CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“ŞİZOFREN MAHPUS ÖZGÜR AZAD İNCİ İÇİN AİLESİ DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPIYOR”

Merhaba değerli arkadaşlar.

Öncelikle çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Adım Hasan İnci eski bir tutsak ve şimdi de bir tutsak yakınıyım. 21 yıldır mahpus olan ağabeyim Özgür Azad İnci ile ilgili size yazmak ve sağlık sorununu sizlerle paylaşmak istedim.

Azad halen Osmaniye 2 No’lu T tipi Hapishanesinde müebbet hükümlüsü olarak yaşama tutunmakta. Azad şizofren hastasıdır. Son 12 yıl yıldır kullandığı SOLİAN adlı ilaç mevcut hastalığını tedavi ediyor ve davranışlarını, hal ve hareketlerini başta olmak üzere beynini olumlu yönde etkiliyor ve tedavi ediyordu. Ancak bu ilaç iki ay önce piyasadan kaldırıldığı söylenmişti. Ama bu ilacın şimdi piyasalarda satıldığını ailesi olarak bilmekteyiz. Bu süre zarfında Azada’a farklı bir ilaç verildi ve bu ilaç onun sağlığını iyice bozdu. Yaptığımız haftalık telefon görüşmelerinden de gözlemlediğimiz: Bilincinin çok sağlıklı olmadığı yönündedir.

En son geçen hafta kapalı görüş yapabildim kendisiyle. Durumunu aylar sonra görmüştüm. Çok kötüydü. Uyuyamadığını söylüyordu. Bazen hangi hapishanede olduğunu bile hatırlayamıyor. Beraber kaldığı arkadaşlarını tanımıyor. İsimlerini sormama rağmen bilmediğini belirtiyordu. Sürekli tek noktaya bakıyor ve susuyor. Ve sürekli insanların ve gardiyanların saldırısına uğradığını söylüyor (kuruyor). Yine “Geçen gün yüzümün önünde bir patlama meydana geldi ve kaçtım dışarı zor attım”…vb. halüsinasyonu çağrıştıran beyanları oldu.

Tabi ki bu hastalığı gerek Azad şahsında gerekse de genel olarak tanıdığımız için şu kanaatteyiz: Ağabeyimin asıl kullanması gereken ilacın kendisine verilmemesinden kaynaklı hastalığının tekrardan nüksetmesi ve Halüsinasyonlar görmeye başlamasıdır. Bu yoğun psikolojik ruhsal bozukluğu hapishane koşullarında bir insan daha ne kadar kaldırabilir bilemiyorum. Geçmişte kendisine ve arkadaşlarına yine hapishane personellerine zarar verdiği devlet tarafından bilinmekte. Kısaca Abim Azad’ın durumu gittikçe kötüye gidiyor. Bu konuda siz Görülmüştür sayfasından Azad’ın durumuna ilişkin bir kamuoyu oluşturmanızı ve duyarlılık göstermenizi talep ediyorum. Selam ve saygılarımla…

15/06/ 2020

Not: Son kapalı görüşmeye gittiğimi yukarıda belirtmiştim. Görüşme sonrası çıkışta kurum 2. Müdürü ile koridorda ayak üstü yaklaşık 10 dakika görüştüm. Yaptığımız tüm başvurulardan haberdar olduklarını. Dilekçe ya da konu ile ilgili yazılarımızın kendilerine ulaştığını ve bunun üzerine kurum pratisyen doktoru ile görüşüldüğünü belirtti. Kurum doktorunun, Abime şu an kullandığı ilacı yazan uzman doktor psikiyatr ile görüştüğünü ve mevcut ilacın (Azad’ı iyeleştirmeyen, sağlığını bozan ilaç) uygun olduğunu söyledi. Bende kurum müdürüne; Azadın Osmaniye’de 4 yıl kaldığı süre zarfında SOLİAN ilacını kullandığını ve bu ilacın kendisine iyi geldiğini, uzman doktoruna bir yazı ya da sözlü bildirimde bulunabileceklerini belirttim. Kendisi de bana bu konuda yapabilecekleri bir şeyin olmadığını söyledi. Son olarak, abimin bilinçli bir şekilde hastalığının nüksettirildiğini, Mevcut ilacın bir an önce kesilip kendisine SOLİAN ilacının verilmesini söyledim. Aksi takdirde yaşanacak bir olumsuzluktan başta idare ve kurum doktorunun sorumlu olacağını belirtmem üzerine ceza infaz memurları / gardiyanlar etrafımı sarıp beni tahrik etmek istedi. Ben bu tahrike gelmeyip görüşmeyi sonlandırıp dışarıya çıktım.

Haber kaynağı: https://gorulmustur.org/icerik/sizofren-tutsak-ozgur-azad-inci-icin-ailesi-dayanisma-cagrisi-yapiyor?fbclid=IwAR0wXQ_dfInQxhiuAg-O1hluGLezlajEwMMO7g8XEKTn4gTMhSuXr6LD4Oo

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: