CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Nurullah Bülbül acil tedavi edilmelidir”

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan Nurullah Bülbül’ün durumuna dikkati çeken İHD Ankara Şube Başkanı Fatin Kanat, Bülbül’ün derhal tam teşekkülü bir hastanede tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

  Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hapishanelerdeki hasta mahpusların durumuna dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. İnisiyatif bu haftaki basın toplantısında Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevinde kalan Nurullah Bülbül’ün durumuna değinildi. İnisiyatif adına açıklamayı İHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Fatin Kanat yaptı. Kanat, “Binlerce hasta mahpus hapishanelerde adeta yaşam savaşı vermekte; sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışmakta ve ne yazık ki pek çok mahpus hastalıklarının tedavi edilmemesi nedeniyle yaşamlarını kaybetmeye devam etmektedir” dedi. 

ÇOK SAYIDA HASTALIK BULUNUYOR  

Bu haftaki açıklamalarına kendilerine mektup yollayarak durumunu aktaran Bülbül’e ilişkin bilgi paylaşan Kanat, “1975 doğumlu olan Nurullah Bülbül 2016 yılında tutuklanmış ve yargılanmaktadır. Yaşamış olduğu ve hala devam eden hastalıkları; Kalpte mitral kapak darlığı, kalpta kaçak (üfürüm), yüksek nabız (taşikardi) ve ritim bozukluğu, iltihaplı romatizma, hipertansiyon ve yüksek kolesterol, böbrek rahatsızlığı ve taş düşümü, ayak parmaklarında kireçlenme ve kemik büyümesi bulunmaktadır. Ayrıca yaşamış olduğu sorunlardan kaynaklı olarak da psikolojik rahatsızlıkları da meydana gelmiştir. Hastalıkları nedeniyle çeşitli ilaçlar kullanmasına rağmen durumunda bir düzelme meydana gelmemektedir. Hatta kullandığı ilaçların yüksek nabzı baskılamada yetersiz kaldığını, hastaneye her gidişinde farklı bir ilacın denendiğini, doktor seçme ve kendi doktoruna muayene imkanı olmadığını, her seferinde farklı bir doktora muayene olduğunu aktarmıştır”  diye belirtti. 

‘BÜLBÜL ACİL OLARAK TEDAVİ EDİLMELİDİR’ 

Kanat, ayrıca Bülbül’ün sağlık durumundan kaynaklı olarak 15-20 günde bir kan testi yaptırmasının gereklilik olduğunu sözlerine ekleyerek, acilen tedavi edilmesini istedi. Kanat, devamla şunları söyledi:  “Nurullah, Coumadin adında kan sulandırıcı ilaç kullanmasından kaynaklı olarak 15-20 günde kan değerlerinin ölçümü için kan testi yaptırmak zorundadır. INR kan değerlerinin 2,5-3,5 arasında olması gerekir. 2.5’in altı tıkanıklık ve pıhtı atmalara neden olurken, 3,5’in üstü ise beyin kanaması ve iç kanama gibi tehlikelere neden olmaktadır. Bu nedende zaman zaman meydana gelen vücudundaki morluklar ve burundan, makattan kan gelmesi gibi durumlar kendisini ciddi manada endişelendirmektedir. Nurullah Bülbül’ün acil olarak tam teşekküllü hastanelerde tedavisinin yapılması, tetkik ve tedavilerin aksatılmaması, hapishanede kalamayacak durumda olduğuna dair heyet raporunun alınabilmesi için hastane sevklerinin yapılması ve dışarıda ailesinin yanında tedavisi yapılacak şekilde infazının ertelenmesi gerekmektedir.”

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/102724?page=1&key=59b7553125ab4561f10319e46f7ea6e6

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: