yıldız’ın tutuklanmadan önce hiç bir önemli hastalığı bulunmamaktaydı.  

Şu anda var olan bütün hastalıkları hapishanenin ağır şartları nedeniyle ortaya çıktı ve yine hapishane koşullarında tedavi imkanı sağlanmadığından bu hastalıkları giderek ağırlaştı ve hapishanede yaşamını sürdüremeyecek hale geldi.  Son olarak, doktoru tarafından, acilen kalp kapakçığının değiştirilmesi gerektiği söylendi ancak Van Devlet Hastanesi’nin olanakları bu ameliyat için yetersiz olduğundan ameliyat edilemiyor. Ailesi de İstanbul’da yaşadığından, İstanbul’da donanımlı bir hastaneye sevk edilerek tedavi edilmesi ya da serbest bırakılması yönündeki talepleri kabul edilirse, Ruken Yıldız’ın iyileşmesi ve yaşaması mümkündür.” 

YETKİLİLERE ÇAĞRI 

Pandemi sürecinin Yıldız’ın yaşamına yönelik riski daha da artırmasına karşılık yapılan tahliye başvurularının reddedildiğini söyleyen Yoleri, “Salgın sürecinin yarattığı riskler de dikkate alınarak, risk grubundaki mahpusların   infaz  ertelenmesi veya tahliye  yoluyla serbest bırakılmalarının sağlanması için yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/117178?page=1&key=7149e6516bb2269e180abc81356910b8

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Aralık 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.548 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: