CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“85 yaşındaki Kaya’nın durumu kritik”

07.11.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:  

“Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 85 yaşındaki ağır hasta mahpus Abdulalim Kaya’nın hapishanede düzenli beslenemediği için şeker komasına girdiğini ve tüm gün baygın geçirdiğini belirterek, tahliyesini istedi. 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 322’nci haftasında hasta mahpusların durumuna dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nuray Çevirmen bu hafta Bursa H Tipi Kapalı cezaevinde kalan Abdulalim Kaya’nın durumunu aktardı. Kaya’nın 2008 yılında Siirt’te yapılan bir basın açıklaması sonrasında gözaltına alındığını ve 8 yıl ceza verildiğini kaydeden Çevirmen, “20 Eylül 2020 tarihinde Bursa’da prostat ameliyatı geçirmiş ve daha sonra taburcu edilerek evine dönmüştür. Ancak henüz tedavileri ve kontrolleri tamamlanmadan ameliyatından 20 gün sonra kaldığı eve baskın yapılarak gözaltına alınmış ve onaylanan cezasından dolayı Bursa H Tipi Kapalı Cezaevine konulmuştur. Ailesinin belirttiğine göre şu anda 4 yıl 6 ay cezası kalmış ve yatarı da 2 yıl, 6 ay kadardır” diye belirtti. 

ŞEKER KOMASINA GİRİYOR 

Kimlikte doğum tarihi 1943 olarak yazılan Kaya’nın ailesinin ifadesine göre gerçek kemik yaşının 85 olduğunu belirten Çevirmen, Kaya’nın son üç yılda 2 ameliyat geçirdiğini söyledi. Kaya’nın kronik ve ağır seyreden başka hastalıkları da bulunduğunu aktaran Çevirmen, “Şeker hastalığından kaynaklı olarak ayak yanmasından uyuyamamaktadır ve şeker hastalığı için sürekli ilaç kullanmak zorundadır. Böbrek yetmezliği mevcut bulunmakta ve böbreği yüzde 40 oranında çalışmaktadır. Ayrıca tansiyon hastasıdır. Hapishanede düzenli olarak beslenememesinden kaynaklı olarak şeker komasına girmekte ve neredeyse tüm gün baygın yatmaktadır. Ayrıca tek başına yaşamını devam ettiremeyecek durumdadır ve ailesinin bakımına ihtiyaç duymaktadır. Tüm hastalıklarına dair sağlık raporları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. 

‘HAPİSHANEDE KALMASI İMKANSIZ’ 

15 Ekim’den bu yana hapishanede tek kişilik hücrede tutulan Kaya’nın hapishaneye girdiği günden bugüne 4 kez hastaneye kaldırıldığını kaydeden Çevirmen, “Babalarını dışarıda olduğu süreçte tekerlekli sandalyeyle hastaneye götürebildiklerini söyleyen çocukları şimdi hapishanede ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak düzeyde olduğunu, yaşamından endişe ettiklerini ifade etmişlerdir. Kaya’nın hapishanede kalması yaşamsal açıdan imkansızdır. Tek başına tutulması dahi başlı başına bir yaşam hakkı ihlalidir. Kaya’nın daha fazla gecikilmeden Adli Tıp Kurumuna sevki yapılmalı, infazının geri bırakılması için gerekli girişimlerde bulunulmalı ve tahliyesi ivedi olarak sağlanmalıdır” dedi.”

Kaynak: http://mezopotamyaajansi26.com/search/content/view/115033?page=1&key=d2296c2582d1565cc112ac77c8dc167d

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Kasım 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.767 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: