CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“F Oturumu’nda Barış Annesi Özbek’e dikkat çekildi”

İstanbul’daki “F Oturumu”nda tutuklanan 72 yaşındaki Barış Annesi Makbule Özbek’in durumuna dikkat çekerek, derhal serbest bırakılmasını istendi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nun hapishanedeki hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenlediği “F Oturumu” eylemi, 434’üncü haftasına ulaştı. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu hafta da online gerçekleştirilen eylemde geçtiğimiz günlerde tutuklanan 72 yaşındaki Barış Annesi Makbule Özbek’in durumuna dikkat çekilip, serbest bırakılması istendi. Açıklamayı Komisyon üyeleri Nuray Şimşek ve Mehmet Acettin beraber yaptı.  Hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün daha da ağırlaşarak devam edildiği belirtilen açıklamada, “Hasta mahpusların tedavi olanaklarına erişimi konusundaki sorunların pandemi sürecinde dahi aşılamamış olması, sağlık sorunlarının yaşamlarını tehdit eden bir noktaya taşınmasına neden olmuş. Bu durum mahpusları olduğu kadar, ailelerini de derin bir endişeye düşürmüştür” denildi.  

BARIŞ ANNELERİ İNİSİYATİFİ’NİN KURUCULARINDAN 

Yaşanan endişelerin yetkililerin sessizliği ve süreci şeffaf yönetemediklerinden dolayı endişeleri arttırıldığına vurgu yapılan açıklamada, 26 Haziran’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Makbule Özbek hakkında şu bilgeler paylaşıldı: “6 çocuk 4 torun sahibi Makbule Özbek, çocuklarından ikisinin örgüte katıldığı gerekçesi ile ilk olarak 1998 de tutuklanır. İki buçuk yıl sonra tahliye edilir. Bu davasında aldığı hapis cezası nedeniyle 2010 yılında tekrar tutuklanır ve cezasının kalanını çeker. Dışarıda olduğu süre içerisinde iki çocuğunun yaşamını yitirdiğini öğrenir ve 2001 yılında, barış olsun başka annelerin çocukları da ölmesin diye,  Barış Anneleri İnisiyatifi’nin kuruluşunda yer alır.”  

SAĞLIK SORUNLARI GÖZETİLMEDEN TUTUKLANDI 

Barış Annelerinden biri olan 72 yaşındaki Makbule Özbek’in faaliyetleri gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı hatırlatılan açıklamada, “Kronik kalp hastalığı,  yüksek tansiyon, şeker ve böbrek yetmezliği hastası olmasına rağmen ve pandemi koşullarının sağlığı konusunda yaratacağı risk dikkate alınmadan, yeniden tutuklanmıştır” ifadelerine yer verildi.  

TEK KİŞİLİK HÜCREDE  

Özbek’in, halen Diyarbakır E Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, avukatıyla ile yaptığı son görüşmeye dair şu bilgiler paylaşıldı: “Özbek 72 yaşında ve çok ciddi sağlık sorunları yaşıyor. Karantina nedeniyle tek kişilik hücrede tutuluyor ve biz karantinadan koğuşa geçmesini bekliyoruz. Bu süreçte sağlık sorunları arttı,  düzenli olarak kullanması gereken ilaçları verilmediğinden aşırı tansiyon yüksekliğine bağlı bir kaç defa acil olarak revirde doktor tarafından müdahale edildi. Kronik hastalıkları nedeniyle yaşamı risk altında olduğu gerekçesi ile tutuklanmasına ilişkin yapılan itirazımız ise ‘kaçma şüphesi’ gerekçesiyle reddedildi.  Tutuklanmasından bu güne kronik hastalıklarına, göz rahatsızlığı ve akciğerinde ödem şikayetleri de eklenmiş bulunmakta.  Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu yok fakat tedavi gördüğüne ilişkin doktor raporları elimizde mevcut. Yakın zamanda iddianamenin hazırlanacağını ve duruşmada tahliye edilmesini umut ediyoruz.” 

SERBEST BIRAKILMALI 

Oğlu E.’nin kalp ve yüksek tansiyon hastası oluşu nedeniyle endişelerinin arttığını belirttiği annesinin bir an önce serbest bırakılmasını beklediklerini dile getirdiğini paylaşılan açıklama, Özbek derhal serbest bırakılması çağrısıyla son buldu.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/104190?page=1&key=27a910e76802fb555c62a9cca60723e7

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: