CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“9 ayda 20 hasta mahpus can verdi: İnsanlıktan uzak tavra son verin”

27.09.2020 tarihinde Mezopotamya Haber Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“İHD verilerine göre bu yıl 20 hasta mahpus yaşamını yitirdi. İnsan hakları aktivistleri “yetkililer duvarlar kadar sağır” eleştirisinde bulunurken, tutuklu yakınları “insanlıktan uzak tavrınıza son verin” çağrısı yaptı.  

Hapishanelerdeki hasta mahpusların sağlık durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Koronavirüs (Kovid-19) salgını süreciyle birlikte yaşamları daha da risk altına giren hasta mahpusların birçoğu Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmiyor. Söz konusu duruma da “toplum güvenliği için tehlike oluşturma” gerekçesi gösteriliyor.   

BU YIL YAŞANAN ÖLÜMLER 

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre hapishanelerde 604’ü ağır olmak üzere toplam bin 605 hasta mahpus bulunuyor. Verilere göre geçtiğimiz yıl toplam 50 hasta mahpus yaşamını yitirdi. Bu yılın ilk 9 ayında da 20’si hasta mahpus olmak üzere toplam 38 mahpus yaşamını yitirdi. Bu ölümlerden 4’ü, ağır hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşandı. Son bir hafta içerisinde söz konusu hapishanede 75 yaşındaki emekli öğretmen Takiyettin Özkahraman ve Kürtçe mevlit okuduğu için tutuklanan 76 yaşındaki Ali Boçnak yaşamını yitirdi. 2 tutukluyla aynı kaderi paylaşmamaları için Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan ve diğer hasta tutuklular için yapılan tahliye çağrıları ise sürüyor.  

İHD: GERİ DÖNÜLMEZ SONUÇLAR 

Hapishanede yaşı ilerleyen çok sayıda hasta mahpusun olduğuna dikkati çeken İHD Merzek Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, koronavirüs salgınından kaynaklı mahpusların sağlıklarının daha da tehlikede olduğunu söyledi. Çevirmen, hasta mahpusların hapishaneye gidiş gelişlerde çok büyük sıkıntılar yaşadığını, 14 günlük karantina sürecinin zorluğu nedeniyle hastaların hastaneye gitmek istemediğine değindi. Hasta mahpusların tedavi süreçlerinin aksamasıyla geri dönülemez sonuçlara gidildiğini dile getiren Çevirmen, özellikle salgın sürecinde kendilerine yapılan başvuruların arttığını aktardı. Çevirmen, Sincan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde virüsün çok yoğun olduğu bilgisinin taraflarına ulaştığını kaydetti.  Türkiye’nin tüm çağrılara rağmen hasta mahpuslara ilişkin bir adım atmadığını belirten Çevirmen, Çevirmen, salgın sürecinde çıkarılan infaz yasasıyla eşitlik ilkesinin çiğnendiğini, hasta mahpuslar arasında ayrım gözetildiğini ve politik mahpusların ölüme terk edildiğini söyledi. Çevirmen, tüm girişimlerine rağmen hasta mahpusların hapishanelerde ölüme terk edildiğini vurguladı. 

‘DUVAR KADAR SAĞIRLAR’

 Tüm hasta mahpusların “amasız ve fakatsız” serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Çevirmen, “Cezaevlerinin durumu içler acısı. Yetkililer duvarlar kadar sağır olan bir durumda tutuyorlar kendilerini. Söylediğimiz her şey duvara çarpıp tekrar bize dönüyor. Kamuoyunun güçlü bir ses çıkarması gerekir. Hasta mahpusların sorunu hepimizin sorunu. Hasta mahpusların sesine ses verilsin” diye seslendi.   

TTB: YAŞAM HAKKI ÖNCELİKLİ 

Yaşam hakkının öncelikli olduğunu belirten TTB MYK üyesi Selma Güngör ise, özellikle kronik hastalığı olan ve yaşı ilerlemiş olan mahpusların infazının ertelenmesi gerektiği üzerinde durdu. Güngör, bir hasta mahpusun hastaneye gitmesinin çok risk taşıdığını ve hapishane şartlarının da bu sürecin uzamasına neden olduğunu kaydetti. Hapishanedeki hasta mahpuslar için izolasyon koşullarının zor olduğunu ve daha özenli önlemlerin alınmasının önemine değinen Güngör, mahpuslar için havalandırmanın, daha iyi beslenmelerinin, hijyenik malzemelerin sağlanmasının, sıcak ve yeterli suyun sağlanmasının hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi. 

‘ATK KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR’ 

Güngör, hastanelerdeki heyet raporlarının ATK tarafından onaylanmasının hastaların sağlığına kavuşması açısından kritik derecede önemli olduğunu vurguladı. Güngör, aynı raporların tekrardan farklı heyetler tarafından gözden geçirilmesinin de süreci uzattığını ve hastaları riske attığını söyledi. Bu riski bertaraf edecek yolların geliştirilmesi çağrısında bulunan Güngör, hasta mahpusların biran önce tahliye edilmelerini ve evde tedavi edilmesi çağrısı yaptı.  

‘ÖLDÜRÜP VERİYORLAR’ 

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki Cihat Özdemir ve Bolu F Tipi Cezaevinde Erol Zavar adlı hasta mahpusların yakını Elif Özdemir ise, pandemi öncesi tedavilerin aksatıldığını ve salgın testlerinin zamanında yapılmadığını dile getirdi. Özdemir, kendine bakamaz halde olan yakınlarının, hastaneye gidip geldikten sonra da tek başlarına tecride alınmalarına tepki gösterdi. Yakınlarının yaşamlarına dair olumsuz haberler alma tedirginliğiyle yaşadığını ifade eden Özdemir, “Devletin insanların hayatlarını gözden çıkarmak gibi bir özelliği var ve bunu da uyguluyor. Ölüm politikasından geri adım atmıyor. Vicdanlı olsunlar, bu ölen insanların da çocukları, anneleri, babaları var. Beden bütünlüğünü koruyacağım diye tutukluyu teslim alıyorsun ama onu öldürüp, veriyorsun” diye konuştu. 

‘ENDİŞEYLE YAŞIYORUZ’

 “Artık kör, sağır ve dilsizi oynamasınlar, insanlar acı çekiyor” diyen Özdemir, “İçerdekiler bedenleri ile acı çekerken dışarıdakiler de yürekleriyle acı çekiyor. Sen onların sosyal hayatlarını kısıtlamakla yükümlüsün, canlarını almakla değil. Acaba kötü bir haber gelecek mi, kötü bir şey duyacak mıyız endişesiyle yaşıyoruz. Hasta mahpuslar yakınlarına kavuşsun. Bu faşizan, insanlıktan uzak tavra son verilsin” diye seslendi.”

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi24.com/search/content/view/110684?page=1&key=a9913f675561196f847dbfb16ba7554b

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.483 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: