CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Aygün kendi başına yürüyemeyecek halde”

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 302’inci haftasına ulaşan eylemlerinde kendi başına yürüyemeyecek haldeki Suat Aygün’ün durumuna dikkati çekip, tahliyesini istedi. 

Cezaevlerinde tutulan hasta mahpusların sağlık durumuna dikkat çekmeye yönelik eylemlerini 302 haftadır sürdüren Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutsak Suat Aygün’ün durumuna dikkat çekti. İnisiyatif,  koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair tedbirler kapsamında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.  

İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen tarafından yapılan açıklamada Bitlis Belediyesi’nde zabıta görevlisi iken 2016 yılında ihraç edilen Aygün’ün Temmuz 2017’da “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığı bilgileri verildi. 

Beyin tümörü teşhisi konulan Aygün’ün, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 19 Mayıs 2020’de ameliyat edildiğini paylaşan Çevirmen, epikriz raporuna göre akciğerinin sağ kısmında 6×5 cm büyüklüğünde bir kitle bulunan Aygün’ün kanser olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Çevirmen, bu süreçte avukatı da dahil olmak üzere ailesinden hiç kimsenin Aygün’ün ziyaretine pandemi nedeniyle izin verilmediğini belirtti.

 TEK KİŞİLİK KARANTİNA KOĞUŞUNDA  

Aygün’ün ameliyatından 8 gün sonra Bitlis Hapishanesine geri getirildiğini aktaran Çevirmen, “Şu anda tek kişilik karantina koğuşu adı verilen odada tutulmaktadır. Avukatı, kendisini hapishanede ziyaret ettiğinde; hastanın iki gardiyanın koluna girilerek getirildiğini ve bu şekilde ancak yürüyebildiğini, konuşmakta dahi güçlük çektiğini gözlemlemiştir. Bu süreçte avukatı tarafından ilgili savcılıklara ve istinaf mahkemesine ve Yargıtay’a başvuruları yapılmıştır. Ayrıca kurum olarak bize gelen başvurulara istinaden yazıları yazılmıştır. Ancak başvurulara sonuç alınamamış ve ağır hastalığı nedeniyle tahliyesi beklenirken 19 Haziran itibari ile hükmün Yargıtay tarafından onandığı ve kararın kesinleşmiş olduğu öğrenilmiştir” dedi. 

‘AYGÜN’Ü SERBEST BIRAKIN’

 Ağır hasta olan Aygün’ün yaşamını hapishanede devam ettiremeyeceğinin altını çizen Çevirmen, “Kendi başına yürüyemeyecek hale gelmiş bir mahpus hangi gerekçe ile hapishanede tutulmaya devam edebilir ki? Suat Aygün bir an önce serbest bırakılmalı ve dışarıda tedavisini devam ettirmelidir. Hapishanelerde bir ölüm daha olmasın diye tüm ilgili kurumlara sesleniyor ve Suat Aygün’ü serbest bırakın diyoruz” diye seslendi. 

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/100985?page=1&key=24b7a8a8b1ed8f3790f5b54178a64f17

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.601 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: