CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslar Fırat ve Çelik’in yaşamı tehdit altında”

İHD üyeleri, İstanbul’da sürdürdükleri ‘F Oturumu’ eyleminde hayati tehlike altına olan hasta tutuklu Abdulkadir Fırat’ın, İzmir’de ise Rıdvan Çelik’in durumlarına dikkat çekip, serbest bırakılmaları çağrısı yaptı. Hasta mahpuslara yönelik eylemlerini sürdüren İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri ‘F Oturumu’ eylemlerinin 430’uncu haftasında,  sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklama ile Tekirdağ 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde kalan hasta mahpus Abdulkadir Fırat’ın (60) durumuna dikkat çekti.  

‘SESSİZ KALMAYALIM’ 

Açıklama öncesi konulan Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin, hapishanelerden gelen mektuplarda sağlığa erişimin engellendiği, tedavilerin aksadığı, yine salgın gerekçe gösterilerek dışarı ile iletişimin tamamen kesildiği, bu koşulların ağırlaştırılmış tecridi doğurarak yalnızlaşmaya ve sosyal dayanışmadan uzaklaşmaya neden olduğuna dikkat çekti.  Mahpusların beslenme ihtiyaçlarının da yeteri oranda karşılanmadığını söyleyen Şahin, mahpusların hastalıklara karşı vücut direncinin zayıfladığı, bu durumun da salgının yarattığı endişeyi büyüttüğünü vurguladı. Şahin, hapishanelerdeki koşulların işkenceye dönüştüğünü belirterek, “Buna rağmen mahpuslar onurlu bir yaşam sürdürmek ve hayatta kalmak için mücadele etmektedirler.  Mahpusları bu mücadelelerinde yalnız bırakmayalım. Özellikle ağır hasta mahpusların ölüme terk edilmesine sessiz kalmayalım” diye konuştu. 

SAĞLIK SORUNLARI GİDEREK AĞIRLAŞTI 

Haftanın basın metnini Komisyon üyesi Mehmet Acettin okudu. Hasta mahpus Abdulkadir Fırat’ın durumuna dikkat çeken Acettin, 60 yaşındaki Fırat’ın tutuklanmadan önce halk arasında “inme” diye tabir edilen bir sağlık sorunu yaşadığı bilgisini paylaştı. Acettin, “Vücudunun sağ tarafı hiç tutmadığı gibi sol tarafında da güç kaybı mevcuttur. Bu durumda iken, Aralık 2013’te, Urfa Ceylanpınar’da gözaltına alınarak tutuklandı. Kısa bir süre Urfa E Tipi Hapishanesinde tutulduktan sonra Bayburt M Tipi Hapishanesine sevk edildi” dedi.

 ATK ÖNCEKİ RAPORU GÖRMEZDEN GELDİ

 Buradan sevk edildiği Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’nun ilk incelemesi sonrasında “Sağ tarafının 4/4 engelli olduğu, tek bastonla kısa süre ayakta durabildiği, düzenli nörolojik kontrolleri yapılarak hapiste tek başına kalabileceği” yönünde rapor verdiğini sözlerine ekleyen Acettin, aynı kurumun ikinci raporunda Fırat’ın  “kişisel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için tek başına kalamayacağı” yönünde rapor verdiğini kaydetti. Acettin, bunun üzerine Metris Cezaevine getirilen Fırat’ın, Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) önceki raporun aksine tek başına cezaevinde kalabileceği yönünde rapor düzenlendiğini ifade etti. 

‘FIRAT’IN YAŞAMI TEHDİT ALTINDA’ 

Fırat’ın sağlık durumunun ilerleyen yaşının da etkisiyle giderek ağırlaştığını söyleyen Acettin, “Artık temel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamamaktadır. Yemeğini yiyememekte, giyinememekte ve ayakta duramadığı için tuvalet ihtiyacını dahi yardım almadan karşılayamamaktadır. Kovid-19 salgını nedeniyle tedavi ve sağlığa erişim de kısıtlandığından Abdülkadir Fırat’ın yaşamı ağır tehdit altındadır” diye belirtti. Acettin, Kovid-19 salgınına karşı risk grubunda olan Abdülkadir Fırat ve diğer tüm hasta tutukluların serbest bırakılmalarını istedi.  

İZMİR 

İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyeleri ise, yaptıkları açıklama ile hasta tutuklu Rıdvan Çelik’in durumuna dikkat çekti. Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek tarafından yapılan açıklamada İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 25. Maddesi’nde ‘sağlık hakkı’nın temel insan haklarından biri olarak kabul edildiğini hatırlatılarak, kişinin sağlık hakkına sahip olmasının devletlerin sosyal devlet olmasıyla yakından ilgili olduğunu belirtildi.  

‘İNFAZ YASASINDA EŞİTLİK SAĞLANSIN’ 

Çiçek, akabinde durumu hakkında bilgi verdiği Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Rıdvan Çelik’in 21 yıldır tutuklu olup, üst solunum yollarında çeşitli rahatsızlıklar, astıma yol açan rinit alerjisi, nefes alma sıkıntısı, bel fıtığı, gastrit, ülser ve göz sorunları yaşadığı bilgilerini paylaştı. Genç yaşta hapishaneye giren Çelik’in bu kadar hastalığa yakalanmasının hapishanelerin ne kadar sağlıksız olduğunu gösterdiğini söyleyen İHD Yöneticisi, “Hasta tmahpuslar zaten tedaviye erişmede sorunlar yaşarken bir de kovid-19 kapsamındaki uygulamalar bu erişimi daha da zorlaştırmıştır. Rıdvan Çelik serbest bırakılsın. Kulakların sağır, gözlerin kör olduğu bir ülkede onun sesi olmaya çalışan insanlar olarak yıllarca seslendiğimiz vicdanlara seslenmiyoruz artık. Yetkili makamların mevcut hakları uygulamasını istiyoruz. İnfaz yasasında eşitlik sağlansın” diye seslendi

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/101003?page=1&key=24b7a8a8b1ed8f3790f5b54178a64f17

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: