CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Tedavisi yarım kalan 8 mahpus için tahliye çağrısı”

Eylemlerinin 306’ncı haftasında Afyon T Tipi Hapishanesi’nde bulunan 8 hasta mahpusun durumuna dikkati çeken Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, acil tahliye talebinde bulundu.  Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 306’ncı haftasında Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 8 hasta mahpusun sağlık durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yapan İHD Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, “Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri devam etmektedir. Pek çok mahpus hastalıklarının tedavi edilmemesi nedeniyle yaşamlarını kaybetmeye devam etmektedir” diye belirtti. Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde İHD’nin tespit ettiği kadarıyla 26 hasta mahpusun bulunduğunu ifade eden Çevirmen, sağlık durumu kritik ve acil tedavi edilmesi gereken hasta mahpuslara dair şu bilgileri paylaştı: 

ADEM YAMAÇ 

“*Adem Amaç; 13 yıl önce karın içi organlarda ve karın duvarında, kas yapısını tamamen ortadan kaldıran sağlık problemi meydana gelmiş; kolostomi, uç uça gnastamoz, karın duvarında kas yapısı yerine protestik yama ameliyatları ve gelişen enfeksiyon ile apselerden dolayı belli tarihlerde toplam 12 kez ameliyat geçirmiştir. Ancak geçirmiş olduğu ameliyatlara rağmen tedavisi tamamlanamamış, şu anda karın duvarında zayıflık hassasiyet ve şişlik var; oturma, kalkma ve diğer tüm hareketlerinde sorunlar ve kısıtlılıklar yaşamaktadır. Oluşan enfeksiyon ile karnındaki ameliyat yerinde 2 tane delik açılmış ve yıllardır sürekli iltihap aktığı için yaraları kapanmamaktadır. 

MENDUH KILIÇ

 * Menduh Kılıç; 28 yıldır cezaevindedir. Kronik resisten akciğer TBC (Tüberküloz) hastasıdır. Sol akciğerinin 2/3 ameliyatla alınmış ve aynı akciğerinde tehlikeli mantar enfeksiyonu oluşmuştur. Yine aynı akciğerinde leke tespit edilmiş, bu lekeden parça alınıp biyopsi yapılması gerekmektedir. Sağ akciğerinde de bu hastalıktan dolayı ciddi şekilde tahribat oluşmuştur. İleri derecede astım ve KOAH hastasıdır ve şu an solunum cihazına bağlı yaşamımı idame ettirmek zorundadır. Kronik faranjit, mide reflüsü hastalığı var ve bu hastalıktan kaynaklı yemek borusunda ciddi tahribat oluşmuştur. Sol bacağında kist bulunmaktadır ve kronik alerji hastasıdır. 

ŞEVKET BİLİCİ 

* Şevket Bilici; 28 yıldır cezaevindedir. 2018 yılında aynı yıl içerisinde 2 kez kalp krizi geçirmiştir. Kalp rahatsızlığından kaynaklı olarak 3 kez anjiyo olmuştur. Başta ana damar olmak üzere 4 kalp damarının tıkalı olduğunun tespiti üzerine 4 damara da stent takılmıştır. Kalp damarlarında yüzde 45 daralma var. Mevcut durumda da sol tarafında büyük oranda hep ağrı ve uyuşukluk bulunmaktadır. Kansızlık rahatsızlığı var ve nefes alışverişlerinde büyük zorluk çekiyor. Ayrıca mide ve ülser rahatsızlığı, bağırsak sorunları, içten kanamalı hemoroid, sinüzit ve baş ağrıları, yüksek tansiyon, düşük tansiyon rahatsızlıkları, gül dökümü hastalığı ve alerjik rahatsızlıkları bulunmaktadır. 

SELÇUK YILDIZHAN  

* Selçuk Yıldızhan; gözlerinden yüzde 79 görme engellidir. Marmara Araştırma Hastanesinde kendisini muayene eden doktoru ‘gözlerinin durumunun iyi olmadığını, görme sıkıntısının aktif hale geldiğini ve doğuştan gözbebeklerin ve göz retinası olmadığı için ameliyat olması gerektiğini ancak bu ameliyatın çok riskli ve Türkiye’de bu ameliyatı yapabilecek yeteri düzeyde tecrübeli bir doktorun bulunmadığını, ancak gözlerinin görme noksanlığının ilerleyişini durdurabilmek için kendisini ameliyat edeceğini ve gözlerindeki kataraktı da bu ameliyatla alıp gözüne mercek takacağını’ söylenmiş ancak Afyon’a sevk edilmesiyle tedavisi durmuştur. 

ABDULLAH ONGULLU 

* Abdullah Ongullu; Kronik astım, bronşit, KOAH, Vertigo hastasıdır. Orta kulak iltihabından kaynaklı iki kulakta işitme kaybı var, işitme cihazı kullanıyor. İki gözünde glokom ve ileri görme kaybı (bir gözünde yüzde 60 hasar var). Bir ayağı yüzde 90 engelli. Boyun ve bel fıtığı ayrıca reflü ve prostat rahatsızlığı da var. 

HAYDAR NAMA 

* Haydar Nama; Maltepe Cezaevinde iken kampüs hastanesinde hem mide hem de bağırsak endoskopisi olduğunu, fakat sonuçların olumsuz olduğunu ve Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiğini ve orada tahlillerinin temiz çıkmadığının kendisine iletildiğini, gün verildiğini, 15 Mart’ta tedavisinin başlatılacağını, tedavi sürecini beklerken 9 Mart tarihinde zorunluk olarak Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Cezaevine getirildiğini, bu cezaevine geldikten sonra tedavisinin burada olacağının söylendiğini, fakat pandemiden kaynaklı hastaneye götürülmediğini, hastalığının ağırlaşarak devam ettiğini, tarafımıza iletmiştir. 

AKİF İPEK 

* Akif İpek; böbreklerinde taş ve kist var, iki defa ameliyat olmuştur. Ayrıca guatr ameliyatı oldu. Bel-boyun fıtığı, reflü, ülser, gastrit, gözlerde kronik iltihaplanma, hemoroid hastalıkları da bulunmaktadır. 

HABİL ERMEN 

* Habil Emen; belinde ağır fıtık var. Omurgasından disk ameliyatı olmuş. Sırtında platin var ve disk kayması var.” 

TAHLİYE ÇAĞRISI 

Mahpusların bir kısmının tedavilerinin sevklerden kaynaklı yarım kaldığını belirten Çevirmen, “Tüm tetkik ve tedavilerin acil olarak yapılması, hapishanede yaşamını devam ettiremeyecek durumda olanların tahliye edilmesi gerekmektedir” dedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/104174?page=1&key=27a910e76802fb555c62a9cca60723e7

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: