CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Mehmet Yamaç’ın hayati tehlikesi sürüyor”

04.10.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansının yayınladığı haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Kendisine solunum cihazı verilmediği için açlık grevine başladıktan sonra talepleri karşılanan ağır hasta mahpus Mehmet Yamaç’ın durumu halen kritik. Yamaç’ın vasisi Uğur Sayan, “Hayati tehlikesi sürüyor” dedi.  Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta Mehmet Yamaç, hapishane idaresinin kendisine solunum cihazı vermemesini protesto etmek amacıyla süresiz açlık grevine başlamış, ardından girişimler sonucu grevini sonlandırmıştı. Yamaç’ın vasisi Uğur Sayan, “Açlık grevi ne kadar bitmiş olsa bile Mehmet’in halen hayati tehlikesi sürüyor” dedi.  

25 YILDIR MAHPUS

 25 yıldır mahpus olan Yamaç, 19 Aralık 2000 tarihinde ‘’Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında Adana Ceyhan Cezaevi’ne yapılan baskında ağır yaralandı. Göğüs kafesi kırılan Yamaç’ın, 20 yıla aşkın süredir tedavisi yapılmıyor. Hapishaneye atılan gazlar nedeniyle akciğerinin bir bölümü yanan Yamaç’a verilen yanlış ilaçlar midesinde kalıcı yaralara yol açtı. Tedavi edilmediği için ciddi ağrılar geçiren Yamaç, psikolojik şiddete maruz kalması nedeniyle defalarca hasta olmasına rağmen hastaneye gitmeyi reddetti.  

HASTANE: ZATEN ÖLECEKSİN! 

Son olarak 28 Eylül’de kendisine solunum cihazı verilmediği için süresiz açlık grevine başlayan Yamaç’la görüşen idare, solunum cihazı talebinin karşılanacağını belirtmesi üzerine açlık grevini sonlandırdı. Yamaç’ın vasisi Uğur Sayan, “Mehmet, her hastaneye gittiğinde hastane doktorları faşizan bir şekilde ‘zaten öleceksin, buraya boşuna geldin’ gibi söylemlerde bulunuyor. Mehmet’in hastaneye gitmesi adeta bir işkenceye dönüştürülüyor. Hastanede tedavisi için herhangi bir olumlu sonuç elde edemediğini ve hastaneye gitmesinin kendisi için bir anlam taşımadığını bana iletti. Bugüne kadar Mehmet Yamaç’ın düzgün bir hastaneye götürüldüğünü ve sorunlarıyla ilgili herhangi bir müdahalede bulunulduğuna şahit olmadım” dedi.  

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR 

Yamaç’ın akciğerlerindeki rahatsızlıklarının artık son evrede olduğunu aktaran Sayan, “Bunun için bir oksijen tüpü ihtiyacı olduğunu hastaneye iletmiş. Bunu gerekirse kendisinin karşılayabileceğini belirtmesine rağmen hapishane idaresi olumlu bir yanıt vermemiş. Bunun üzerine Mehmet açlık grevine başladı. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun temasları ve solunum cihazı ihtiyacının karşılanacağının kendisine bildirilmesi üzerine, açlık grevini sonlandırıldı. Açlık grevi ne kadar bitmiş olsa da Mehmet’in halen hayati tehlikesi sürüyor” diye belirtti.   

ÖLÜME TERK EDİLİYOR 

Pandemi süreciyle Yamaç’ın ve diğer hasta mahpusların riskli olduğu için hastanelere gitmediğini belirten Sayan, ancak hapishane yönetiminin ısrarla onlara hastaneye gitmeleri için baskı yaptığını söyledi. Sayan, şöyle devam etti: “Mehmet bana, ‘Bizi hastaneye götürerek adeta ölüme gönderiyorlar’ demişti. Hasta mahpusların durumları her geçen gün daha da kötüye gittiğini görmek gerekiyor. Hapishane yönetimleri de zaten hasta tutuklulara ilişkin uzun bir zamandır baskı ve faşizan bir tutum içerisindeler. Mehmet Yamaç’ın hayatı da risk altında. Hayatını kaybederse bütün sorumluluk hapishane idaresi başta olmak üzere ülkeyi yönetenlerdedir. Siyasi mahpuslar tedavi edilmeyerek ölüme terk ediliyorlar.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.257 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: