CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanedeki ölüm Meclis gündeminde: Serkan Tumay neden öldü?”

20.10.2020 tarihinde Evrensel tarafından yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“Kırıkkale F Tipi Cezaevinde gardiyanlar tarafından darbedildiği ileri sürülen Serkan Tumay’ın hapishanede yaşamını yitirmesi Meclis gündemine taşındı.

Kırıkkale F Tipi Cezaevinde bir ay önce gardiyanlar tarafından darbedildiği ileri sürülen Serkan Tumay’ın cezaevinde yaşamını yitirmesi CHP Milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca ve Sezgin Tanrıkulu tarafından Meclis gündemine taşındı. Tumay’ın ailesi Tumay’ın ölümünün darp nedeniyle gerçekleştiğini söyleyerek sorumluların açığa çıkarılmasını istiyor.

6 yıldır Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan 27 yaşındaki Serkan Tumay’ın gardiyanların darbetmesi sonucu geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, Tumay yaklaşık bir ay önce gardiyanlar tarafından darbedildi. Kolu ve kafasında kırıklar oluşan Tumay, başka cezaevine naklinin yapılması için Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu. Başvurusuna yanıt alamayan Tumay’ın 18 Ekim günü cezaevinde öldüğü ailesine bildirildi.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca konuyu Meclis gündemine taşıdı. Darp iddialarını hatırlatan Karaca, “Serkan Tumay’ın bu süreçte ailesi ile görüştürülmediği ve durumun Serkan Tumay ile aynı koğuşta kalan arkadaşının, ailesine haber vermesiyle ortaya çıktığı ve bunun üzerine Serkan Tumay ile arkadaşını ayrı koğuşlara aldıkları da söz konusu iddialar arasındadır. Serkan Tumay’ın ailesi söz konusu iddialar ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunduğunu ve daha önce de can güvenliği olmadığı gerekçesiyle birçok kez başvuru yaptığını fakat hiçbir sonuç almadıklarını ifade etti” dedi.

“ADLİ TIP RAPORU PAYLAŞILACAK MI?”

Karaca!nın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yönelttiği sorular şöyle:

  • “Kırıkkale F Tipi Cezaevinde kalan Serkan Tumay’ın cezaevinde hayatını kaybettiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar konusunda cezaevi yönetimi hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Serkan Tumay’ın cezaevinde darbedilmesi nedeniyle öldüğü iddialarına ilişkin görevli personel ve gardiyanlar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Serkan Tumay’ın cezaevinde can güvenliğinin olmadığına dair ailesi tarafından yapılan herhangi bir başvuru var mıdır?
  • Tumay’ın cezaevinde darbedildiğine dair herhangi bir rapor var mıdır?
  • Serkan Tumay’ın adli tıp raporu kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?”

Karaca’nın ardından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Tumay’ın ölümünen dair tutanak verilmeden adli tıpa gönderilmesinin gerekçesi nedir? Otopsinin hafta sonu yapılmasının ve vücutta darp izleri bulunmasına rağmen ailenin ikinci otopsi talebinin reddedilmesinin gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.Reklam

AİLE SORUMLULARIN BULUNMASINI İSTİYOR

Öte yandan Serkan Tumay’ın kardeşi Gökhan Tumay da önceki gün MA’ya konuşmuş, “Ben kardeşimin daha önce şikayetçi olduğumuz darp olayı nedeniyle öldürüldüğünü düşünüyorum. Bu nedenle kardeşimi darbederek ölümüne neden olan kişilerden ve Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurum yönetiminden şikayetçiyim. Kamera görüntülerinin de incelenerek soruşturma yapılması için suç duyurusunda bulundum” demişti.

Anne Hasibe Tumay ise salgın sürecinde cezaevine ziyarete dahi gidemediklerini ve bu süreçte oğlunun darbedildiğini söylemişti: “Önce yüzü maskeli kişiler bir odaya kapatıp kolunu, kafasını kırmışlardı, şimdi de öldürüldü. Oğlumun ölümünden sorumlu herkesten şikayetçiyim. Bunun hesabını verecekler.””

Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/416926/cezaevindeki-olum-meclis-gundeminde-serkan-tumay-neden-oldu

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.767 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: