CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

CISST: Yetkililer görüyor ama çözmüyor

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneğinden Berivan Korkut, ağır hasta mahpusların durumlarının salgın koşullarında daha da ağırlaştığına belirterek, “Yetkililer sorunları görse bile çözüm üretmiyor” dedi. 

Koronavirüs salgınının ardından hapishanelerdeki ağır hasta mahpusların tedavileri ertelendi. Hasta mahpusların durumu daha da ağırlaşırken, ailelerin ve sivil toplum örgütlerinin tahliye talepleri ise karşılanmadı. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Berivan Korkut, ağır hasta mahpusların tedavi süreçlerinde ciddi sorunlar yaşandığını ifade etti.  Ağır hasta mahpusların verilerine ulaşamadıklarını, talep edilmesine rağmen yetkililerin verileri paylaşmadığını belirten Korkut, yeni İnfaz Yasası’nın ardından kaç kişinin serbest bırakıldığını, hapishanelerde kaç insanın olduğunu dahi bilgisine erişemediklerini söyledi. Korkut, bilgi ve verilere ulaşmanın imkansız hale getirildiğini vurgulayarak, “Bizler gibi insan hakları savunucuların elindeki veriler, sadece kurumlarımıza yapılan başvurulardan ibaret. Ama eminiz bizdeki verilerden daha fazla hasta ve ağır hasta tutuklular var” dedi.  

VERİLER PAYLAŞILMIYOR

 Salgın sürecinde ağır hasta mahpusların durumunu öğrenmek için başvurular yaptıklarını dile getiren Korkut, “Ağır hasta mahpusların durumları salgının yarattığı koşullarda daha da ağırlaştı. Ancak kaç kanser hastası var, kaçı kemoterapi tedavisi gördü bilmiyoruz” diye konuştu. Bütün bu verilerin devletin elinde olmasına rağmen sivil toplum örgütleriyle ve milletvekilleriyle paylaşılmadığını vurgulayan Korkut, kendilerine hapishanelerden yoğun başvuruların yapıldığını söyledi.  

SAĞLIĞA ERİŞİM  

Ağır hasta mahpusların tedavi sürecinde yaşadığı sorunlara değinen Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağır hasta bir mahpussanız, ilk adım revire gitmek için başvuru yapıyorsunuz. Kalabalık koğuşlar ve yeterli olmayan hekim sayısı nedeniyle bekleme süresi uzun olabiliyor. Üstelik hapishanelerde her gün doktor bulundurma durumu da ortadan kalktı. Bu yüzden haftalarca, aylarca revire çıkamıyor hasta mahpuslar. Revire çıkanlar ise doktorla çok kısa bir görüşme yapmak zorunda kalıyor. Hastaneye kaldırılmasına aile hekimi karar veriyor ve bu süreçte bir itiraz mekanizması da bulunmuyor. Görüşülen aile hekiminin dışında başka bir hekim isteme şansları yok. Hastaneye nakil esnasında ringlerle taşınmaları, hasta mahpusların sağlıkları açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ring araçlarının dar ve havasız oluşundan dolayı hasta mahpusların taşınması için uygun değil, onun yerine daha sağlıklı bir ortamda hastaneye götürülebilecekleri araçlar sağlanmalı.”

 ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR 

Hasta mahpusların tedavi süreçlerinde yaşanan sorunlarla ilgili bakanlığa ve hapishane yönetimlerine yapılan başvurulara, “Prosedür gereği böyle” diyerek, çözüm sunulmadığını ifade eden Korkut, “Sorunlar görülse bile çözüm üretilmiyor” dedi. Salgın öncesinde mahpuslarla mektup aracılığıyla iletişim kurduklarını ancak salgınla beraber bu iletişimin kopma noktasına geldiğini söyleyen Korkut, ailelere çağrı yaparak, “Kapalı hapishanelerde yakınları bulunan ailelerin bize danışma hattımız olan 0212 252 53 11 nolu numaradan ulaşmalarını bekliyoruz” dedi. 

 ‘HEKİMLER BAĞIMSIZ OLMALI’ 

Hapishanelerde çalışan hekimlerin kendilerini güvende hissedebileceği ortamların yaratılması gerektiğini belirten Korkut, “Hapishanede çalışanların özgür ve bağımsız olmaları gerekiyor ki insanlar sorunları rahatlıkla ifade edebilsin. Örneğin İzmir’de bir hapishanenin çalışanı, çocuk mahpuslarla ilgili bir sorunu dışarıya aktardığı için işinden atılmıştı. Bu yüzden orada çalışan insanları koruyacak bir mekanizmanın da kurulması gerekiyor” dedi. 

 AYRIMSIZ GENEL AF

 İnfaz Yasası’yla adli-siyasi ayrımı yapıldığı için ağır hasta, hasta, kadın ve çocuk mahpusların tahliye edilmediğini vurgulayan Korkut, salgına rağmen ağır hasta mahpuslara yönelik çözüm niyetine hiçbir adım atılmadığını belirterek, ayrımsız bir genel affın şart olduğunu söyledi. 

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/99778?page=1&key=583b3a91c9784cd02ea4064aecd5bcbe

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 12 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.603 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: