CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanede muayenesiz ilaç tedavisi iddiası”

28.09.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Vedat Bektaş, hasta mahpuslar muayene edilmeden ilaç verildiğini belirterek, kaldıkları yerde bulaşıklarını tuvalette yıkamak zorunda kaldıklarını iletti.  Mersin Tarsus 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Vedat Bektaş, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle karantinada olan Bektaş, kendilerine “tecrit içinde tecrit” uygulandığını ve hapishane idaresinin “intikam duygusuyla” hareket ettiğini kaydetti.   

YEMEKLERDE KIL VE TAŞ ÇIKIYOR  

Oda değişim taleplerine cevap verilmediğini kaydeden Bektaş, sosyal hakların kısıtlandığını ve idarenin sorunların çözümü noktasında adım atmadığını dile getirdi. Revire çıkarılan hasta mahpusların gerekli muayene yapılmayarak, ilaç verilerek koğuşlara geri gönderildiğini ifade eden Bektaş, “Depoda kalan ilaçları bize veriyorlar. Hasta olan arkadaşlarımız muayene edilmeden, ilaç yazıyorlar. Yemeklerde de sorun var. Yemeklerin içinde kıl, taş, plastik ve gazete gibi malzemeler çıkıyor. 15 kişilik koğuşa 7 kişilik yemek veriliyor. Korona koğuşu var. Orada 15 gün kalınıyor. Eğer 14’üncü gün yanına biri gelirse, mesele başa dönüyor” diye aktardı.  Bektaş, koronavirüs (Kovid-19) salgına karşı alınan tedbirlerin de yetersiz olduğunu dile getirdi. Bektaş, kantindeki ürünlerin de fahiş fiyatlarla satıldığını kaydederek, “Kantinde her şey çok pahalı, alamıyoruz” dedi.  

‘SİZ SUÇLUSUNUZ’ 

Hastaneye götürüldükten sonra karantinaya alındıklarını aktaran Bektaş, “Karantina adı altında bizi revir bölümüne katmışlar. Burada ne havalandırma var ne de bulaşık yıkama yeri var. Bulaşıklarımızı tuvalette yıkıyoruz. Bunun yanında gırtlak kanseri olan arkadaş var. 5 kişiyi tecrit gibi bir yere atmışlar. Elbiselerimizi yıkayacak bir yer yok. Yıkasak bile asacak yer yok. Güneş yüzü göremiyoruz. Havalandırma yok. Sular kesiliyor, 2 ila 3 saat sonra geliyor. Bunları idareye aktarıyoruz. Bize ‘Siz suç işlemişsiniz bütün bu sorunlara katlanacaksınız’ diyorlar. Yoğun hak ihlalleri yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.   

İDARE: DEDİKLERİ GİBİ DEĞİL 

Hapishane idaresi, söz konusu iddiaları kabul etmeyerek “Çamur at izi kalsın. Size soruyorum; ‘Doktor kendi kafasına göre ilaç yazabilir mi?’ Doktor zaten bizim personelimiz değil. Sağlık Bakanlığı’nın personelidir. Biz istesek bile kafasına göre ilaç yazmaz. Mahpusların kaldığı mevcut 3 koğuşu karantina koğuşu yaptık. Dedikleri gibi değil” cevabı verdi. “

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi24.com/search/content/view/110757?page=1&key=a9913f675561196f847dbfb16ba7554b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: