CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Turan’ın tahliye talebine ret”

01.12.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Metris Cezaevi’nde boynundan aşağısı felç olan Abdullah Turan’ın avukatı tarafından yapılan ceza ertelemesi talebini değerlendiren Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, ATK’nin raporunu görmezden gelip, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün değerlendirmesini esas alarak talebi reddetti.  

Metris R Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve boynundan aşağısı felç olan ağır hasta mahpus Abdullah Turan için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan ceza infaz ertelemesi talebi reddedildi. Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “cezaevinde kalamaz”  raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen Turan’ın rahatsızlıkları zaman içerisinde giderek arttı.  Turan, 24 Kasım gecesi fenalaşarak Başakşehir Şehir Hastanesi’ne kaldırılmış, muayene edildikten sonra ilaç verilerek tekrar cezaevine gönderilmişti. Turan, aynı gece tekrardan fenalaşıp yeniden hastaneye kaldırıldı ancak aynı işlemler tekrardan yapıldıktan sonra cezaevine geri getirilip, karantina koğuşuna konuldu.  Yaşananlar üzerine Turan’ın avukatı, ceza ertelemesi talebiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Savcılık başvuru üzerine hem Turan’ın bulunduğu cezaevi hem de Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nden durum değerlendirmesi raporları istedi.  Cezaevi müdürlüğü tarafından yazılan raporda Turan’ın bugüne kadar cezaevinde herhangi bir sorunun parçası olmadığı, personel ile bir sorun yaşamadığı ve iyi halli olduğunu aktardı.  

EMNİYET TEHLİKELİ GÖRDÜ  

Ancak Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Turan’ın tahliyesi halinde PKK’ye katılacağı değerlendirmelerinde bulunup, “Abdullah Turan isimli şahsın toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturulacağı değerlendirilmiş..” şeklince cevap yazdı. 

ATK DEĞİL EMNİYETİ DİNLEDİ 

Emniyetin raporunu esas alan savcı, Turan’ın tahliye talebini reddetti. Alınan kararda, şu ifadelere yer verildi:  “Cezasının ertelenip tekrardan serbest kalması durumunda PKK/KCK içerisinde faaliyetlerine devam edebileceği bu bağlamda Abdullah Turan isimli şahsın toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlike oluşturacağı bildirildiğinden, Adli Tıp Kurulunun ilgili kararı ile her ne kadar adı geçen hakkında 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 16/6. maddesi kapsamında değerlendirildiği, hayatını yalnız idame ettiremeyeceği bildirilmiş ise de hükümlüğün cezasının ertelenmesinin toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturacağı tespit olunduğundan hükümlünün cezasının sağlık nedeni ile erteleme talebinin reddine karar verilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.” 

Kaynak: http://www.mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/117465?page=1&key=6e353351a5fe8dcf8f67ee8244ad1d05

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Aralık 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.340 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: