CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“İHD, İskenderun Hapishanesi’ndeki hak ihlallerini açıkladı”

İHD, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlallerine dair hazırladığı raporu açıklayarak, mahpusların sağlık hakkı ihlal edildiğini, ayakta sayım dayatıldığını ve herhangi bir yayına ulaşamadıkları paylaştı.  

 İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi Hapishane Komisyonu, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Şube binasında yapılan açıklama Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ve çok sayıda kişi de katıldı.  İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu üyesi avukat Mehtap Sert, 24 Haziran’da hapishanedeki Cebrail Ancar, İsmail Tanboğa ve Sıddık Güler’le görüştüklerini aktararak, mahpusların sağlık hakkı ihlali, ayakta sayım, onur kırıcı davranışlar, Kürt oldukları için dil sorunu, yayına ulaşamama ve telefon görüşmelerinde sorun yaşadıklarını dile getirdiklerini kaydetti.

  ‘SEN TERÖRİSTSİN’ 

Mahpusların, yeterli revir hizmeti alamadıklarını ve hastaneye götürülmediklerini kendileriyle paylaştıklarını söyleyen Sert, hasta mahpuslardan Sıddık Güler ve İsmail Tanboğa’nın hapishane idaresinde diyet yemeği istedikleri halde verilmediğini bildirildiği dile getirdi. Sert, “Cezaevinde ilaçlama yapılmadığı için böcek sorunu yaşadıklarını ve sağlıksız bir ortamda yaşadıklarını belirtmişlerdir. 3 kişilik koğuşlarda 6 kişi kalmalarının yarattığı sorunları dile getirmişlerdir. Ayakta sayım yapıldığı belirtilmiş. Özellikle İsmail Tanboğa hastalığı nedeniyle kepek ekmek istediğinde ‘sen teröristsin’ denilerek aşağılandığı, korona salgını nedeniyle kendilerine gerekli hijyen malzemeleri verilmediği için görevlinin malzemelerini kullandıklarında azarlandıkları bildirilmiştir” diye konuştu. 

 ‘MEKTUPLAR GÖNDERİLMİYOR’ 

Hapishanede kütüphane olmadığı ve dışarıdan kargo kabul edilmediği için hiçbir yayına ulaşılmadığını raporlaştırdıklarını ifade eden Sert, “Yazdıkları mektupların gönderilmediği, yakınları ile mektupla  iletişim kuramadıkları, korona salgın sürecinde mahpusların yakınları ile görüşmelerinde kısıtlamalar, telefon görüşmelerinde sorun yaşadıklarına dair ihlaller bildirilmiştir. Hazırladığımız rapor hapishanelerde yaşanan hak ve ihlallerini göstererek, yetkililere mahpusların yazamadığı sorunların duyurulması ve çözüm yolunda adım atılması aynı zaman da tutsaklarla dayanışma içinde olacağız” dedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/102897?page=1&key=59b7553125ab4561f10319e46f7ea6e6

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: