CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishanelerde sağlığa erişim engelinin kaldırılmasını istediler”

Sağlık, meslek, insan hakları ve hukuk örgütleri, koronavirüs riski altında olan hapishanelerde sağlığa erişimin önündeki engellerin kaldırılması ve iaşe bedellerinin arttırılması çağrısı yaptı.  Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Ses Şubeleri, İstanbul Tabip Odası, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum Hukuk Araştırmaları Vakfı, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), hapishanedeki iaşe bedeline ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, hapishanelerde günlük 8,5 TL olan iaşe bedelinin beslenme koşullarını sağlamaya yetmediği, bu nedenle iaşe bedelinin arttırılması istedi. 

‘HAPİSHANE KOŞULLARI RİSKİ ARTTIRIYOR’ 

Koronavirüs salgınının toplu yaşam alanları olan hapishanelerde ciddi tehdit oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, cezaevlerinin hava sirkülasyonuna ve gün ışığına erişime olanak vermeyen mimari koşulları, kişi başına günlük 8,5 TL olarak belirlenmiş olan ve sağlıklı beslenmeye olanak vermeyen iaşe bedeli, hapishanedeki aşırı doluluk nedeniyle artan bulaş riski, dezenfeksiyon için mahpusların yeterli temizlik malzemesine ulaşamıyor oluşu ve tutuklu-hükümlülerin sağlık birimlerine ulaşmasındaki zorlukların riski arttırdığı ifade edildi. 

SAĞLIKLI BESLENME KOŞULLARI YOK

 Açıklamada, bulaş sonrası klinik enfeksiyona neden olmaması için en önemli koruyucu faktör vücudun savunma mekanizması olduğuna değinildi. Açıklamada, “Günlük 8,5 TL olarak belirlenmiş olan iaşe bedeli mahpusların nitelikli ve dengeli beslenmelerini sağlayamamaktadır. Bunun yanı sıra gıda enflasyonunun yıllık olarak artmasına bağlı olarak mahpusların alım gücü düşmektedir. Gıda enflasyonun artışı ile birlikte belirlenen iaşe bedelinin de arttırılması, mahpusların günlük almaları gereken kalori seviyesinde besin ürünü almalarını sağlayacaktır” denildi. 

VEGAN VE VEJETARYENLAR İÇİN ÇAĞRI

 Açıklamada, vegan ile vejetaryen beslenme konusunda mahpusların neredeyse tüm cezaevlerinde sıkıntı yaşadıkları belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kronik hastalığı olan mahpuslar da hastalıklarına uygun diyetler almak konusunda sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Sağlık Bakanlığı kendisine yönetmelikçe verilen yetkiyi ele alarak bu sorunun ülke genelindeki hapishanelerde çözüme kavuşturmalıdır.” 

BAKANLIKLARA ÇAĞRI 

Salgından önce de var olan ve çözüme kavuşturulması zaruri olan beslenme sorununun derhal çözüme kavuşturulmasını ve en temel insani haklarından olan gıda ve sağlığa erişim haklarının güvence altına alınmasının devletin temel sorumluluğu olduğu vurgulanan açıklamada, sorunların çözümü için Adalet Bakanı ve Sağlık Bakanlığına çağrı yapıldı.  

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/99030

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 274.594 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: