CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Afyon’daki 8 hasta mahpusun durumu Meclis’e taşındı”

HDP Milletvekili Şevin Coşkun, Afyon Hapishanesi’nde tutulan 8 hasta mahpusun sağlık durumuna dikkati çekerek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Başvurulara sessiz kalmanızın gerekçesi nedir?” diye sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Afyon T Tipi Cezaevi’nde tutulan 8 hasta mahpusun sağlık durumunu Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Coşkun, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin, eylemlerinin 306’ncı hafta yaptığı açıklamaya dikkati çekti. Adem Yamaç, Menduh Kılıç, Şevket Bilici, Selçuk Yıldızhan, Abdullah Ongullu, Haydar Nama, Akif İpek ve Habil Ermen’in sağlık durumuna ilişkin bilgiye yer verilen önergede, Bakan Gül’e şu sorular soruldu:  

“* Bakanlığınız hasta tutuklu Adem Yamaç’ın durumundan haberdar mıdır? Yamaç’ın onlarca hastalığına ve 12 kez ameliyat geçirmiş olmasına rağmen serbest bırakılmamasının gerekçeleri nelerdir? 

* Hasta tutuklu Memduh Kılıç’ın durumundan haberdar mısınız? Kılıç’ın onlarca hastalığına rağmen 28 yıldır tahliye edilmemesinin sebebi nedir?

 * 28 yıldır tutuklu olan Şevket Bilici’nin durumundan haberdar mısınız? Bilici iki kez kalp ameliyatı geçirmiş olmasına ve kalp damarlarında yüzde 45 daralma bulunmasına karşın neden tahliye edilmemektedir? 

* Hasta tutuklu Selçuk Yıldızhan’ın durumundan haberdar mısınız? Yıldızhan’ın yüzde 79 görme kaybı varken tahliyesinin önünde ne gibi engeller bulunmaktadır? 

* 25 yıldır cezaevinde tutulan hasta tutuklu Abdullah Ongullu’nun durumundan haberdar mısınız? Ongullu’nun bir gözünde yüzde 60 görme kaybı ve bir ayağında yüzde 60 engeli bulunurken cezaevinde tutulmasının gerekçesi nedir? 

* Bakanlığınız hasta tutuklu Haydar Nama’nın durumundan haberdar mıdır? Nama’nın tedavisinin pandemiden kaynaklı yapılmadığı ve hastalığının ilerlediği iddiaları doğru mudur? 

* Hasta tutuklu Akif İpek’in durumundan haberdar mısınız? İpek’in onlarca hastalığına rağmen cezaevinde tutulma gerekçesi nedir? 

* Tutuklu Habil Ermen’in durumundan haberdar mısınız? Ermen’in tahliyesinin önünde ne gibi engeller bulunmaktadır? 

* Hasta tutuklu ve hükümlüler ile ilgili yapılmakta olan haftalık basın açıklamalarına, ailelerin ve insiyatiflerin yapmış olduğu başvurulara bakanlığınızın sessiz kalmasının gerekçesi nedir? 

* Bakanlığınıza kaç hasta tutuklu ve hükümlüye ilişkin tahliye başvurusu ulaşmıştır? Tahliyeyle sonuçlandırılmış kaç başvuru bulunmaktadır?”

Haber kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/104814?page=1&key=27a910e76802fb555c62a9cca60723e7

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: