CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“‘Ölüm orucundaki hasta mahpus Çeken serbest bırakılsın””

24.10.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“İHD İzmir Şubesi, 4 Temmuz’dan bu yana ölüm orucunda olan hasta mahpus Osman Çeken’in durumuna dikkati çekerek, serbest bırakılmasını istedi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta mahpusların durumuna dikkati çekmek amacıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada Menemen T Tipi Kapalı Cezaevin’nde kalan  Wernicke Korsakof hastası olan adli mahpus Osman Çeken’in durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı şube yöneticisi Ahmet Çiçek okudu.  Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ve Wernicke Korsakof hastası olan  Çeken’in 8 aydır hapishanede olduğunu anlatan Çiçek, 4 Temmuz tarihinden beri ölüm orucunda olduğunu söyledi.  “Limon, şekerli su ve B1, B12 ilacı veriliyor” diyen Çiçek, “Çeken’in Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden verilen ‘yüzde 100 engelli ve engelliliğin sürekli olduğuna dair ve hapishane şartlarında yaşamını sürdüremez, bakım ve gözetim hastasıdır’ raporu bulunmaktadır “diye konuştu. 

 ‘DURUMU KÖTÜLEŞTİ’ 

Çeken’nin başka mahpusların yardımıyla tekerlekli sandalyeyle görüşe getirildiğini ifade eden Çiçek, şunları söyledi: “Sol tarafında felç ve güçsüzlük yaşamakta, aşırı halsizdir ve 25 – 30 kilo kaybetmiştir. Altına bez bağlanmakta, ayakta duramamakta, ayağa kalkınca düşmekte ve yoğun ağrılar yaşamaktadır. Hapishaneye girdikten sonra pandemi nedeniyle alması gereken ilaçlar verilmemiş ve durumu kötüleşmiştir.  Raporunu güncellemek için Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüş tüm tahlil ve tetkikler yapılmış, doktor, 3 gün gözetim altında tutulmasını istemiş ama ölüm orucunda olduğu için işlemler yapılmamış, yarım kalmış ve cezaevine geri götürülmüştür.” 

‘HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN’ 

Çiçek, Çeken’nin en son 22 Ekim tarihinde fenalaşınca Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğünü ve ölüm oruca devam ettiği için tekrar hapishaneye götürüldüğünü belirtti. Yoğun bakımda bilinci olmadığı esnada, serum ve vitamin verildiğini belirten Çiçek, “Bilinci yerine gelince serumları kopartarak ölüm orucuna devam edeceğini söylemiştir. Durumunun tekrar stabil olmasıyla cezaevlerine götürülmüştür. Çeken’in eşi, konuştuğunda dilinde bir şeyler olduğunu, konuşamadığını, beyan etmiştir. İnsan hakları savunucuları,  ağır bir sağlık sorunu yaşayan hasta tutukluların, pandeminin  yaygınlaştığı bu süreçte serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi. “

Kaynak: http://mezopotamyaajansi25.com/search/content/view/113582?page=1&key=127898eb93a0415a9c53ca6565c9f274

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 29 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.767 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: