CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hücreye konulan hasta mahpusa ilaçları verilmiyor”

Şakran Kadın Cezaevi’nden tahliye olan Şehriban Çoban, hasta mahpus Fatma Özbay’ın durumuna dikkati çekerek, “2 yıldır meme kanseri hastası ve bu hastalıktan dolayı bir göğsü alındı. Şuan tekli hücre tutuluyor ve ilaçları verilmiyor” dedi. 

Van’da, hakkındaki tanık beyanları gerekçe gösterilerek 2015 yılında tutuklanan Şehriban Çoban, aynı yıl hakkında açılan yargılamada “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sonrasında yapılan itirazlar sonuç vermedi ve ceza Yargıtay tarafından onandı. Çoban, bunun üzerine “adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Başvurusu kabul edilen Çoban, 2 Temmuz’da tutuklu bulunduğu İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi. 

PSİKOLOJİK BASKI  

Çoban, tutuklu bulunduğu cezaevinin koşullarına ilişkin konuştu. Son dönemlerde tutukluları üzerindeki baskıların arttığına dikkati çeken Çoban, tutuklu bulunduğu cezaevinin “pilot” bir cezaevi olduğunu kaydetti. Koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası cezaevinde “tecrit” halinin uygulamaya sokulduğunu söyleyen Çoban, “Önceden kurslara katılabiliyorduk. Ortak sohbet günlerimiz vardı. O günlerde diğer tutuklu arkadaşlar ile bir araya gelebiliyorduk. Şuan özellikle avukat görüşmelerinde sıkıntı yaşanıyor. Yemek tutuklular az veriliyor. Salgın olmasına rağmen tutuklular beslenemiyor. 3 kişiye bir portakal verildiği günler oldu. Bunun için cezaevlerindeki sorunlar derinleşiyor. Şimdilik fiziksel saldırılar fazla olmasa bile psikolojik bir baskı uygulanıyor” diye konuştu. 

TEKLİ HÜCREDE TUTULUYOR 

Hapishanede tutuklu olan hasta Fatma Özbay’ın durumuna değinen Çoban, “Fatma Özbay 25 yıldır tutuklu. 2 yıldır meme kanseri hastası ve bu hastalıktan dolayı bir göğsü alındı. Bu kanser 3’üncü aşamada. İçeride ameliyat oldu fakat pandemi nedeniyle tedavisi yarım kaldı. En son hastaneye götürüldüğü zaman da herhangi bir tedavi işlemi yapılmadan cezaevine geri getirilmiş ve karantinaya alınmış. Şuan tekli hücrede tutuluyor ve ilaçları kendisine verilmiyor” diye konuştu. Çoban, özellikle hasta mahpusların durumlarının iyi olmadığını ve hasta mahpusların tedavilerinin dışarda yapılması gerektiğini vurguladı.

Haber kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/104648?page=1&key=27a910e76802fb555c62a9cca60723e7

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: