CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Salgında hasta mahpusların tedavileri engellendi”

İHD’li Ahmet Çiçek, hapishanelerde salgın gerekçe gösterilerek tedavilerin engellendiğini belirterek, “Hasta tutuklulara insan merkezli yaklaşılmalı” dedi. 

Hapishanelerde hak ihlalleri her geçen gün artıyor. Hasta mahpuslara yönelik hak ihaleleri ise had safhaya ulaştı. Bunun son örneği Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yaşandı. Ağır hasta mahpus olmasına rağmen tedavi edilmeyen Sabri Kaya, tahliye edildiği gün yaşamını yitirmişti. İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonu’nun verilerine göre, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “Cezaevinde kalamaz” raporu verdiği 458’i ağır bin 334 hasta tutuklu bulunuyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nin verilerine göre, Ege Bölgesi’nde 84’ü ağır 261 hasta tutuklu var.  

VEDA HAKKI TANINMADI 

İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Ahmet Çiçek, hasta mahpusların tedavilerinden, can güvenliğine kadar sorumluğunun devlete ait olduğunu belirtti. Devletin mahpuslara olan yaklaşımının uluslararası sözleşmeler doğrultusunda insani ve vicdani olması gerektiğini vurgulayan Çiçek, “Deyim yerindeyse Sabri Kaya göz göre göre ölüme gönderildi. Veda hakkı dahi kullandırılmadı. Bu ölümden, Adli Tıp Kurumu’ndan tutun da Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na kadar bütün kurumlar sorumludur. Defin aşamasındaki yaşananlar da bilinmektedir. Bu yaklaşım, benden olmayanlar ölsün, yaklaşımıdır” şeklinde konuştu. 

 TEDAVİYE ULAŞAMAMA SORUNU 

Çiçek, ağır hasta tutukluların çoğunun kanser, hepatit, mide rahatsızlıkları, akciğer, solunum, eklem, iskelet sistemi ve deri hastalıkları olan tutukluların olduğunu vurguladı. Bu tarz hastalıklara sahip hapishanede olmayan insanların zamanlarının büyük bir bölümünü hastanede tedaviyle geçirdiğini söyleyen Çiçek, buna karşı mahpusların tedaviye ulaşımının büyük sıkıntı olduğunu ifade etti.  Çiçek, mahpusların karşılaştıkları hak ihlallerini şöyle sıraladı: “Birincisi, genel tutukluların yaşadığı hak ihlalleri; kalabalık koğuşlar, ayakta sayım vermeye zorlanma, basılı yayınlara, kitaplara ulaşamama, dilekçelerin işleme sokulmaması gibi. İkincisi, hasta olmalarından kaynaklı yaşadıkları hak ihlalleri; kontrollere götürmeme veya zamanında götürmeme, üst araması, eleman yokluğu nedeniyle tedavilere götürmeme, ilaçlara ulaşamama veya zamanında verilmemesi, rapor için ATK’ye götürülmeme veya randevunun çok geç bir zamana verilmesi gibi. Üçüncüsü ise hastalıklarının özel durumlarından kaynaklı uğranılan hak ihlalleri var; özel beslenme gerekenlere, diyetisyenin verdiği beslenmeye göre yemek vermeme, baston, tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olanlara ihtiyacını karşılamama ya da geç karşılama, tek başına yaşamını idame ettiremeyecek olanları tahliye etmeme gibi hak ihlalleri de gözlenmektedir.” 

DÜŞMAN HUKUKU  

Koronavirüs sürecinde birçok hasta tutuklunun aileleriyle yaptıkları görüşmelerde yaşadıkları hak ihlallerini aktardıklarını söyleyen Çiçek, koğuşların kalabalık olduğunu, asıl risk grubunda olan 65 yaş üstü ve hasta tutuklular için özel hiçbir yaklaşım uygulanmadığını ifade etti. Çiçek, “Deyim yerindeyse Allaha emanet götürdüler süreci. Hasta tutuklular koronavirüs nedeniyle hastanelere götürülmediler, kontrol zamanları gelenler kontrole gidemedi ve tedavilerinin ileriki süreçteki planlamaları yapılamadı ve yarım kaldı. İlaçlara ulaşmakta sorunlar yaşadılar. Bu durumun sonuçları önümüzdeki günlerde hasta tutuklularda olumsuzluk olarak yansıyacak. Hala infaz yasasındaki eşitliği sağlama, 65 yaş üstü ve hasta tutukluların riskini ortadan kaldırma açısından geç değildir. Yeter ki vicdanlı, insan merkezli yaklaşılsın. Düşman hukuku ile yaklaşılmasın” dedi.  

haber kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/98099?page=1&key=5383ff6fbc33a89e9082dfa1bc4ce26c

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: