CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Karagüzel nefes almakta zorlanıyor”

26.09.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde kalan 57 yaşındaki hasta mahpus Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çeken Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Karagüzel’in yürümede, oturup-kalkmakta ve nefes almakta güçlük çektiğinin altını çizdi. 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 316’ncı haftasında hasta mahpusların duruma dikkat çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nuray Çevirmen, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan 57 yaşındaki Muhlise Karagüzel’in durumunu ele aldı. Karagüzel’in yaklaşık bir yıldır hapishanede olduğunu belirten Çevirmen, durumunun oldukça kötü olduğunu, tedavisinin yapılmadığını ve kötü muameleye maruz bırakıldığını aktardı.  

NEFES ALMAKTA ZORLANIYOR 

Karagüzel’in yürümede, oturup-kalkmakta ve nefes almakta güçlük çektiğini dile getiren Çevirmen,  hastalıklarını şu şekilde sıraladı: “Şeker hastası, yüksek tansiyonu, astım hastası ve bu hastalıklarına dair raporları bulunmaktadır. Burnunda et olmasından dolayı nefes almakta ve konuşmakta güçlük çekmekte, nefes alamadığından dolayı uyumaya korkmaktadır. Ayrıca bel fıtığı olduğundan yürüme ve hareket etmekte sorunlar yaşıyor ve böbreklerinden dolayı da sancılar çekmektedir.” 

‘CEZAEVİNDE KALABİLİR’ RAPORU VERİLDİ 

Karagüzel’in Muş Cezaevi’ndeyken her gün doktora sevk edildiğini, bel fıtığı için acil ameliyat olmazsa felç geçirebileceğini bildirdiğini belirten Çevirmen, Karagüzel’in hastalıklarının tamamının raporlu olduğunu ve mahkemeye sunulduğunu, Muş Cezaevi’ndeyken İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildiğini ancak “Cezaevinde kalabilir” raporu verildiğini aktardı. 

DİYET İLAÇLARI VERİLMİYOR 

Karagüzel’in şekerinin zaman zaman 600-700’e çıktığını kaydeden Çevirmen, yüksek şekerin gözüne vurmasından kaynaklı Karagüzel’in gözünün iyi görmediğini söyledi. Karagüzel’in gözleri için defalarca doktora gittiğini belirten Çevirmen, “Avukat görüşünde aktardığı kadarıyla göz ameliyatının çok riskli olması nedeniyle ameliyat olmamış. Avukatına şekerinin bu kadar yüksek olması sebebiyle böbreklerine attığını ve çok şiddetli böbrek sancıları çektiğini, bu nedenle günde 5 ağrı kesici ilaç kullandığını, şeker hastası olduğu için idareden diyet istediğini ancak diyet yapılmadığını, diyet yazdırmak istediğini söylediğini ancak bunun idarece kabul edilmediğini anlattı” ifadelerini kullandı.  

 MAHKEMEYE GİDERKEN KÖTÜ MUAMELE 

Mahkeme için Kayseri Cezaevinden Muş’a götürülen Karagüzel’in tek kişilik ring aracına bindirildiğini ve yol boyunca kötü muameleye maruz bırakıldığını ifade eden Çevirmen, “Karagüzel, bilincinin kaybolduğunu, Muş Cezaevine nasıl gittiğini bilmediğini, Muş Cezaevine ulaştığında 1 gün boyunca kimseyi tanıyamadığını, hiçbir şey yiyemediğini ve sürekli ellerinin titrediğini belirtmiş” dedi. 

‘İNFAZI ERTELENSİN’ 

Karagüzel’in tedavilerinin eksiksiz olarak acil başlatılması gerektiğini dile getiren Çevirmen, “Diyet yemekleri verilmeli, hapishanede kalamayacak denli riskli hastalıklarından dolayı da tahliyesi ile ilgili olarak işlemleri başlatılmalı, Adli Tıp Kurumuna tekrar sevki yapılmalı ve infazı ertelenmelidir. Ayrıca mahkemeye giderken hasta olmasına rağmen ihtiyacını karşılayamayarak yaşamını tehlikeye atan sorumlularının tespiti yapılarak, haklarında yasal işlem başlatılmalıdır” çağrısında bulundu.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi24.com/search/content/view/110640?page=1&key=a9913f675561196f847dbfb16ba7554b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.197 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: