CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Yaman tek başına su bile içemiyor”

23.10.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Tokat Cezaevi’nde tutuklu 65 yaşındaki Ömer Yaman’nın kardeşi Salih Yaman, yüksek tansiyon hastası olan ağabeyinin tek başına su bile içemediğini belirterek, serbest bırakılmasını istedi. 

Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri gündeminde yerini korurken, ihlallere ilişkin sivil toplum örgütlerinin kamuoyuna sunduğu raporlar, yetkililer tarafından görmezden gelinip etkili bir soruşturmaya tabi tutulmuyor. Hak ihlallerinin yanı sıra hasta mahpusların durumu toplumda kanayan bir yara olarak dururken, İnsan Hakları Derneği’nin(İHD) kamuoyuna sunduğu raporlara göre 590’ı ağır bin 564 hasta tutuklu bulunuyor. Bunlardan biri ise 22 yıldır cezaevinde bulunan 65 yaşındaki Ömer Yaman.  Şırnak’ın Uludere ilçesindeki köylerinin 1994 yıllında bombalanması üzerine göç etmek zorunda kalan Yaman, eşi ve çocuklarıyla ile birlikte Irak’ta geçti. Orada kamplarda kalan Yaman, 1999 yıllında 4 arkadaşı ile birlikte sınırı geçerek Uludere’ye döndü. Burada gözaltına alınan Yaman ve beraberindekilere, PKK’li oldukları gerekçesiyle 5 yıl boyunca süren yargılama sonucunda müebbet hapis cezası verildi. 

 YÜKSEK TANSİYON HASTASI

 Bu süre zarfında Şırnak Cezaevi’nde bulunan Yaman, daha sonra sırası ile Siirt, Midyat, Diyarbakır, Bandırma gibi birçok cezaevinde kaldı. Yüksek tansiyon hastası olan Yaman son olarak şuan Tokat T Tipi Cezaevi’nde kalıyor.  

SU DAHİ İÇEMİYOR 

Ağabeyinin şuan 65 yaşında olduğunu ifade eden Yaman’nın kardeşi Salih Yaman, ağabeyinin hasatlıktan dolayı ellerinin titrediğini ve bir bardak su dahi içemediğini söyledi. Su içmek için dahi arkadaşlarının yardımı olduğunu belirten Yaman, “Sürekli tansiyonu düşüp kalkıyor. İçerde arkadaşları sarımsak ve yoğurt verip tansiyonunu düşürmeye çalışıyorlar. Ancak hapishane idaresi tedavisini engelliyor. Hapishane şartları zaten çok ağır, bir de üstüne siyasi tutuklu oldu mu bu şartlar bin kat artıyor” diye konuştu.  

‘ZULÜM DEVAM EDİYOR’  

En son iki hafta önce ağabeyi ile konuştuğunu kaydeden Yaman, ağabeyinin kendisine salgının ardından hapishane şartlarının daha da ağırlaştığını söylediğini ifade etti. Gardiyanların mahpuslar üzerinde sürekli baskı kurmaya çalıştığını dile getiren Yaman, “En son siyasi tutuklular için 3 koğuş vardı. Ancak şuanda birini boşaltıp iki koğuş yapmışlar. 11 kişilik koğuşlarda 22 kişi kalıyorlar. Bu bile ne durumda olduklarını gösteriyor. Devlet, ne kadar gücü ve kuvveti varsa üzerimize yürütüyor. Baskı, haksızlık, zülüm, ölüm, köy yakma gibi durumların hepsi Kürt halkını asimile etmek içindi. Bu zulme karşı ses çıkarını da alıp hapishanelere atıyor. Ayrıca cezaevine atmakla bitmiyor. Orada da aynı baskı, zulüm devam ediyor” ifadelerini kullandı.  Yaman, son olarak  ağabeyinin biran önce serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi. “

Kaynak: http://mezopotamyaajansi25.com/search/content/view/113409?page=1&key=127898eb93a0415a9c53ca6565c9f274

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: