CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Bilici’nin yaşamı risk altında”

24.10.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Hasta Mahpuslara Özgürlük İnsiyatifi, 4 kalp damarı tıkalı olan ve bir çok hastalığı bulunan tutuklu Şevket Bilici’nin hayatının risk altında olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi.  Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 320’nci haftasında hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Sevil Turgut, bu hafta Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan Şevket Bilici’nin durumunu ele aldı. 

3 MAHPUS KARANTİNADA YAŞAMINI YİTİRDİ 

Pek çok hapishaneden sürekli olarak koronavirüs vakaları bilgileri ve başvurularının taraflarına ulaştığını kaydeden Turgut, karantina koğuşlarının da hasta mahpuslar için adeta ölüme davet çıkaran bir mekan haline dönüştüğünü söyledi. Turgut, 3 ay içerisinde 3 tutuklunun karantina koğuşlarında yaşamını yitirdiğini aktardı. 

4 KALP DAMARI TIKALI 

Turgut, yaşadığı hastalıkları ve zorlukları yazdığı mektupla İHD’ye gönderen Bilici’nin sağlık durumuna ilişkin ise şunları söyledi, “2018 yılında aynı yıl içerisinde 2 kez kalp krizi geçirdi ve kalp rahatsızlığından kaynaklı 3 kez anjiyo olmuştur.  Başta ana damar olmak üzere 4 kalp damarının tıkalı olduğunun tespiti üzerine bu damarlara stent takılmıştır. Kalp damarlarında yüzde 45 daralma vardır. Mevcut durumda da sol tarafında büyük oranda hep ağrı ve uyuşukluk hissetmektedir. Kansızlık rahatsızlığı vardır ve nefes alışverişlerinde büyük zorluk çekiyor. Mide ve ülser rahatsızlığı, bağırsak sorunları, içten kanamalı hemoroid, sinüzit ve baş ağrıları, yüksek tansiyon, düşük tansiyon rahatsızlıkları, gül dökümü hastalığı ve alerjik rahatsızlıkları da bulunmaktadır.” 

‘SERBEST BIRAKILSIN’ 

Bilici’nin her geçen gün sağlık durumunun daha da kötüye gittiğine işaret eden Turgut, “Özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalıklarının kendisini ciddi olarak zorladığını ve tüm yaşamını olumsuz yönde etkilediğini ifade etmektedir. Sosyal yaşam ve ihtiyaçlarını karşılama noktasında ancak arkadaşlarının desteği ile yaşayabildiğini ifade etmektedir.  Uzun yıllardır cezaevinde kalmasından ve yaşamını olumsuz yönde etkileyen ağır ve kronik hastalıklarından kaynaklı olarak bağışıklık sistemi zayıflamış ve cezaevinde yaşamını devam ettirememektedir. Yaşamı risk altındadır. Şevket Bilici hem ağır hastalıklarından dolayı hem de Kovid-19’dan kaynaklı riskler nedeniyle serbest bırakılmalı ve tedavisine dışarıda daha iyi koşullarda devam edilmelidir” dedi.

Kaynak: http://mezopotamyaajansi25.com/search/content/view/113570?page=1&key=127898eb93a0415a9c53ca6565c9f274

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.288 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: