CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus bir yıldır tek kişilik odada”

Akhisar Cezaevi’nde bir yıldır tek kişilik odada tutulan KOAH ve kalp hastası oğlu Ekim Polat’ın tedavisinin engellendiğini söyleyen anne Songül İlker, endişelerini dile getirdiği oğlu için hapishaneye bağımsız bir heyetin gitmesini istedi. 

Kendisine yöneltilen kimi suçlamalarla 2016 yılında İstanbul’da tutuklanıp, 24 yıl hapis cezası verilen Ekim Polat’ın sağlık durumunun kötüye gittiği öğrenildi. Tutuklandıktan sonra önce Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulup, ardından Bandırma’ya, oradan da Manisa Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Polat, hapishanede KOAH’a yakalanıp, kalp hastası oldu. Ailesi, tutukluyken adil yargılama ve hapishane koşullarının düzeltilmesi talebiyle 45 gün açlık grevine giren Polat’ın son bir yıldır tek kişilik odada kalmasından dolayı sağlık durumunun gün geçtikçe kötüleştiğini belirtti. Koronavirisü salgınının hapishanelere yayılması üzerine tehlike grubunda yer alan Polat’ın bırakılması için ailenin Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuru da reddedildi.  Anne Songül İlker, hapishane öncesi hiçbir hastalığı bulunmayan oğlunun sağlığından endişe ediyor. 

 TEDAVİSİ YAPILMIYOR Oğlunun düzenli olarak alması gereken ilaçları olduğunu ifade eden anne İlker, KOAH tedavisi görmesi ve hipotez hormonu ile ilgili aylık iğneler yapması gereken oğlunun son bir yıldır bu tedavilerin hiçbir şekilde yapılmadığını söyledi. Oğlunun hastaneye bile sevk edilmediğini belirten İlker, hapishanelerde yayılmaya başlayan salgın ile birlikte oğluna dair endişelerinin iki kat arttığını ifade etti. 

POŞETTEN ELDİVEN YAPMIŞ 

Akhisar Cezaevi’nde salgına karşı hiçbir önlem alınmadığını da sözlerine ekleyen İlker, “Oğlum telefon konuşmalarında eldiven ve maske verilmediğini söyledi. Kendisine poşetten eldiven yapmış. Zaten dışarıda 3-5 liraya alınan ürünler cezaevinde 15 liraya satılıyor.  Cezaevi personeli dışarı ile temas halinde olduğu için virüsün cezaevine bulaşması an meselesi. Silivri Cezaevi bunun örneklerinden birdir. Önce virüsün olmadığının söylenmesine rağmen çok sayıda vaka çıktı” dedi.  

 ‘HASTA TUTUKLULAR BIRAKILSIN’ 

Anne İlker, uzun zamandır avukat görüşleri engellenen oğlu için cezaevine bağımsız bir heyetin gitmesi istedi. Salgın tehdidi varken oğlu ve diğer hasta tutukluların yaşam haklarının engelleyemeyeceğini söyleyen İlker, cezaevlerindeki tüm hasta tutukluların ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/98187?page=1&key=5383ff6fbc33a89e9082dfa1bc4ce26c

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.246 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: