CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“75 yaşındaki hasta mahpus tek kişilik hücrede tutuluyor”

29 yıldır hapishanede bulunan 75 yaşındaki hasta mahpus Ramazan Özyiğit, “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tek kişilik hücrede tutuluyor. Hapishanelerde bulunan 604’ü ağır olmak üzere bin 605 hasta mahpus, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte daha büyük bir risk altında. Risk altında bulunan hasta mahpuslardan biri de 75 yaşındaki Ramazan Özyiğit. 1991 yılında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Özyiğit, 29 yılda 8 ayrı hapishaneye sevk edildi. Özyiğit, son olarak sevk edildiği Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Kalp, böbrek, şeker, tansiyon ve işitme kaybı gibi farklı hastalıkları nedeniyle tam 7 kez ameliyat olan Özyiğit, ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarından dolayı tek başına ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda ve durumu her geçen gün daha da ağırlaşıyor.  

 ‘CEZAEVİNDE KALAMAZ’ RAPORU

 Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan eşi Şerife Özyiğit, 29 yıldır eşinin farklı hapishanelerde haksız bir şekilde tutulduğunu söyledi. Eşinin Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen hapihanede tutulduğunu belirten Özyiğit, “Cezaevinde girdiğinden bu yana 7 kez ameliyat oldu. Kronik hastalıkları var. Tutuklandığı günden beri tedavi görüyor. ‘Cezaevinde kalamaz’ raporu da var. Bütün bunlara rağmen bırakılmıyor. Kulakları duymuyor, yaşı 75 olmasına rağmen hastalıklarından dolayı sürekli hücrede tutuluyor ve sürekli hastaneye kaldırılıyor. Her geçen gün daha da ilerliyor” dedi. 

HAPİSHANE KOŞULLARI

 Özyiğit, eşinin sağlık sorunlarını gün geçtikte ağırlaştığını ifade ederek, hapishanede yemek koşullarının da kötü olduğunu söyledi. Özyiğit, şunları söyledi: “Şeker, kalp, tansiyon, işitme kaybı ve böbrek hastalığı gibi hastalıkları bulunuyor. Bunların üstüne cezaevlerinin yemekleri yenilmiyor. Bütün şikayet ve itirazlara rağmen cezaevi yönetimi yemekleri değiştirmiyor. Eşim, her cezaevi görüşünde yemeklerin kötü olmasından bahsediyor. Cezaevinin şartları ve koşulları eşimin hastalığının ilerlemesine neden oluyor. Sağlıklı bir insan cezaevinde kalamıyor, hasta olan bir insan nasıl kalsın?” diye sordu.  

NE GÖRÜŞE GİDEBİLİYOR NE DE İLAÇLARINI ALABİLİYOR 

29 yılını hapishane kapılarında geçirdiğini dile getiren Özyiğit, “Erzurum’dan İskenderun’a kadar birçok cezaevine sürgün edildi. 29 yıldır cezaevleri kapılarındayım. 75 yaşındaki yaşlı biri devlete ne zarar verebilir ki? Bir yıldır imkansızlıklardan dolayı görüşüne gidemedim. Virüsten dolayı avukatlar da ziyarete gidemiyor. Son durumu hakkında net bir bilgimiz yok. Son süreçte ilaçlarını alabilecek paramız bile yok” diye konuştu 

‘CENAZESİ ÇIKMASIN’ 

Yaşanabilecek olumsuz bir durumundan devlet yetkililerinin sorumlu olacağını söyleyen Özyiğit, yetkililere “Cezaevinden eşimin cenazesi çıkmasın. Hiç olmazsa hasta tutukluları ve durumu iyi olmayanları serbest bıraksınlar” çağrısında bulundu.  

Haber kaynağı: MA / Zeynep Durgut http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/103789?page=1&key=27a910e76802fb555c62a9cca60723e7

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.197 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: