CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Babasını hapishanede tanıyan Baydoğan: Tedavisi engellenmesin”

Henüz 2 yaşındayken tutuklanan babası Ekrem Baydoğan’a MS hastalığı şüphesi konulduğunu dile getiren Eda Baydoğan, hapishane idaresi tarafından salgın gerekçesiyle hastane ve tedavi hakkının engellendiğini söyledi. 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta mahpuslar raporuna göre; şu anda cezaevlerinde 600’ü ağır olmak üzere bin 600 hasta tutuklu bulunuyor. Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla cezaevlerinde artan hak ihlalleri ve tedavilerin engellenmesi, hasta tutuklu sayısının da artmasına neden oluyor. Tedavisi engellenenler arasında bulunanlardan biri de Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan Ekrem Baydoğan. Eda Baydoğan, 2 yaşındayken tutuklanarak 290 yıl hapis cezası verilen babasını, cezaevi görüşlerinde tanıdı. Şimdi 17 yaşında olan Aydoğan, salgın nedeniyle açık görüşlerin engellenmesinden dolayı babasını göremiyor.

  TEDAVİSİ ENGELLENİYOR 

Açlık grevi eylemleri sonrasında babasının sağlık sorunları yaşamaya başladığını söyleyen Baydoğan, cezaevi idaresinin tedaviyi engellediğini dile getirdi. Bugüne kadar sadece iki defa hastaneye götürüldüğünü ve MS (Multipl Skleroz) şüphesi konulduğunu aktaran Baydoğan, “Bu bir kronik hastalık. Hastalıkla birlikte beyin damarlarında baloncuklar oluşuyor. Ayrıca omurilik kısmında da rahatsızlıklar meydana gelmiş. Dört ay boyunca yapılacak tedavi, gözlem sonucunda ancak tanı konulabilecek. Ancak buna rağmen cezaevi bunu yerine getirmiyor. Eğer hastalığı ilerlerse bir yerden sonra fiziksel özellikleri kaybetmeye başlayacak, hareket edemeyecek. Buna rağmen alması gereken bazı ilaçlar verilmiyor” diye belirtti. 

KAYGILAR ARTIYOR

 Salgın sürecinin başlamasıyla kaygılarının arttığını ifade eden Baydoğan, bunun temel nedeninin cezaevi idaresinin tutumu olduğunu söyledi. İdarenin temizlik ve hijyen malzemeleri de vermediğini aktaran Baydoğan, “Ayrıca maskeleri kendi imkanları ile temin ediyorlar. Cezaevi idaresinin yaptığı herhangi olumlu bir şey yok. Ayrıca kaygılarımızı arttıran bir diğer husus da; olası bir rahatsızlık durumunda hastaneye tedavi için götürüldüğünde dönüşte 14 gün boyunca karantina hücrelerine konulması. Tek başına hasta haliyle hücrede tutuluyor” diye konuştu. 

TELEFON HAKKINA KISITLAMA 

Tüm girişimlerine rağmen cezaevi idaresinin koşulların iyileştirilmesi için bir çaba göstermediğini, ayrıca yönetmeliğe aykırı hareket davranıldığını belirten Baydoğan, “Bugüne kadar iki defa hastaneye götürüldü. Pandemi sürecini bahane ederek, hastane hakkı engelleniyor. Babam, hastaneye götürülen hasta tutuklunun darp edilmesini bize aktardığı için, ‘dışarıya bilgi sızdırdın’  gerekçesiyle 20 dakikalık telefon görüşme hakkı yarıya indirildi” şeklinde aktardı.  

CEZA ÜSTÜNE CEZA

 Hukuk dışı olarak nitelendirdiği uygulamaları kabul etmeyeceklerinin altını çizen Baydoğan, “Babam koğuşunda kamerayı kabul etmediği için türlü cezalarla karşılaşıyordu. Üstüne bir de bu ceza verildi. Ortada çok büyük bir hukuksuzluk var, hak etmediği bir ceza aldı. Hem bu cezaya karşı hem de yaşanan haksızlıklara karşı sesimizi yükseltmeliyiz. En azından sağlığına kavuşması ve hastaneye götürülmesi için bir şeyler yapılmalı” diyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.  

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/108826?page=1&key=84574754ae8cf09e89a4aecab5228c54

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 10 Eylül 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: