CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bursa Hapishanesi’nde korona ölüm getirdi, hapishane ihmalleri yalanladı”

20.11.2020 tarihinde Bursa Muhalif Gazetesi’nde yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Koronavirüs salgını hapishanelerde mahpusları vuruyor. Mahpuslara birer adet dağıtılan yıkanabilir maskeler ve ihmaller zinciri ölüm haberleri getiriyor.

Bursa H Tipi Cezaevi’nde mahpus Hüseyin Özen 14 Kasım’da COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Özen’in hayatını kaybetmesinin sebebini hapishanede yeterli önlemlerin alınmaması olarak değerlendiren aile, önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Konuyu gündeme taşıyan HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Bursa Muhalif’e açıklamalarda bulundu. Gergerlioğlu, “Bursa Cezaevi’nde 20 – 25  gündür COVİD vakaları var ama cezaevinden de Adalet Bakanlığı’ndan da bir açıklama gelmiş değil. Vakalar var ama gecikmeler, ihmaller de var. Cezaevinde doktor olmadığı bilgisine sahibiz, ara sıra gelip bir doktor hastaları dolaşıyor. Hastalara müdahalede gecikme yaşanıyor.” dedi.

7 – 8 aydır aynı maskeyi yıkayıp kullanıyorlar

Mahkum yakınlarından hapishanede neler olup bittiğine dair haber aldıklarını belirten Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’nın hastalığı sümen altı etmeye çalıştığını ifade etti. Farklı koğuşlara hastalığın yayıldığına dair duyumlar aldıklarını ifade eden Gergerlioğlu, “Cezaevlerinde maskelerin yetersiz olduğunu biliyoruz. Silivri Cezaevi’nde mahkumların 7 aydır aynı maskeyi defalarca yıkayarak kullandıklarını da biliyoruz. 10 kişilik olması gereken koğuşlara 25 kişi koyarsanız ve önlemleri almazsanız sonuçlar böyle olur.” şeklinde konuştu.

E – Nabız sonuçlarından hastalığı öğrendik

Hapishanede hayatını kaybeden Hüseyin Özen’in kardeşi Ahmet Özen, “Pandemi boyunca ziyaretler kısıtlıydı, biz sonradan abimin hastaneye yatırıldığını öğrendik. Diğer mahkumların telefon görüşmelerinde ailelerine koğuşlarından birkaç kişinin hastaneye gönderildiğini söylemesi üzerine haberimiz oldu. Zaten her mahkuma birer adet polyester maske vermişler, yıkayıp yıkayıp kullanıyorlardı.” dedi.

Mahkumların hastalığın yayılması üzerine maske talebinde bulunduğunu ve dağıtım yapıldığını duyduklarını söyleyen Özen, “Cezaevi yönetimi abimin ölümünden sonra eşyalarını bize verdiler. Abim cezaevine girdikten sonra gün gün yaşadıklarını not almış. 22 Ekim ise son not aldığı gün, sonrasında herhangi bir şey yazmamış. Eşiyle de 21 Ekim’de konuştuğunda öksürdüğünü söylüyor. Eşi de doktora görünmesini söyleyince, ‘Doktor mu var?’ şeklinde cevap veriyor.” diye konuştu.

Abisinin hastalığını E – Nabız sisteminden öğrendiklerini, verilen ilaçları orada gördüklerini ifade eden Ahmet Özen, abisinin tekrar cezaevine getirildiğinde ağırlaştığını ve diğer mahkumların “Açın kapıları, adam ölüyor” şeklinde tepki göstermesine cezaevi yönetiminin tecritle cevap verdiğini de söyledi.

Hapishane yönetimi, “Bu haberler tamamen karalama”

Yaşananlara dair görüştüğümüz Bursa H Tipi Cezaevi yönetimi, iddiaları yalanladı. Cezaevi yöneticisi, “Bu iddialar tamamen karalama amaçlı, hastalık her yerde şu an. 70 bin maske dağıtımı yapıldı, gerekli önlemleri aldık.” dedi.

Kaynak: https://www.bursamuhalif.com/bursa-cezaevinde-korona-olum-getirdi-cezaevi-ihmalleri-yalanladi/?fbclid=IwAR2K8uTmsYnzqmuNNO-J3lrPge7cxIiY-1GzxNA9c6zIOzCyMLdn5Ty3Jus

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 25 Kasım 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.343 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: