CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanede Covid-19’a yakalanan Hüseyin Özen hayatını kaybetti”

16.11.2020 tarihinde Ömer Faruk Gergerlioğlu Web sayfasında yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Hapishane kantininden aldığı öksürük şurubuyla kendi kendine tedavi olmaya çalışan Hüseyin Özen, 15 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitirdi.

Şubat 2018’den bu yana Bursa H Tipi Hapishanede bulunan ve hapishanede koronavirüse yakalanan Hüseyin Özen (59), 14 Kasım 2020’de hayatını kaybetti. Bursa Şehir Hastanesi’nde 15 gün yoğun bakıma kalan ve iki ciğerinde de zatürre teşhis edilen Hüseyin Özen, ne zaman koronaya yakalandığı, hapishanede test yapılmadan kaç gün bekletildiği bilinmiyor. Ailesine de bu konuyla ilgili bilgi verilmedi.

“DÖRT DUVAR ARASINDA ÖLÜME TERK EDİLDİLER”

Özen’in yoğun bakıma kaldırıldığını 13 Kasım’da duyuran HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Dün duyurmuştum. Bugün acı haberi vereyim. Bursa H hapishanesi mahpusu Hüseyin Özen, Kovid-19 nedeniyle yattığı yoğun bakımda kurtarılamayarak vefat etmiş. Dört duvar arasında çaresizce ölüme terk edilenler bir bir gidiyor!” dedi. Gergerlioğlu, hapishanedeki ölümlerle ilgili bugüne kadar açıklama yapmayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yine bir hatırlatma yaparak “Hala açıklamanız yok mu?” diye sordu.

“SALGINDAN SONRA CEZAEVİNE DOKTOR GELMEDİ”

Gergerlioğlu’na bir mesaj gönderen Hüseyin Özen’in eşi Sabiha Özen ise “Eşim Hüseyin Özen hakkın rahmetine kavuştu. Bir güzel insanı daha toprağın altına yolladılar. Salgından sonra cezaevi doktoru gelmedi. Hasta oldukları zaman doktora çıkın deyince doktor yok diyorlardı tutukluların hepsi de. Telefon kayıtlarında var.” diye yazdı. Gergerlioğlu, Özen’in 15 gün yoğun bakımda kaldığını ve iki ciğerinin de zatürre olduğunu da belirtti.

“KANTİNDE ÖKSÜRÜK ŞURUBU SATILIYORMUŞ”

Bold Medya’ya konuşan Hüseyin Özen’in kardeşi Ahmet Özen, “Ne olup bittiğine dair doğru dürüst bilgimiz yok maalesef. Kardeşim geceleri ateşleniyormuş. Doktor olmadığı için kantinden öksürük şurubu almışlar. Kantinde satılıyormuş şurup. Biz hastaneye yatınca haberdar olduk durumda. 10-15 gün kaldı hastanede ve kaybettik. 3- 4 koğuşta daha korona varmış” dedi.

DOSYASI YARGITAY’DAYDI

Bursa Telekom’da uzun yıllardır müdür yardımcısı olarak görev yapan Hüseyin Özen, Cemaat soruşturmaları kapsamında yaklaşık 3 yıl önce tutuklandı. Bank Asya hesabı, Çin’e yaptığı iş ziyareti, ailesiyle Kızılcahamam’daki termal tesislere tatile gitmesi ve bir tanık ifadesine dayanılarak iddialarıyla 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bekletiliyordu. Cemaat soruşturmaları kapsamında birçok insan grupla beraber yurt dışına çıktığı ve Kızılcahamam’daki termal tesislerde toplantılara katıldıkları iddiasıyla örgüt üyesi olmakla itham edildi.

Evli ve iki oğlu bulunan Hüseyin Özen Bursa Hamitler Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynak: https://www.omerfarukgergerlioglu.com/basin/basindan/cezaevinde-koronaya-yakalanan-huseyin-ozen-hayatini-kaybetti/19256/?fbclid=IwAR3m5mdEulOZtbh-TDS5O6-a3HrVky3cRjB8rExRmUOk7FEqkWWLVn3XX6M

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 18 Kasım 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.767 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: