CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslar için yeni düzenleme lazım’

Hasta mahpusların aileleriyle vedalaşma hakkının dahi ihlal edildiğini belirten İHD üyesi Ahmet Çiçek, son ölümleri hatırlatarak hasta mahpuslara ilişkin infaz yasası düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Hasta mahpuslar Vefa Kartal ve Sabri Kaya gerekli tedavileri yapılmadığı için son 1 hafta içinde hapishanede yaşamlarını yitirdi. Yakınlarıyla vedalaşma hakkı dahi tanınmayan hasta mahpuslara ilişkin ihlaller de devam ediyor. Mezopotamya Ajansı’na konuşan İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Ahmet Çiçek, ağır hasta mahpusların biran önce tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çiçek, Vefa Kartal’ın Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılandığını ve verilen cezanın bu yüzden geçerliliğini yitirmesine rağmen serbest bırakılmadığını, başvurularının sonuçsuz kaldığını söyledi.

Yanıt verilmedi

Kartal’ın daha önce Kırıklar Kapalı Cezaevinde kaldığı dönemde kendilerine başvuruda bulunduğunu ve ilgili mercilere gerekli yazışmaları yaptıklarını hatırlatan Çiçek, “Pek çok yazışma yapmamıza rağmen ne yanıt aldık ne de talepleri gerçekleşti. Ve sonunda da maalesef yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ağır hasta tutuklulardan Sabri Kaya’nın da birçok kez ağır hastalıkları yüzünden hastanelere götürüldü. Her defasında yeniden cezaevine götürüldü. Kaya’nın cezaevinde kalamaz raporu hastalığının ölümcül aşamaya geldikten sonra gerçekleşmesi düşündürücü ve o hastane heyeti nasıl oluştu anlamak mümkün değil” diye konuştu.

‘İstenirse yöntem geliştirilebilir’

Vefa Kartal ve Sabri Kaya defin sürecinde salgın bahanesiyle ailesinin katılamadan defnedilmesinin bir veda hakkı ihlali olduğunu vurgulayan Çiçek, bu ihlalin politik kimliklere yönelik yapılan ayrımcılığı gözler önüne serdiğini belirtti.

İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonu’nun verilerine göre, cezaevlerinde 650 ağır hasta tutuklunun olduğunu belirten Çiçek, “Bunların içinde sağlam girip de hastalığa yakalananlar var veya hastalığı cezaevi koşullarından dolayı ağırlaşanlar var. Bu arada ağır hasta tutukluların bir hastalığı yok, birden fazla hastalıkları var. Bu yüzden çok büyük sorunlar yaşıyorlar. Ağır hasta tutukluların çoğunun tek başına yaşayabilecekleri koşulları bile yok, arkadaşlarının yardımlarıyla yaşayabiliyorlar. Ağır hasta tutuklular ve hasta tutuklular için istenirse birçok yöntem geliştirilerek serbest bırakılabilirler” ifadesinde bulundu.

Tedavileri yapılmıyor

Koronavirüs günlerinde hasta tutukluların sağlık durumlarının sürüncemede bırakıldığını belirten Çiçek, salgın günlerinde ağır hasta tutukluların tedavilerin yapılmadığını dile getirdi.

Ağır hasta tutukluların ve hasta tutukluların cezaevinde yaşayabileceği her türlü olumsuzluklardan İçişleri ve Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olacağının altını çizen Çiçek, “Cezaevlerindekilerin tedavilerinin salgın bahanesiyle ertelenmesi kabul edilemez, biran önce sağlanması gerekiyor. Yeni infaz yasası eşitsizliklerle dolu, yeniden bir yasa çıkarılıp, bu eşitliğin sağlanması gerekir. Ağır hasta tutuklular ve hasta tutuklular ceza serbest bırakılmasını ya da cezalarının ertelenerek evlerinde tedavi görmesini talep ediyoruz” dedi.

haber kaynağı:http://yeniyasamgazetesi1.com/hasta-tutuklular-icin-yeni-duzenleme-lazim/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.233 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: