CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Yüzde 95 engelli hasta mahpus Yıldırım tedavi edilmiyor”

03.10.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde mahpus Zülfü Yıldırım’ın durumuna dikkati çeken Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Yıldırım’ın ilaçlara yaşamaya çalıştığını ve Kovid-19’dan kaynaklı tedavi olamadığını belirtti. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 317’nci haftasında hasta mahpusların duruma dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, bu hafta Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan 66 yaşındaki Zülfü Yıldırım’ın durumunu aktardı. 

KOVİD-19 NEDENİYLE SORUNLAR ARTTI 

Üçlü protokolden kaynaklı olarak yaşanan sorunların ortadan kaldırılmasını, hasta mahpusların serbest bırakılması ve yaşam hakkının korunması için ilgilileri sorumluluk almaya ve çözüm üretmeye çağıran Çevirmen, Kovid-19 nedeniyle pek çok sorunun yaşandığının aileler tarafından taraflarına iletildiğini aktardı.  Çevirmen, Antalya L Tipinde kalan kanser hastası bir mahpusun pozitif olan mahpuslarla aynı yerde tutulduğunu aktardı. 

‘SAĞ GÖZÜNÜ KAYBETTİ’ 

Arkadaşları tarafından yazılan mektupla, Yıldırım’ın hapishanede kalmasının mümkün olmadığını belirten Çevirmen, Yıldırım’ın 2011 yılında tutuklandığını ve Malatya E Tipi Cezaevine götürüldüğünü aktardı. Yıldırım’ın birçok riskli hastalıklarına rağmen hapishanede 9,5 ay tutulduğunu kaydeden Çevirmen, mahkemeye çıkarıldığında ise dışarıda tedavisinin yapılması için tahliye edildiğini söyledi. Dışarıda yargılaması tutuksuz devam eden Yıldırım’ın, beyindeki tümör nedeniyle kanser hastalığına yakalandığını ve 3 kez ameliyat edildiğini aktaran Çevirmen, “Geçirdiği beyin ameliyatından dolayı sağ gözünü kaybetmiş ve sol gözünden de yüzde 40’lık bir görme kaybı meydana gelmiştir. Aşırı sıkıntılı süreç ve yaşadığı streslerden kaynaklı olarak kalp krizi geçirmiş, açık kalp ameliyatı yapılarak kalp kapakçıkları değişmiştir. Ayrıca tansiyon, guatr ve kolesterol gibi kronik rahatsızlıkları da bulunmaktadır” dedi.

 ‘YÜZDE 95 ENGELLİ’ 

Çevirmen, Yıldırım’ın 2017 yılında yargılandığı dosyanın Yargıtay tarafından onaylanmasıyla, 7 yıl 6 aylık cezası infazı için önce Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumuna, sonrasında Elazığ T Tipi Cezaevine daha sonra tekrar 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevine geri götürüldüğünü söyledi. Yıldırım’ın beyin ve kalp hastalıklarından dolayı düzenli yapılan kontrol ve tedavilerinin cezaevine girmesiyle kesintiye uğradığına işaret eden Çevirmen, “Yıldırım, yüzde 95 engelli raporuna sahiptir. Adli Tıp Kurumundan rapor alabilmesi için Elazığ Fırat Üniversitesi’ne sevkinin yapıldığı; ancak Fırat Üniversitesindeki heyetin cezaevinde kalabilir raporu vererek Adli Tıp Kurumuna sevkinin yapılamadığı aktarılmıştır” diye konuştu. 

‘İNFAZI ERTELENSİN’ 

Hapishanede sürekli olarak ilaç kullanarak yaşamaya çalışan Yıldırım’ın Kovid-19 sürecinden kaynaklı olarak kontrolleri aksadığına vurgu yapan Çevirmen, şunları söyledi: “Ağır ve riskli hastalıkları ve 66 yaşında olması nedeniyle de 14 Günlük karantinada kalma zorunluluğunun ayrıca zorlayıcı olmasından dolayı kontrolleri hepten ortadan kalkmıştır. Ailesinin de kendisini ziyaret edebilme olanağının kısıtlı olması da psikolojik olarak yıpratıcı olmaktadır. 3 yıldır cezaevinde kalan Zülfü Yıldırım’ın 2 yıllık cezası kalmıştır. Ağır hastalıkları ve cezaevinde kalamayacak durumda olmasından kaynaklı olarak bir an önce infazının ertelenmesi ve ailesinin yanında tedavilerine devam etmesini talep ediyoruz.” 

Kaynak : Mezopotamya Ajansı

http://mezopotamyaajansi24.com/tum-haberler/content/view/111385?fbclid=IwAR3v6Zaz_7dL3yePxLErEVIu4UKcsfL5KQl_wFM5k0GK9AycZl-8jxAhIuI

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.504 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: