CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Patnos Hapishanesi bir yılda 4 hasta mahpusa mezar oldu”

24.09.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayımlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“İhlallerle gündemden düşmeyen Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde son bir yılda yaşamını yitiren hasta mahpuslar Mustafa Akyol, Kinyas Gülcan, Takiyettin Özkahraman ve Ali Boçnak için yapılan tahliye başvuruları yanıtsız kaldı.  Ağır insan hakkı ihlalleriyle gündemden düşmeyen Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde, son bir yılda 4 hasta mahpus yaşamını yitirdi. Neredeyse her ay yaşanan hak ihlalleriyle ilgili raporların hazırlandığı cezaevi, AKP döneminde “Pilot Cezaevi” olarak kuruldu. Mahpuslar tarafından sürekli “Nazi kampı” benzetmesi yapılan hapishanede yaşanan hak ihlallerinin yanı sıra mahpuslara temiz su bile sağlanmıyor. Son olarak önceki hafta Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ile Van Barosu Cezaevi Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, hapishanede insani koşulların olmadığına dikkat çekildi. 

BİN 564 HASTA MAHPUS 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishane Komisyonu’nun 31 Mart 2020 tarihli “Ağır Hasta ve Hasta Mahpus Listesi” raporunda; “Türkiye hapishanelerinde halen 590’ı ağır hasta olmak üzere toplam bin 564 hasta mahpus bulunmaktadır. Bu sayının çok daha yüksek olduğunu özellikle belirtmek isteriz” denildi. Ailelerin ve insan hakları derneklerinin tüm girişimlerine rağmen hasta mahpuslar tahliye edilmedikleri gibi, tedavileri de engelleniyor. Hastanelere götürülen mahpuslar ise hijyen koşullarından uzak olan mahkum koğuşlarında refakatçi olmadan tutuluyor. 

AYM VE ATK BAŞVURULARI 

Patnos Cezaevi’nde son bir yılda yaşamını yitiren 4 hasta mahpusun tahliye edilmesi için Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Adli Tıp Kurumu’na (ATK) başvuruda bulunulmuştu. Başvurularına herhangi bir dönüş yapılmadan, 4 mahpus yaşamını yitirdi. Son bir yılda hayatını kaybeden mahpuslar: 

MUSTAFA AKYOL Ağrı’da 2011 yılında tutuklanan ve “örgüt üyesi” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay hapis cezası verilen ve Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Ağrı İl Başkanı Mustafa Akyol, 16 Eylül 2019 tarihinde yaşamını yitirdi. Akyol, tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitirmeden bir hafta önce, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Parkinson ve kalp rahatsızlığı bulunan Akyol ile ilgili ATK ve AYM’ye yapılan başvurulara dönüş yapılmadı ve yaşamını yitirdi. 

KİNYAS GÜLCAN Hasta mahpus Kinyas Gülcan (59), 1993 yılında tutuklanarak, hapishaneye konuldu. 10 yıl tutukluluk sürecinin ardından tahliye edilen Gülcan, 1 Eylül 2018’de bir kez daha “örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklanarak hapishaneye konuldu. Yargılama sonucunda 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Gülcan, 30 Eylül 2019 tarihinde enfeksiyon kaparak fenalaşması üzerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. 6 gün boyunca yaşam mücadelesi veren Gülcan, 6 Ekim 2019 tarihinde yaşamını yitirdi. Gülcan’ın tahliye edilmesi için defalarca savcılığa başvuru yapıldı ancak tahliye edilmedi. 

TAKİYETTİN ÖZKAHRAMAN 

Muş’un Malazgirt ilçesinde 2017 yılında tutuklanan 75 yaşındaki emekli öğretmen Takiyettin Özkahraman, 18 Eylül’de tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nde fenalaşması üzerine ambulansla Patnos İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı, daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Hastanesi’ne sevk edilerek, tedavi altına alındı. Özkahraman, solunum ve akciğer yetersizliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanenin yoğun bakım servisinde bir gün sonra 19 Eylül’de yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren Özkahraman’ın kardeşi Sadullah Özkahraman, ağabeyinin tutuklanmadan önce herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığını belirtti. Kardeş Özkahraman, ağabeyinin tahliye edilmesi için Adalet Bakanlığı’na 2 kez verdiği, ancak dilekçelerin yanıtsız kaldığını söyledi. 

ALİ BOÇNAK 

Kars’ta 2009 yılında “KCK” adı altında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan Ali Boçnak, Kürtçe mevlit okuduğu gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuksuz yargılandı. Yargılama sonucunda 7 yıl 8 ay hapis cezası verilen ve 2013 yılında Yargıtay tarafından onanan Boçnak, 2017 yılında tutuklanarak Patnos L Tipi Cezaevi’ne konuldu. 3 yıldır tutuklu bulunan 76 yaşındaki Boçnak, bugün yaşamını yitirdi. Böbrek yetmezliği ve birçok hastalığı bulunan Boçnak’ın tahliye edilmesi için ATK’ye başvuru yapıldı. Ancak ATK, “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Bunun üzerine Boçnak için önceki gün AYM’ye başvuru yapıldı. 

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi24.com/search/content/view/110384?page=1&key=a9913f675561196f847dbfb16ba7554b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.479 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: