CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Açlık grevinde olan mahpus Bulut’un annesi: Tek talepleri su”

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde artan hak ihlallerine karşı açlık grevinde olan Serhat Bulut’un annesi Aynete Bulut, mahpusların taleplerinin karşılanması çağrısında bulundu. 

Urfa T Tipi Cezaevi’nde olan 5 tutuklu, artan hak ihlallerine karşı 24 Haziran’da su sorunun giderilmesi, hasta mahpusların tedavi edilmesi, çıplak arama uygulamalarına son verilmesi, cezası biten mahpusların tahliye edilmesi, haftada 2 kez yapılan oda aramalarına son verilmesi, kalabalık gardiyan gruplarıyla sabah akşam sayımlarının yapılmaması, hijyen malzemelerinin kendilerine verilmesi, görüş saatlerini düzenlenmesi, spor, sohbet, atölye haklarının yeniden verilmesi talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlattı. Talepler karşılanmadığı için greve bugün itibariyle Hidayet Düger, Hıdır Demirtaş, Erkan Bayram, Mehmet Tahir Özcan ve Reber Varhan adlı tutuklular da dahil oldu.  Açlık grevinde olan 2018 yılında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 hapis cezası verilen Bulut’un annesi Aynete Bulut, cezaevi yönetimine taleplerin kabul edilmesi çağrısında bulunarak, hak ihlallerinin derhal son bulmasını istedi. 

 ‘ZİNDAN İÇİNDE ZİNDAN’ 

 Anne Bulut, oğluyla yaptığı telefon görüşmelerinde hapishanede baskıların arttığını aktardığını belirterek, “Oğlum sürekli ‘bize baskı yapılıyor, hakaret ediliyor’ diyordu. Hapishane idaresi zindan içinde yeni bir zindan yaratmış” dedi. 

‘BOĞAZIMDAN LOKMA GEÇMİYOR’ 

Hapishanedeki baskılardan dolayı oğlunun açlık grevine gireceği kaygısı taşıdığını dile getiren Bulut, “Çünkü bir önceki açlık grevinin etkisi halen üzerimde. Oğlum, 3 ay 10 gün tecride karşı gerçekleştirilen açlık grevinde kaldı. Halen onun etkisindeyim. Yeniden açlık grevine girdiğinde dayanamadım, çok ağır geldi bana. Onlar açlık grevine girdiğini öğrendiğimden beri boğazımdan lokma geçmiyor. Doğal olarak ben de açlık grevine girdim” diye konuştu. 

HAK İHLALLERİNİ SIRALADI 

Oğlunun hak ihlalleriyle ilgili anlatımlarını aktaran anne Bulut, koğuşların çok kalabalık olması, yeterli su verilmemesi, revire çıkarılmama, hasta mahpusların tedavi edilmemesi, hastaneye götürülen mahpuslara ters kelepçe uygulaması gibi birçok hak ihlalin yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Oğlum koğuşlarında bir sara hastası olduğunu ve sürekli baygınlık geçirdiğini söyledi. Ben de onu doktora götürüp götürmediklerini sordum. Oğlum, ‘hastaneye giderken bazen bayılıyor ve gardiyanlar müdahale etmiyor, bu nedenle o da kendisine zarar veriyor’ dedi. ‘Cezaevinde revir var ama bizi çıkarmıyorlar’ dedi. Bu ve benzeri talepler için açlık grevi başlattılar. İstedikleri şey sadece hakları. İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için bazı şeylere ihtiyacı var. Ama orada onu bile sağlamıyorlar.” Günün tamamını oğlunu ve arkadaşlarını düşünerek geçirdiğini belirten Bulut, “Diğer açlık grevindeki tutukluların aileleriyle iletişim halindeyiz. Onlar da sürekli ağlıyorlar. Bizim için çok ağır. Çocuğunuzun orada aç olduğunu, eridiğini düşünün. Buna dayanmak çok zor” ifadelerini kullandı. 

‘SU TALEP EDİYORLAR’ 

Yetkililere seslenen Bulut, 90 bin civarında adli mahpusun infaz düzenlemesiyle tahliye edilmesine atıfta bulunarak, “Hırsızlık yapanı, ahlaksızlık yapanı serbest bıraktılar. Onlar çok kötü şeyler yaptılar ama serbest bıraktılar. Bizim çocuklarımız ise hiçbir kötü şey yapmadılar. Fikirlerinden dolayı tutukludurlar. Hukukun herkes için işlemesini istiyorum. Cezaevi müdürüne de seslenmek istiyorum: Talepleri kabul edilmeyecek türden talepler değil. Bizi bırakın, bizi eğlence yerlerine götürün demiyorlar ki. Tek talepleri su, insan susuz yaşayamaz. Öyle abartılı tek bir talepleri bile yok” diye konuştu.

 HAPİSHANE MÜDÜRÜNE ÇAĞRI 

Hapishane müdürüne çağrıda bulunan Bulut, “O müdüre sesleniyorum: Mardin’de de kısa zaman önce açlık grevleri başladı ve talepler kabul edilince son buldu. Demek ki insan yapmak isterse yapar. Çağrım onun da bu talepler karşısında vicdani davranmasıdır. Mahpuslarla oturup konuşsun. Yeter artık içimizin yandığı. Talepler kabul edilmezse mahpusları tutamayız. Biz de sonuna kadar çocuklarımızın yanındayız. Onları ölüme terk edemeyiz. Biz de oraya gideriz, bizi de tutuklasınlar. Ne kötü bir şey yaptılar ne de kötü bir şey istiyorlar. Madem öyle bizde gideriz çocuklarımıza ne yapılıyorsa bize de yapsınlar” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/102683?page=1&key=59b7553125ab4561f10319e46f7ea6e6

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: