CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Mahpus Özkan’ın kızı: Kalan ömrünü bizimle geçirsin”

Ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın kızı Selma Özkan, babasıyla artık iletişim kuramadıklarını belirterek, “Her telefon çaldığında bir şey mi oldu diye korkuyoruz. Kalan ömrünü de bizimle geçirsin istiyoruz” diye seslendi.  Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993 tarihinde İl Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan 82 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, 24 yıldır tutuklu bulunuyor. Mersin’de 1996 yılında “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alınan Özkan, 2 itirafçının verdiği ifadeler nedeniyle Tuğgeneral Aydın’ı öldürmek ile yargılandı. Daha sonra itirafçıların ifadelerini geri çekmesine rağmen yargılanmaya devam eden Özkan, birçok kez olay ile hiçbir ilgisi olmadığını anlattı. Ancak, buna rağmen Özkan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Özkan, tutuklu olduğu 24 yıllık süre zarfında 9 cezaevi değiştirdi. 

5 AMELİYAT 4 ANJİYO 

Şu an Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özkan’ın guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarının yanı sıra beyninde baloncuk, gözlerinde katarakt ve kemik erimesi bulunuyor. Kalbine stent takılı olan Özkan, boğazındaki kötü huylu guatra rağmen yaşı ilerlediği için ameliyat olamıyor. Özkan, hapishanede kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 kez de anjiyo oldu.  İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK), tüm bunlara rağmen Özkan’ın tahliyesine ilişkin yapılan başvurulara ilişkin hep olumsuz yönde rapor hazırladı. ATK, “yüzde 87 oranında vücut fonksiyon kaybı” olduğunu belirtmesine rağmen, Özkan’a ilişkin “cezaevinde kalabilir” yönünde rapor hazırladı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, son hazırlanan rapor doğrultusunda, “hükümlünün infazına ara verme talebinin reddine” kararı verdi.  İhtiyaçlarını dahi karşılayamayacak halde olan Özkan’a şimdilik, aynı koğuşu paylaştığı tutuklu oğlu Ahmet Özkan refakatçilik yapıyor.    

SABAHA KADAR NÖBET  

Babasıyla en son 20 Mayıs’ta telefon görüşmesi yapan Selma Özkan, babasının tüm hastalıklarının hapishaneye girdikten sonra başladığına değindi. Babasının 35 kiloya düştüğünü ve gün be gün eridiğini dile getiren Özkan, babasının beynindeki baloncuklardan dolayı soğuk suyla yıkanmak zorunda kaldığın ve son zamanlarda tamamen hafızasını yitirdiğini söyledi.  Babasının koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı hastaneye götürülmediğini paylaşan Özkan, “Babamla artık iletişim kuramıyoruz. Abimin yardımıyla telefonu eline alıyor. Telefonda biz duruyoruz, onun sesi gelsin diye. Bazen de ‘durumun nasıl diyoruz’ sesini çıkarmıyor. Salgından dolayı görüş yok, sürekli koğuştalar. Salgından önce 3 gün hastaneye götürüyorlardı. Şu an hastaneye götürülmüyor. Abim, koğuşta babamın hizmetini yapıyor. Abim ‘sabaha kadar babamızın nöbetini tutuyorum’ diyor. Nefesi daraldığında kapıları çalıyorlar, havalandırmaya çıkarmak için. Bazen açıyorlar bazen de açmıyorlar. Bazen akşamları 10 kere revire götürüyorlar. Serum, ağrı kesici, iğne babama yasak. Tansiyon, kalp ve guatrı ilacı veriliyor” sözleriyle babasının durumuna değindi.

  ‘KALAN ÖMRÜNÜ BİZİMLE GEÇİRSİN’ 

Hapishanede birçok hasta mahpusun olduğuna dikkati çeken Özkan, “Babamın çok fazla hasta tutuklu arkadaşı var. Bu salgında neredeyse tüm cezaevlerinde olduğunu söylüyorlar. Salgında en çok yaşlıları etkiliyor. Her telefon çaldığında acaba babama bir şey mi oldu diye korkuyoruz. Telefon günlerinde geç aradığında yüreğimiz ağzımıza geliyor. Zaten ömrü bitmiş. Kalan ömrünü de bizimle geçirsin istiyoruz. Bırakılması için çok kere başvuru yaptık. Fakat ‘bırakırsak kaçar’ dediler. 82 yaşındaki bir insan nereye kaçabilir? Ev hapsine bile razıyız. Salgın sürecinde cezaevinde olmasını istemiyoruz” diye seslendi. 

 ‘YARIN GEÇ OLABİLİR’  

Hasta mahpuslar için bir an önce önlem alınması gerektiğini vurgulayan Özkan, “Hasta tutukluların sesi olup daha fazla onlar için ses çıkarmalarını istiyoruz. Bugün üzerinde durmasak, onlar için bir şeyler yapmazsak, babam ve onun gibi hasta tutuklular cezaevinde yaşamını yitirirse, bizden kimse başsağlığı dilemesin. Onların hayatı için öncelikle mücadele etmeliyiz. Hastalar için adım atılsın. Çünkü bugün veya yarın onlar için geç olabilir” diye konuştu. 

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/97586?fbclid=IwAR0T8woBKmT3fGiGJi-4wAMvTpCnIYvVPL9yjdgc4oOkCno4vHzYvL_aWQE

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.208 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: