CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Kırıkkale Hapishanesi’nde 6 mahpus için tahliye çağrısı”

Kırıkkale Cezaevi’nde durumları ağır olan 6 hasta tutukluya ilişkin açıklama yapan İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, “Kelepçeli muayene ve tekli ring araçlarından kaynaklanan sağlık hakkı ihlallerine son verilmeli, hapishanede kalamayacak mahpusların acil olarak tahliyeleri sağlanmalıdır” dedi. 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 307’nci hafta da Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 6 hasta tutuklunun durumuna dikkati çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında yapılan açıklamayı İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen yaptı. Çevirmen, cezaevlerinin kişileri özgürlüğünden mahrum etme mekanları dışında pek çok eziyet verici uygulamaların devreye konulduğu alanlar haline döndüğünü belirtti. Binlerce hasta mahpusun hapishanelerde yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Çevirmen, “Tutuklular sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışmakta ve ne yazık ki pek çok mahpus hastalıklarının tedavi edilmemesi nedeniyle yaşamlarını kaybetmeye devam etmektedir. Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 20 hasta tutuklu var bunlardan durumları kritik ve acil tedavi edilmesi gerekenlerin durumunu aktaracağız” diye belirtti.  

Çevirmen, Kırıkkale Cezaevi’nde durumu ağır olan tutuklular hakkında şu bilgileri paylaştı: 

“* Cihat Özdemir:  20 yıldır cezaevinde olan mahpusun beyninde 4 santimetrelik nodül bulunmakta, teşhisi konulamamış bayılmalar yaşamaktadır. Hipermetrop, kuru göz, bel ve boyun fıtığı, kronik otit, yüzde 30 işitme kaybı, boyunda ve testiste kist, varikosel, pankreas enzim eksikliği, iç hemoroid, kronik venöz yetmezliği ve reflüler, kronik gastrit, böbrekte büyümeye devam eden 11 milimetrelik nodül, her iki dizinde menisküs, prostat hastalığı bulunmaktadır. Tiroid kanseri teşhisi konulmuş, Ankara’ya sevk edilmiş, 03 Aralık 2019 tarihinde Ankara’da 60 tane tümör ile birlikte hem tiroidi hem de lenf bezlerinin tamamı alınmıştır. 

* Salih Gün: Kalp ve bel fıtığı sorunu var. Kronik otit ve işitme kaybı nedeniyle sık sık kulak burun boğaz polikliniğine gitmekte ancak tedavisi başarısız olmaktadır. Kalp için anjiyo olmuştur. Bel fıtığı nedeniyle de ameliyat geçirmiş fakat ağrıları devam ettiği için fizik tedaviye sevk edilmiş, ancak 10 seans yapılabilmiştir. Sağ kulak fonksiyonunu kaybetmiş durumdadır. Uzun süredir ağır eklem romatizması sorunu yaşamaktadır. 

* İsmet Akın: 2012 yılında karnındaki yaralardan kaynaklı ameliyat olmuştur. Yaraları kapanmamış, fistül oluşmuş, kan ve irin akmaya devam etmektedir. Şiddetli baş ağrısı yaşıyor, safra kesesinde taş var ve alınması gerekiyor. 

* Sinan Akbayır: Wernicke-Korsakoff hastasıdır. Adli Tıp Kurumu, ilk raporunda 6 aylık ceza ertelemesini uygun bulmuşken, daha sonra ‘hapishanede kalabilir’ raporu vermiştir. Hiperlipidemi tanısı konulmuştur. Ciddi boyutta bel ve boyun fıtığı tanısı vardır. Bunlara ek olarak kronik gastrit, reflü, kronik bronşit, göz ve kulak rahatsızlıkları, diş rahatsızlıkları, cilt kuruması ve cilt hassasiyeti, üçüncü kez ameliyat olmak üzere çift taraflı fistül rahatsızlığı bulunmakta ve kendisini zorlamaktadır. 

* Resul Kocatürk: Otoimmun Hepatit hastalığı, astım ve alerjik rinit hastasıdır. Akciğerlerinde nodüller, Tiroid (Hipotiroidizm), mide ülseri, irritabl kolon rahatsızlığı, boyun ve bel fıtığı, Sub Bursit (sağ kol ve omuzda doğrudan işkence kaynaklı oluşan rahatsızlık) mevcuttur. Aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastasıdır. Hastalıklarının önemli bir kısmı kronik haldedir. Bu nedenle sürekli olarak tedavi ve kontrolü gerektirmektedir.

 * Zeynel Karabulut: Ölüm orucundan dolayı bir yere tutunmadan başını dik tuttuğu zaman, geriye doğru düşüyor. Omurilikte erime oluşmuş, koltuk değneğine bağımlı olarak yaşıyor. Ciddi boyutta unutkanlık var yeni şeyleri kaydetmede zorluk yaşıyor, bazı anıları silinmiş ve yaşamımın belli bölümleri yok. Ellerinde ayaklarda şişme, morarma oluşmakta, bazı zamanlarda bilek ve dirseklerinden aşağısını hissetmiyor. Gözlerinde kanlanma ve sulanma, güneş ve floresan ışıklarından etkilenme, sol gözünde damar tıkanıklığı, kulaklarda çınlama var.” 

‘TETKİKLER YAPILMALI’ 

Çevirmen, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde kalan hasta mahpusların tetkik ve tedavileri zamanında ve aksatılmadan yapılması çağrısında bulunarak, “Kelepçeli muayene ve tekli ring araçlarından kaynaklanan sağlık hakkı ihlallerine son verilmeli, hapishanede kalamayacak mahpusların acil olarak tahliyeleri sağlanmalıdır” dedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/104874?page=1&key=27a910e76802fb555c62a9cca60723e7

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: