CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Elbistan Hapishanesi’nde şüpheli ölüm Meclis gündeminde”

06.10.2020 tarihinde Mezopotamya Ajansında yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunurken şüpheli şekilde yaşamını yitiren Muhammed Emir’in durumu Meclis gündemine taşındı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve Mardin Milletvekili Pero Dündar, Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunurken yaşamını yitiren Muhammed Emir’in (57) şüpheli ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması talebiyle yazılı soru önergesi veren Coşkun, önce intihar ettiği yönünde bilgilerin geldiği ancak doktor raporunda Emir’in “Bulaşıcı hastalık” sebebiyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekti. Önergenin gerekçesinde, “Aynı cezaevinde tutuklu bulunan Erdal Laçin, yakınlarıyla yaptığı telefon görüşmesinde, hapishanedeki birçok mahpusun salgına yakalandığını, tüm mahpusların 15 gün karantinaya alındığını ve durumu ağır olanların olduğunu, gerekli tedavinin yapılmadığını ve salgından kaynaklı çok sayıda tutuklunun yaşamını yitirebileceği uyarısında bulunmuştur” ifadeleri yer aldı. 

‘ÇOK SAYIDA MAHPUS YAŞAMINI YİTİREBİLİR’ 

Dündar da önergesinin gerekçesinde, “Elbistan Cezaevinde kalan mahpuslar aileleri ile yaptıkları telefon görüşmelerinde, hapishanedeki birçok mahpusun salgına yakalandığını, tüm mahpusların 15 gün karantinaya alındığını ve durumu ağır olanların olduğunu, gerekliği tedavinin yapılmadığını ve salgından kaynaklı çok sayıda mahpusun yaşamını yitirebileceğini aktarmışlardır” bilgilerini verdi. 

NEDEN KİMSESİZLER MEZARLIĞINA DEFNEDİLDİ? 

Coşkun ve Dündar’ın Bakan Gül’e yönelttiği sorular şöyle: 

“* Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 57 yaşında ki Muhammed Emir’in 2 Ekim günü kaldırıldığı İlçe Devlet Hastanesi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğinden haberdar mısınız?

 * 2 Ekim tarihli Elbistan Devlet Hastanesi’ne ait raporda, ‘Bulaşıcı hastalık’ nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilen Emir’in ilk ölüm gerekçesi hangi sebeple intihar olarak belirtilmiştir? Bu konuya ilişkin Bakanlığınız tarafından başlatılmış olana herhangi bir soruşturma var mıdır? 

* Muhammed Emir adlı tutuklunun Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği cezaevi yönetimi tarafından kabul edilmiyorken, ailesinin normal yollarla defin işlemi gerçekleştirmesi hangi gerekçeyle engellenmiştir? Emir hangi sebeple kimsesizler mezarlığına defnedilmiştir? 

* Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 65 yaş üstü mahpusların, anneleriyle birlikte kalan çocukların ve hasta mahpusların salgından korunmaları için özel tedbirler alınmış mıdır? Alınmışsa bu tedbirler nelerdir?

 * Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevinde kaç tutuklu vardır? Kaç tutukluya test yapılmıştır?  Kaç tutuklunun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır? 

* Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevinde Covid-19 testi pozitif çıkan ve sonrasında entübe dilen tutuklu var mıdır? Var ise kaç kişidir? 

* Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi karantinaya alınmış mıdır? 

* Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevine en son ne zaman denetlenmiştir? 

* 11 Mart’tan bu yana Türkiye cezaevlerinde toplam kaç hasta tutuklu ve hükümlü Kovid-19’a yakalanmış, kaçı yaşamını yitirmiştir?”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı http://mezopotamyaajansi24.com/search/content/view/111632?page=1&key=b4728f54c2eb383709288003a3f13d67

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: