CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“65 yaşındaki hasta mahpus Yaman serbest bırakılsın”

07.11.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:  

“İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, ileri tansiyon hastası olan 65 yaşındaki hasta mahpus Ömer Yaman’ın durumuna dikkati çekerek, “Ömer Yaman ve onun şahsında hasta, yaşlı, engelli tüm mahpusların serbest bırakılmalarını istiyoruz” dedi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için yaptıkları “F Oturumu” eyleminin 450’incisini koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde ileri tansiyon hastası olan Ömer Yaman’ın durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi.  

‘281 BİN 94 MAHPUS BULUNMAKTA’  

Basın metnini komisyonu üyesi Mehmet Acettin okuyarak, “Kovid-19 bulaşıcılığı açısından büyük risk oluşturan hapishanelerdeki aşırı doluluk sorunu,  infaz yasasında yapılan değişiklikle 80 bin civarı mahpusun serbest bırakılmasına rağmen devam etmektedir. TÜİK’in açıkladığı verilere göre hapishanelerdeki mahpus sayısı bu yıl 2019’a oranla yüzde 10 artmıştır. Adalet Bakanı’nın açıklamasına göre; 17 Temmuz 2020 itibariyle 232 bin 342 hükümlü, 48 bin 752 tutuklu olmak üzere hapishanelerde toplam 281 bin 094 mahpus bulunmaktadır” dedi.  Acettin, aşırı doluluk, temizlik ve hijyen malzemelerinin parayla satılması, hücre ve koğuşlarda yeterli havalandırma sağlanmaması, beslenme olanaklarının yetersizliği, kalabalık karantina koğuşları ve tedaviye erişimde yaşanan sorunların mahpusların yaşam haklarını tehdit etmeye devam ettiğini söyledi. 

 ‘PANDEMİDE ŞİKAYETLERİ ARTTI’  

1999 yıllında gözaltına alınıp tutuklanan Ömer Yaman’ın 5 yıl boyunca süren yargılama sonucunda müebbet hapis cezası verildiğini belirten Acettin, Yaman’ın 65 yaşında olduğunu ve halen Tokat T Tipi Hapishanesi’nde bulunduğu bilgisini verdi. Yaman’ın ileri derece yüksek tansiyon hastası olduğunu vurgulayan Acettin, “Nefes almakta zorlanmakta ve ellerinde aşırı titreme şikayeti bulunmaktadır. Hapishane koşullarında sık sık rahatsızlanan ancak pandemi gerekçesi ile revire ve hastaneye götürülmeyen Yaman’ın şikayetleri pandemi sürecinde daha da artmış bulunmaktadır” diye belirtti.  

22 KİŞİLİK KOĞUŞTA TUTULUYOR  

Ellerindeki titreme nedeniyle suyunu dahi içemeyen Yaman’ın arkadaşlarının yardımı ile günlük hayatını sürdürebildiğini sözlerine ekleyen Acettin, hastalıkları ve bulaş riskine rağmen 11 kişilik bir koğuşta 22 kişi ile beraber tutulduğunu dile getirdi. Acettin, “İnsan hakları savunucuları olarak; Ömer Yaman ve onun şahsında hasta, yaşlı, engelli tüm mahpusların, pandemi sürecinin yaşam haklarına yönelik ağır tehdit oluşturduğu da gözetilerek serbest bırakılmalarını istiyoruz” çağrı yaptı. “

Kaynak: http://mezopotamyaajansi26.com/search/content/view/115042?page=1&key=d2296c2582d1565cc112ac77c8dc167d

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11 Kasım 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.767 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: