CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Aynı koğuşu paylaşan 3 engelli mahpus için çağrı”

Metris R Tipi Cezaevi’nde “Cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen tahliye edilmeyen 3 engelli mahpusun aileleri, çocuklarının yaşamlarını idame etmekte zorlandıklarına dikkati çekerek, bir an önce serbest bırakılmalarını istedi. 

Metris R Tipi Cezaevi’nde aynı koğuşta tutuklu bulunan Serdal Yıldırım (27), Abdullah Turan (33) ve Engin Aktaş (32), Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen tahliye edilmiyor. Hapishaneye girmeden önce geçirdiği trafik kazası nedeniyle yüzde 98 engelli durumda olan Serdar Yıldırım, boynundan aşağısı felç olan Abdullah Turan, 2 kolu olmayan ve verem hastası Engin Aktaş’ın tahliye edilmemesine ise, “kaçma şüphesi” iddiası gerekçe gösteriliyor. Yakınlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştiren aileler, duruma tepkili. 

YARGI POLİSİN EMRİNDE  

Tutuklu Serdal’ın ağabeyi Sedat Yıldırım, asılsız ihbar sonucu tutuklanan kardeşi için çaldığı tüm kapıların yüzlerine kapandığını söyledi. Kardeşinin aleyhine ifade veren kişinin ifadesini geri çektiğini anımsatan Yıldırım, ATK raporunun görmezden gelindiğini ve emniyetin verdiği “toplum için tehlikelidir” görüşünün dikkate alındığını kaydetti. Yıldırım, “Koskoca savcı ve ceza mahkemeleri bir polis memurunun söylemi ile hareket ediyor. Savcı ve ağır ceza mahkemeleri polis memurunun emrinde. Siyasi mahpus olunca dosyanın içeriğine dahi bakmaya gerek duymuyorlar” dedi. 

 ÖLÜM REVA GÖRÜLÜYOR 

Kardeşinin yaşamını yitirmesi halinde sorumluluğun devlette olduğunu kaydeden Yıldırım,  yaşananların hukuki boyutu aşıp “kin tutma” aşamasına geldiğini söyledi. Kardeşi ile önceki gün yaptığı telefon görüşmesinde, koronavirüs süreci boyunca koğuşlarına gelişlerin olmadığı bilgisini aldığını aktaran Yıldırım, “İki arkadaşı ile birlikte aynı koğuşta kalıyor. O ve arkadaşları işlerini göremez derecede engelli. Tuvalet ihtiyacından tutun, yeme içme ihtiyacına kadar eksiklik yaşanıyor. 12 Eylül dönemini aratan uygulama ile karşı karşıyalar” dedi.  Hasta mahpusların tahliyesi için kamuoyundan duyarlılık beklediğini belirten Yıldırım, “Onların dışarıdaki sesi biziz. Eğer ki ses çıkarmasak bir bir yaşamını yitirmeye devam edecekler. Düşünün 3 engelli neredeyse sadece nefes alıyorlar, ancak toplum için tehlikeli görünüp bırakılmıyor. Bize reva görülen tek şey ölüm. Hukuk işlemiyor. İşlemiş olsaydı ATK raporu dikkate alınıp bırakılırdı, bunlar. Yeter artık, bırakın hasta tutsakları. Biz evde bakarız, tedavi ederiz, iyileştiririz” şeklinde konuştu. 

TURAN HAPİSHANEYİ ANLATTI 

Abdullah Turan’ın annesi Ümügülsüm Turan ise, oğlunun telefon görüşmesinde durumlarının aciliyetini aktardığını belirtti. Çocuklarının cenazesinin hapishaneden çıkmaması için acil adım atma çağrısında bulunan anne Turan, oğlunun kendisine, “Bir yıldır hastalığım ağır bir şekilde devam ediyor. Bir tek başımı kullanabiliyorum. Ayın koğuşta 2 engelli arkadaşımla kalıyorum. Üçümüzün de hapishanede kalamaz raporu var. Ancak serbest bırakılmıyoruz. Koğuşa gelen iki kişi yanıma gelerek telefonu kulağımın yanına bırakıp gitti. Sizinle ancak bu şekil konuşabiliyorum. Temizlik sorunu feci bir sorun olarak karşımızda duruyor. Dezenfekte, maske ve temizlik malzemeleri verilmiyor. Aktaş’ın 5 raporu var, ama yine de serbest bırakılmıyor. Serdar’ın da 2 raporu var ancak yine de serbest bırakılmıyor. Cezaevi reviri ile sorunlar yaşıyoruz. Hastaneye gittiğimizde hastanenin verdiği raporlar dikkate alınmıyor. Tespit ettiğimizde de ‘gözümüzden kaçtı’ bahanesi uyduruluyor. İnfaz yasası Kürtlere çıkmadı. Çeteciler, tecavüzcüler, katil ve hırsızlar bırakıldı. Ancak Kürt çocukları serbest bırakılmadı. Son olarak onurlu Kürt halkına selam olsun” dediğini aktardı.  

‘BIRAKSINLAR BİZ BAKARIZ’

 Anne Turan, oğlunun Suriye topraklarında DAİŞ’e karşı savaştığı için şu an cezaevinde tutulduğunu söyleyerek, her gün oğlunun ölüm haberini almak korkusuyla başını yastığa koyduğunu belirtti. Kendilerine yaşatılan “insanlık dışı” duruma son verilmesi çağrısında bulunan anne Turan, “Oğlumu bıraksınlar biz ona bakarız. Onun acil bir şekilde bakıma ihtiyacı var. Daha genç olduğu için yaralarının iyileşme durumu da var. Eğer bir şekilde bakılırsa iyileşme yüzdesi çok” diye seslendi.  

Haber Kaynağı:

http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/98200?page=1&key=5383ff6fbc33a89e9082dfa1bc4ce26c

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 28 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 276.227 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: