CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Özkan için başvuru”

22.09.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayımlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın kötüleşen sağlık durumuna ilişkin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulunan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, bütün hasta mahpusların infazını ertelenmesi için çalışma yapılması çağrısında bulundu.

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Kâtip Üyesi Gülistan Kılıç Koçyiğit, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın kötüleşen sağlık durumuna ilişkin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na başvuruda bulundu. 

Hasta mahpusların hapishanede yaşadığı sorunları her geçen gün arttığına dikkati çeken Koçyiğit, komisyon başkanlığına verdiği dilekçenin gerekçesinde, mahpusların birçoğu kritik eşiğe gelmiş hastalıklarından dolayı, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yaşam mücadelesi vermekte ve adalet beklediği vurgulandı. Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren hasta mahpus Takiyettin Özkahraman’ın da hatırlatıldığı başvuruda, “Özkahraman, Patnos Cezaevi’nden hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. 75 yaşında olan Özkahraman adına yapılan tüm infaz erteleme başvuruları reddedilerek hastalıklarına ve ileri yaşına rağmen tahliyesi gerçekleşmemişti. Özkahraman geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdi” denildi.

 ‘İNFAZIN ERTELENMESİ İÇİN ADIM’

 Hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın kötüleşen sağlık durumu karşısında komisyonun sessizliğini sürdürdüğü belirtilen Koçyiğit, şunları ifade etti: “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olan 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan için ailesinin kamuoyu ile paylaştığı bilgiler; duyma yetisini kaybettiği, şiddetli ağrılarından kaynaklı yürüyemediği, konuşamadığı ve daha fazla beklenirse yaşamını yitireceği yönündedir. Ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan 24 yıldır hapishanede tutulmaktadır. Hak örgütleri tarafından yapılan çağrı ve kampanyalara rağmen Mehmet Emin Özkan’ın infazının ertelenmesi için herhangi bir adım atılmamaktadır.”  

‘YAŞATMA POLİTİKASI HEDEFLENMELİ’ 

Özkan’ın, hapishaneden çıkarılıp sağlıklı bir yaşam hakkına erişimi sağlanması gerektiğinin altını çizen Koçyiğit, devamla şunları belirtti: “Bu bağlamda ikinci kez aynı hususta tarafınıza iletmiş olduğum bu mühim sorumluluğun dikkate alınmasını talep etmekteyim. Hasta mahpusların hapishanede tutulmaları hak ihlali iken bu ihlalin bir insan hakkı ihlali olması ise doğrudan komisyonun görev ve sorumluluğundadır. Bu sebeple komisyonun bir isimden ziyade taleplere kalıcı çözümler bulma noktasında görevleri olduğunu belirtmeliyim. Mahpusların başta yaşam hakkı olmak üzere, sağlık hakkı ihlallerinin giderilmesi için İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından cezaevindeki tüm hasta mahpuslarla ilgili olmak üzere infazlarının ertelenebilmesi/durdurulması için gerekli yolların denenmesini, yaşatma politikasının hedeflenmesini arz ve talep ederim.” 

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi24.com/search/content/view/110157?page=1&key=a9913f675561196f847dbfb16ba7554b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: