CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Demir’in eşi: Ölüme terk ettiler”

10.11.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:  

23 yıldır hapishanede olan hasta mahpus Abdurrahim Demir, sağlık durumu nedeniyle hayati risk altında. Yetkililerin eşinin hapishanede ölmesini beklediğini belirten Nezahat Demir, “Devlet dışarıda yok edemediğini böyle mi yok edecek?” diye sordu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre, hapishanelerde 604’ü ağır olmak üzere toplam bin 605 hasta mahpus bulunuyor. Geçtiğimiz yıl toplam 50 hasta mahpusun yaşamını yitirdiği hapishanelerde bu yılın ilk 9 ayında ise 20’si hasta mahpus olmak üzere toplam 38 mahpus yaşamını yitirdi. Devletin demir parmaklıklar arkasında tutmaya devam ederek ölüme terkedilen hasta mahpuslardan biri ise Abdurrahim Demir.  

12 Ekim 1995 yılında pazarcılık yaptığı İstanbul Okmeydanı’ndaki tezgahı başında gözaltına alınan Abdurrahim Demir, gözaltında kaldığı 13 gün boyunca gördüğü ağır işkence nedeniyle vücudunda ağır yaralar oluştu. 25 Ekim günü çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından TCK’nın 125. maddesi kapsamında olan “Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin hakimiyeti altına koymaya veya devletin istiklalini tenkise veya birliğini bozmaya veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırma” suçlaması ile tutuklandı. 

DGM ‘MÜEBBETE’ MAHKUM ETTİ 

İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame doğrultusunda yapılan yargılama sonucunda 27 Aralık 2007 tarihinde de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, Demir hakkındaki kararı 10 Kasım 2008’de bozdu. Bu kararla birlikte Demir’in İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılamasına başlandı. 

AİHM KARARI 

Yargılama devam ederken avukatları, Demir’in gözaltında iken avukatının bulunmaması, uzun tutukluluk ve maruz kaldığı işkence dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. 19 Ocak 2010’de dosyayı karara bağlayan AİHM, ‘hak ihlali’ kararı ile Türkiye’yi mahkum edip, Demir’in bir an önce serbest bırakılmasını tavsiye etti. 

İKİ YIL SONRA YENİDEN TUTUKLANDI 

AİHM kararı ile 9. Ağır Ceza Mahkemesi, uzun tutukluluk gerekçesiyle 4 Ocak 2011’de Demir’in tahliyesine karar verdi. Devam edilen yargılama neticesinde 27 Aralık 2012’de ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası verilen Demir, kararın üst mahkemece onanması ile birlikte yeniden tutuklanıp, hapishaneye konuldu. Toplam 23 yıldır hapishanede tutulmasından ötürü sağlık durumu giderek kötüleşen Demir’in sol böbreği iflas etmiş durumda, sağ böbreği ise yüzde 37 oranında çalışmıyor.  

ÖLMESİNİ BEKLİYORLAR 

Eşinin bunca yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde hapishanede tutulduğunu dile getiren Nezahat Demir, kalp ameliyatı geçiren eşinin yaşadığı böbrek yetmezliği nedeniyle sağlık durumunun kötü olduğunu belirtti. 58 yaşında olan eşinin vücudunu saran hastalıklarla baş etmesinin güç olduğunu söyleyen Demir, bu duruma dair isyanını, “Durumu çok kötü şu an. Hastane tarafından ‘cezaevinde kalamaz’ denmesine rağmen tahliye edilmiyor. Hapishane idaresi sürünüp, ölmesini bekliyor. Bunun başka bir açıklaması yok. Bu büyük bir adaletsizlik” sözleriyle dile getirdi. 

BÖYLE Mİ YOK EDECEK? 

“Bu yaşta birinin orada bu hastalıkla ne kadar yaşar ki? Virüs bulaşırsa ne olur?” diye soran  Demir, şunları ekledi: “Geçen haftaki telefon görüşmemizde sesi çok kötü geliyordu. Zaten bir yıldır görüşemiyoruz. Durumu ne derece kötü bilmiyoruz. Salgın başladığından beri açık görüşe gidemiyoruz. O da biz üzülmeyelim diye durumunun kötü olduğunu söylemiyor. Belki de şu an diyaliz makinesine de alınmış. Böyle birini niçin tutuyorlar? Devlet dışarıda yok edemediğini böyle mi yok edecek? Resmen ölüme terk ediliyor.” Demir, son olarak durumu her geçen gün kötüye giden eşinin serbest bırakılmasını talep etti. 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi26.com/tum-haberler/content/view/115262?fbclid=IwAR1XtqJ33tFMTyGpc2ZN_QwzTG3Uaf3k4lSgF5KiVMyd4kZ_-DflvVErpTg

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Kasım 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.767 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: